Reklama

Čo je to akt o digitálnych službách? Budete sa cítiť bezpečnejšie

Zdroj | ESET
Michal Sobek
Zdroj | ESET
Zdroj | ESET

Bezpečnosť na internete je prvoradá. Každý používateľ chce, aby jeho dáta boli v bezpečí. Európska komisia preto dáva do pozornosti akt o digitálnych službách.

Podľa jej slov je to „prvý spoločný súbor pravidiel upravujúcich povinnosti a zodpovednosť sprostredkovateľov v rámci jednotného trhu otvorí nové príležitosti na cezhraničné poskytovanie služieb a zároveň zabezpečí vysokú úroveň ochrany pre všetkých používateľov bez ohľadu na to, kde v EÚ žijú.

Cieľ týchto pravidiel je jasný: lepšie ochrániť spotrebiteľov a ich základné práva v online prostredí, vytvoriť rámec vysokej transparentnosti a jasnej zodpovednosti online platforiem a podporovať inovácie, rast a konkurencieschopnosť na jednotnom trhu.

Zjednodušia sa mnohé úkony ako nahlasovanie nezákonného obsahu, tovaru alebo služieb, prísnejšie povinnosti pre veľké platformy a orgány budú mať lepšie prostriedky na ochranu občanov a spolu s platformami spoločne presadzovať pravidlá v celej Únii.

Zdroj | Towfiqu barbhuiya

Akt o digitálnych službách sa vzťahuje na štyri skupiny poskytovateľov: všetko zahŕňajú sprostredkovateľské služby (služby pripojenia k internetu a registrátori webových domén), hostingové služby (cloud a webhosting), online platformy (elektronické trhoviská a obchody s aplikáciami) a veľmi veľké online platformy.

Zmení sa ale veľa vecí. Napríklad platformy budú musieť informovať používateľov o odstránení obsahu, používatelia budú mať prístup k mechanizmom riešenia sporov vo svojej krajine, budú transparentné podmienky pre platformy a umožnený bude aj prístup preverených výskumných pracovníkov ku údajom platforiem, aby mohli zisťovať prípadne riziká.

Používateľ získa aj transparentnosť pravidiel moderovania obsahu, informácie o tom, kto sponzoroval reklamu, ako a prečo sa zameriava na jedinca, dôvod, prečo sa používateľom daný obsah odporúča, ako aj právo používateľa odmietnuť obsah odporúčaný na základe profilovania.

Zdroj | ESET

Týchto zmien je ešte kvantum, ale vybrali sme pre vás tie najdôležitejšie. Všetky ostatné si môžete prečítať už na konkrétnej stránke Európskej komisie.

Európsky parlament a členské štáty prerokujú návrh Komisie v rámci riadneho legislatívneho postupu. Po prijatí budú nové pravidlá priamo uplatniteľné v celej EÚ.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.