Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čo je to e-Government, utópia pre Slovensko?

Čo je to e-Government, utópia pre Slovensko?
Zdroj | HEC Paris
Michal Biznár
Čo je to e-Government, utópia pre Slovensko?
Zdroj | HEC Paris
Zdroj | HEC Paris

Digitalizácia verejnej správy alebo tzv. e-Government je termín, ktorý sa posledných pár rokov skloňuje aj v našej krajine. Čo presne znamená a ako môže pomôcť v efektivite štátnej správy? Vitajte pri ďalšej časti nášho seriálu „Čo je to“.

V skratke…

e-Government je skratkou slova electronic government, teda elektronickej vlády. Ide o elektronickú interakciu, na ktorej sa účastní verejná správa a pri ktorej sa využívajú informačné a komunikačné technológie. Cieľom e-Governmentu je lepšie, lacnejšie, spoľahlivejšie a efektívnejšie poskytovanie služieb verejnej správy.

Zdroj | e-estonia

Keby sme mali túto definíciu preložiť do zrozumiteľného jazyka, môžeme povedať, že e-Government posilňuje rolu technológií na vládnych úradoch, aby sa znížila byrokracia. Príkladom môže byť elektronické platenie daní alebo hlasovanie na voľbách cez internet.

Niektoré krajiny rozpracovali svoje programy e-Governmentu ešte v 90. rokoch. Príkladom môže byť Estónsko, ktoré je lídrom v oblasti e-Governmentu v Európe aj vo svete. Veľmi rozšírené služby elektronickej verejnej správy nájdeme aj vo Veľkej Británii a Singapure.

e-Government má aj nevýhody, ktorými môže byť nerovnomerný prístup verejnosti k internetu, riziko úniku osobných údajov alebo hackerských útokov.

Zdroj | UNIQA
Pozrite si

Estónsko nám svojou digitalizáciou ukazuje, že sa ešte máme čo učiť

Čo sa týka e-Governmentu na Slovensku, existuje viacero rozpracovaných projektov digitalizácie verejnej správy. Problémom je, že množstvo z nich je ešte iba v rannej fáze vývoja, nefungujú dostatočne efektívne alebo nefungujú vôbec napriek vysokým počiatočným investíciám do tejto sféry, ktoré prevyšujú miliardu eur.

Treba dodať, že e-Government na Slovensku sa rozvíja už od roku 2007. Môžeme spomenúť projekty ako eHealth, eGov, slovensko.sk alebo informatizacia.sk

Zdroj | Slovensko.sk

Posledné dni sa rieši otázka jednotného zúčtovanie daní a odvodov, ktoré by malo byť spustené až v roku 2019. Na druhej strane môžeme spomenúť fungujúci projekt elektronického centrálneho registra zmlúv a elektronických občianskych preukazov a čítačiek, ktoré môžu využívať firmy na komunikáciu so štátom.

Mínusom služieb e-Governmentu na Slovensku je aj zastaraný dizajn stránok a nedostupnosť smartfón aplikácií, cez ktoré by sa mohol zlepšiť proces elektronickej komunikácie. Stačí si pozrieť stránky e-estonia.com alebo e-resident.gov.ee, aby ste zistili ako má vyzerať moderný portál e-government služieb.

Zdroj | e-resident.gov.ee

Samotné elektronické daňové priznanie a komunikácia s finančnou správou tiež nie je najvydarenejšia. Stránky sú neprehľadné a samotné podanie zaberá príliš veľa času, keďže sú potrebné jednotlivé autorizácie a osobnej návšteve niektorého z úradov sa tiež nevyhnete.

Slovensko a e-Government má pred sebou ešte dlhú cestu, keďže výraznejších zmien sme sa za posledných 10 rokov nedočkali. Problémom sú aj predražené zákazky či nevýhodné projekty, ktoré v konečnom dôsledku nefungujú tak ako by mali. Na druhej strane treba myslieť aj na spomínané riziká. Elektronické voľby či referendum síce znie zaujímavo, ale riziko spojené s hacknutím takéhoto systému je reálne. 

Zdroj | ezdravotnictvo.sk
Pozrite si

EÚ chce začať s digitalizáciou vlády a elektronickými ID

Okrem slovenských projektov sú rozpracované aj projekty e-Governmentu na úrovni Európskej únie. Tento rok bola napríklad podpísaná deklarácia o transformácii vládnych inštitúcií na efektívnejšie e-Government služby. Cieľom je zjednotiť online služby a centrálne registre jednotlivých digitálnych služieb po celej EÚ.

Veríme, že sa tento proces urýchli a že Slováci už nebudú musieť behať po úradoch s rovnakými papiermi a dokumentami. V roku 2018 už by sa patrilo, aby sme všetky bežné služby verejnej správy mohli riešiť z pohodlia domova a aby termín e-Government na Slovensku nebol iba sci-fi.