Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čo je to ANT+, technológia, ktorú používame každý deň a nevieme o nej?

Čo je to ANT+, technológia, ktorú používame každý deň a nevieme o nej?
Zdroj | Garmin
Michal Biznár
Čo je to ANT+, technológia, ktorú používame každý deň a nevieme o nej?
Zdroj | Garmin
Zdroj | Garmin

V ďalšej časti seriálu „Čo je to…“ si povieme niečo viac o technológii ANT+, ktorú mnohí z nás používajú každodenne, no nevieme, ako funguje a o čo sa stará.

V skratke

ANT+ je bezdrôtový komunikačný protokol, ktorý spracováva dáta z monitorovacích senzorov ako napríklad snímač srdcovej aktivity alebo snímač tlaku v pneumatikách. Protokol je určený pre využitie v športe a slúži k vytváraniu bezdrôtových sietí senzorov. Výhodou je rýchly a bezpečný prenos dát. Skratka ANT predstavuje Advanced and Adaptive Network Technology.

Pozrite si

ČO je to QR kód, na čo je dobrý a ako ho používať?

Zdroj | Garmin

ANT alebo ANT+?

Ak si odmyslíme +, samotný protokol ANT používa rovnakú frekvenciu ako Wi-Fi či Bluetooth, čiže 2,4 GHz. Samotný prenos dát je pomalší než pri Wi-Fi a Bluetooth, no ANT presúva veľmi malé množstvo dát, takže to postačuje.

Hlavný rozdiel medzi ANT a ANT+ je interoperiabilita, čiže možnosť komunikovať so všetkými ANT+ zariadeniami. Protokol sa napríklad využíva aj pri množstve fitness strojov v posilňovni. Stačí, keď si všimnete, či niektorý z bežiacich pásov nemá toto označenie.

Zdroj | Garmin
Pozrite si

Čo je to Near Field Communication – NFC?

Kto sa stará o ANT+?

Protokol spadá pod ANT+ Alliance, ktorá patrí pod velikána na trhu s navigáciami, Garmin, ktorý má protokol integrovaný do všetkých fitness zariadení. ANT+ sa však nevyužíva len pri športe, ale má oveľa širší záber. Protokol sa napríklad zvykne integrovať do systému ovládania inteligentného osvetlenia, televízie  alebo teplotných čidiel, ktoré si môžete prepojiť s inými senzormi. Dalo by sa povedať, že technológia vlastne prepája všetky senzorové dáta cez svoju bezdrôtovú technológiu.

Ak by sme to mali vysvetliť zjednodušene, jedná sa o alternatívu protokolu Bluetooth, ktorá však slúži primárne na senzorovú komunikáciu.

Ak by ste chceli protokol využívať, potrebujete tzv. ANT+ certifikáciu, ktorú vám môže dať aliancia. Tento krok je potrebný, aby sa zabránilo zneužitiu technológie.

ANT+ spadá do tzv. siete PAN, čiže Personal Area Network. Dosah siete je cca 10 metrov a komunikačná rýchlosť protokolu je 20 kb/s, ktorá umožňuje live výsledky vo všetkých podporovaných zariadeniach.

Zdroj | Garmin
Pozrite si

Čo je to Bluetooth, najzákladnejšia bezdrôtová technológia?

Výhody a využitie

Pri využívaní ANT+ sa vytvoria tzv. profily zariadení, ktoré sú kompatibilné s inými ANT+ zariadeniami. Každý profil komunikuje so senzorom na konkrétnu aktivitu, ako napríklad srdcový tep, teplota domu či rýchlosť.

Výhodou protokolu je nízka spotreba zariadení, ktoré komunikujú s ANT+. Senzory dokážu pracovať aj niekoľko rokov bez potreby ich výmeny. Zároveň ako plus môžeme uviesť, že zariadenia, ktoré disponujú touto technológiou, dokážu spolu navzájom komunikovať a nie sú obmedzené značkou produktu.

ANT+ sa využíva po celom svete množstvom firiem pre celý rad športových senzorov či zariadení ako sú napríklad smart hodinky, cyklopočítače, navigácie či smart náramky.

Niektorí výrobcovia predávajú aj USB s podporou tohto protokolu, ktoré slúži na zapojenie do PC a prenos zameraných hodnôt z rôznych senzorových prístrojov. Iní vývojári pracujú na kombinácii rôznych protokolov pre urýchlenie činnosti. Napríklad kombinácia Bluetooth a ANT+ umožní až dvojnásobný dosah technológie.

Protokol ANT+ používajú vo svojich zariadeniach firmy ako Shimano, Samsung, Garmin, Fujitsu, Mio, Sony, Pioneer, Epson, Adidas a mnoho ďalších.

Protokol využívame mnohí z nás skutočne každý deň a ani si to neuvedomujeme. Možno je to aj tým, že ANT+ nie je taký bežný názov technológie ako Bluetooth a tiež to, že pri väčšine zariadení neprichádzame s týmto názvom ani do styku. Smart hodinky jednoducho spárujú dáta o vašej aktivite s telefónom a o viac sa nestaráte. To, že sa o celú túto komunikáciu stará technológia ANT+, ostáva pre mnohých tajomstvom.

Pozrite si

Čo je to USB, Universal Serial Bus?