Reklama

Čo je to DALL-E 2? AI schopná generovať obrázky len na základe popisu

Zdroj | OpenAI
Michal Sobek
Zdroj | OpenAI
Zdroj | OpenAI

OpenAI nedávno vydala DALL-E 2, čo je pokročilejšia verzia DALL-E, teda dômyselná multimodálna umelá inteligencia (AI) schopná generovať obrázky čisto na základe textových popisov.

Pozrite si

Po sviatkoch schudnite pomocou 9 aplikácií

DALL-E 2 to robí pomocou pokročilých techník hlbokého učenia, ktoré zlepšujú kvalitu a rozlíšenie generovaných obrázkov a poskytuje ďalšie možnosti, ako je úprava existujúceho obrázka alebo vytváranie jeho nových verzií.

Stačí si napísať, čo chcete vidieť a AI to za vás nakreslí so živými detailmi, vysokým rozlíšením a aj skutočnou dávkou kreativity.

Mnoho nadšencov a výskumníkov hovorilo o tom, aký úžasný je DALL-E 2 pri vytváraní umenia a obrázkov, ale mohol by vyriešiť najväčšie výzvy počítačového videnia. Sam Altman, generálny riaditeľ OpenAI nazval DALL-E 2 najúžasnejšou vecou na hranie, akú doteraz vytvorili.

Existujú zjavné riziká, že ľudia by mohli použiť tento typ AI na výrobu všetkého od pornografie až po politické falzifikáty alebo, že to nakoniec vyradí niektorých ľudských ilustrátorov z práce.

OpenAI si dobre uvedomuje, že DALL-E 2 generuje výsledky vykazujúce rodovú a rasovú zaujatosť. Výskumníci OpenAI sa pokúsili vyriešiť problémy so zaujatosťou, ale nedokázali ich efektívne odstrániť, pretože rôzne riešenia vedú k rôznym kompromisom.

Zdroj | OpenAI

Výskumníci chceli napríklad odfiltrovať sexuálny obsah z tréningových údajov, pretože by to mohlo viesť k neúmernému poškodeniu žien. Zistili však, že keď sa to pokúsili odfiltrovať, tak DALL-E 2 vygeneroval menej obrázkov žien.

V súčasnosti používa DALL-E 2 iba asi 400 ľudí, a to len na nekomerčné účely. Ak nechajú obmedzenú skupinu používateľov hrať sa s modelom AI, výskumníkom to umožní dozvedieť sa viac o problémoch.

Pozrite si

Sťahuje vám smartfón nohavice? Potom máte určite jeden z týchto kúskov

DALL-E 2 sa odlišuje svojimi generáciami s vysokým rozlíšením 1024 × 1024 pixelov, svojou multimodálnosťou premieňania textu na obrázky a silnou sémantickou konzistentnosťou.

OpenAI tvrdí, že vydá DALL-E 2 niekedy počas nadchádzajúceho leta s predbežným testovaním pre zainteresovaných používateľov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.