Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čo je to DPI a kde všade sa s touto skratkou stretnete?

Čo je to DPI a kde všade sa s touto skratkou stretnete?
Tomáš Šmidák
Čo je to DPI a kde všade sa s touto skratkou stretnete?

DPI je skratka anglického slovného spojenia „dots per inch“ (počet bodov na palec). Najčastejšie sa spája s počítačovým príslušenstvom, konkrétne s myšami. Avšak, tam význam tejto skratky zďaleka nekončí.

Najčastejšie vyjadruje dve veličiny: hustotu alebo citlivosť. Pri monitoroch, displejoch, tlačiarňach, skeneroch či fotoaparátoch, hovoríme o hustote, kde hodnota DPI udáva počet zobrazených (vytlačiteľných) bodov (jeden zobracovací bod – pixel) v jednom riadku na dĺžku jeden palec čo je približne 2.54 cm. Ako však vieme, zariadenia majú dve rozlíšenia: horizontálne a vertikálne. Ak je teda uvedené len jedno číslo napr. 500 dpi tak potom sú rovnaké v oboch smeroch t.j. 500×500 dpi. Pokiaľ sa hodnoty líšia udáva sa násobok napr. 800×1400 dpi

Zdroj | Duggal
Pozrite si

Ľaváci spozornite! Logitech má pre vás skvelú bezdrôtovú myš

V prípade počítačovej myši, vyjadruje DPI citlivosť senzora, ktorým je osadená. V praxi to znamená že pri vysokej hodnote DPI stačí menší pohyb myšou na vykonanie väčšieho pohybu kurzora na obrazovke. Konkrétnu hodnotu nájdete vždy v popise danej myši alebo na stránke výrobcu, najmä keď je vyššia ako u konkurencie 😉 Každá myš je vybavená optickým alebo laserovým senzorom. Ten dokáže na základe hodnoty DPI rozpoznať na akom povrchu sa práve nachádza a lepšie sa mu prispôsobiť. Laserové sú v tomto ohľade presnejšie a spoľahlivejšie, no zároveň aj drahšie.

Zdroj | WePC
Pozrite si

V nových klávesniciach, myškách a headsetoch Logitech zvíťazila veda!

Menej náročným užívateľom postačí hodnota v rozpätí 800 – 1600 dpi. Ide najmä o kancelárske práce, pri ktorých vám až tak na presnosti kurzora na obrazovke nezáleží. Pokiaľ však používate grafické programy ako Photoshop alebo chcete využívať vašu myš na seriózne hranie, odporúčaná hodnota je od 3200 dpi. Najlepší je prípad, kedy je možné si priamo tlačidlom na myši prepínať hodnoty podľa aktuálnej potreby.

Zdroj | Redragon
Pozrite si

Myš s aktuálne najvyšším DPI je Logitech G502 Lightspeed. Ako už názov napovedá, pohybovať sa s ňou po obrazovke budete skutočne bleskovo nakoľko jej senzor má citlivosť až 25600 dpi. Ide o hernú myš, ktorá sa aktuálne radí medzi top na svete. Avšak dávajte si pri výbere pozor, aby sa nestalo, že výrobca bude chcieť vyššou hodnotou DPI vykompenzovať príliš vysokú hmotnosť myši. Profesionálni hráči odporúčaju si radšej vybrať myš, ktorá bude mať síce nižšiu citlivosť ale nižšiu váhu.