Vytvoriť si vždy aktuálny automatický zoznam najnovšieho obsahu z internetu? Pre RSS síce zvoní umieračik, no stále je to funkcia, ktorá mnohým ulahodí najviac.
Rich Site Summary, teda RSS, je v samej podstate vlákno jednoduchého textu, ktorý vás informuje o novinkách, nových článkoch a vôbec všetkom novom, čo sa na internete udialo. Na to, aby ste mohli RSS sledovať potrebujete softvér, ktorý sa označuje ako feed reader. Pôvodne bolo RSS len v podobe jednoduchých viet, no postupne, ako sa internet stával obsahovo komplexnejším, vývojári do RSS pridali obrázky a video.
V marci 1999 sa objavila prvá verzia RSS, ktorá niesla názov RDF. Resource Description Framework, vytvorili Dan Libby a Ramanathan V. Guha pre Netscape a syndikácia obsahu bola dostupná na my.netscape.com Dnes je tento praotec syndikácie známy ako RSS 0.9.
Premenovanie na RSS prišlo pomerne rýchlo. V júli 1999 Libby predstavil RSS 0.91, ktorá bola oproti pôvodnej verzii zjednodušená, očistená od nie až tak potrebných prvkov a naopak boli pridané niektoré nové, s ktorými sa autor inšpiroval v NSF od Dave Winera.
V Decembri 2000 vyšla verzia RSS 1.0, ktorá priniesla podporu RDF Site Summary z RSS 0.9, pridaná bola tiež podpora .XML namespace a RSS si už rozumie aj s metaúdajovými slovníkmi. Verzia RSS 2.0, zo septembra 2002, so sebou priniesla podporu pre audio a podcasty.
Netscape v apríli 2001 od podpory a vývoja RSS upúšťa. Riešeniu sledovania noviniek však naďalej venuje RSS-DEV Working Group a spomínaný Dave Winer. Upravená verzia RSS 0.91 sa publikovala na stránkach UserLand Software.
Dnešné RSS čítačky ponúkajú novinky pekne graficky upratané s automatickou aktualizáciou. Používatelia si vlastne pomocou RSS a feed readeru vytvárajú akoby vlastný magazín, ktorý čerpá obsah z viacerých zdrojov. Pointou je, že si viete vybrať naozaj len tú oblasť, ktorá vás zaujíma a vrámci pola záujmu len stránky, respektíve magazíny, ktoré považujete na najrelevantnejšie a najkvalitnejšie. Nemusíte tak denne navštíviť niekoľko stránok a zápasiť s grafickým rozložením, ktoré často zdržuje, ak chcete sledovať iba najnovší obsah.
Ak vám príde RSS ako nedokonalá verzia Facebooku, Twitteru, či LinkedInu máte v podstate pravdu. Sociálne siete RSS vytlačili na okraj záujmu, pretože ponúkajú výrazne viac možností. Naviac, samotný Google nepriamo bojuje proti RSS službou Google Reader.
RSS však v dnešnej podobe stále má svoje miesto a je zaujímavý pre viaceré cieľove skupiny. Ak vás zaujímajú naozaj len novinky zo sledovaných stránok a nechcete sa prehrabáť fotkami, statusmi a videami, ktorými sú sociálne siete zaplavené, je RSS pre vás. Ponúkajú jasný a stručný prehľad, naviac si viete správy ukladať a čítať ich off-line.
Medzi najobľúbenejšie čítačky RSS patria FeedReader, Feedly a Flipboard. Ich spoločnými výhodami je jednoduchosť prostredia, skvelý prehľad nového obsahu a aplikácia do mobilných zariadení, ktorá umožní uloženie článku pre off-line čítanie.
Pravdou však je, že RSS sa pre mnohé spoločnosti stáva doslova neatraktívne. Napríklad, koncom roka 2018 prehliadač Mozilla oznámil koniec natívnej podpory RSS. Stále však umožňuje doinštalovať rozšírenie v podobe RSS čítačky.
Pôvodne sa do feed readeru pridávali magazíny priamo cez ikonu na hlavnej stránke. Na mieste, kde sú dnes ikonky sociálnych sieti bola aj tá pre RSS. Dnes už do novinkového listu pridávate sledovania priamo cez feed reader, ktorý používate.