Reklama

Čo je to Mastodon? Alternatíva pre Twitter, bez reklám, algoritmov a Elona

Zdroj | Mastodon
Stanislav Vinc
Zdroj | Mastodon
Zdroj | Mastodon

Sociálna sieť Twitter je už viac týždeň oficiálne v rukách kontroverzného podnikateľa Elona Muska. Po masívnom prepúšťaní Musk ohlásil na sieti viaceré zvláštne zmeny, medzi nimi aj spustenie predplatného, ktoré môže každému používateľovi zaručiť zobrazovanie modrého odznaku doteraz vyhradeného iba pre overené účty známych osobností a značiek.

Táto novinka, spolu s plánovaným obnovením účtov používateľov, ktorí v minulosti publikovali neznášanlivý, rasistický či antisemitský obsah, prinútil mnohé známe osobnosti i bežných používateľov hľadať alternatívne siete čo najviac podobné Twitteru. Tu do hry vstupuje Mastodon.

Mastodon je decentralizovaná otvorená sociálna sieť pochádzajúca z Nemecka, na ktorej hrá prioritu ochrana súkromia. Na prvý pohľad sa podobá na Twitter – nechýbajú na nej krátke textové príspevky s haštagmi, možnosťou pridávania obrázkov a ich zdieľaním s ostatnými používateľmi.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Mastodon

Na rozdiel od bežných sociálnych sietí však Mastodon nebeží na serveroch jedinej firmy, ale tisíckach počítačov dobrovoľníkov z celého sveta. Obsah zobrazovaný na tejto sieti majú plne v rukách používatelia, netvoria ho totiž žiadne algoritmy, ani reklamné systémy. Ako to rád hovorí jej zakladateľ Eugen Roshko, „táto sieť nie je na predaj“.

Mastodon sa od iných sietí líši aj tým, že ju netvorí iba jedna stránka, ale mnoho serverov, do ktorých sa je potrebné prihlásiť. Vlastný server môže mať každá komunita, mesto či krajina. Ich zoznam nájdete na hlavnej stránke Mastodonu.

V pondelok Mastodon navštívilo rekordný 1 028 362 používateľov a od 27. októbra sa k nej pripojilo 1 124 nových serverov a 489 003 nových používateľov – medzi nimi aj viaceré známe osobnosti a značky, ktoré si Mastodon založili pre prípad, že budú musieť Twitter opustiť.

Na rastúcu popularitu Mastodonu posmešne zareagoval aj samotný Musk, ktorý k textu „Ak sa vám už nepáči Twitter, je tu skvelá stránka s názvom Masterbatedone“ pripojil fotografiu príspevkov, na ktorých novinár z The New York Times hovorí o dočasnom výpadku Mastodonu z dôvodu preťaženia. Musk svoj príspevok medzičasom zmazal.

V porovnaní s inými je Mastodon ešte stále skutočne malá sociálna sieť a je otázne, či bude ešte výraznejšie rásť. Twitter denne navštevovalo v druhom kvartáli tohto roku zhruba 238 miliónov používateľov, pričom Facebook ich má údajne na konte až 1,98 miliardy.

Dariť sa má aj napriek kontroverziám napokon aj sociálnej sieti Twitter, ktorá sa podľa najnovšieho príspevku Elona Muska teší doteraz historicky najväčšiemu počtu používateľov.

Pod nárast počtu používateľov sociálnej siete Twitter sa pravdepodobne podpísala zvedavosť ľudí, ktorí ho nikdy nepoužívali, no po medializácii jeho akvizície a následných Muskových krokov boli zvedaví, ako to na ňom vyzerá a prečo je okolo neho zrazu taký ruch.

Títo používatelia s veľkou pravdepodobnosťou na Twitteri aj zostanú. Veľmi jednoducho na ňom totiž narazia na účty novinárov, politikov, celebrít či značiek, ktoré chcú sledovať a od ktorých chcú čerpať informácie inou formou, než to robili doteraz na Facebooku, Instagrame či TikToku.

Mastodon na druhej strane môže mnohých používateľov odradiť svojim pomerne zložitým systémom serverov, k čomu sa pridáva fakt, že aj napriek masívnemu prírastku používateľov na ňom stále nenájdete mnoho účtov, pre ktoré si dnes väčšina ľudí vytvára účet na Twitteri.

Mastodon nie je ani zďaleka prvá sieť, ktorá sa zviezla na turbulentnom období inej sociálnej siete a v momente, keď tieto otrasy ustáli, upadla do zabudnutia. Či to napokon ustojí alebo dopadne rovnako ako Voat, ktorý sa podobne snažil zviezť na problémoch sociálnej siete Reddit, ukáže až čas.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.