- #Operátori
- 4 min.
- 4.4.2024
Čo je to 5.5G? Podstatne rýchlejšia sieť, ktorá vie fungovať na tej súčasnej
2G, 3G, 4G a 5G tu máme už roky, tie prvé aj desiatky rokov. Kým 3G sa už aj na Slovensku vypína, 2G, 4G a 5G tu ostáva a ešte aj dlho bude. S 2G sieťou sa rozlúčime až o mnoho rokov, to skôr vypneme 4G.
Ale aj 5G má svoje limity, ktoré už dnes prekonávajú siete označované ako 5.5G. Čo to vlastne 5 a pol G-é sieť vlastne je?
Ako prvý s týmto označením prišiel čínsky Huawei, ktorý o ňom začal hovoriť oficiálnejšie v auguste 2023 na špecializovanom 5G sumite – 5G-Advanced Innovation Industry Summit.
Podľa Huawei je 5.5G sieť hlavne rýchlejšia. A to až 10-násobne oproti klasickej 5G sieti. Je to čosi podobné ako pred vyše dekádou, kedy sa do praxe začala dostávať sieť 4G a hneď po nej aj sieť 4G LTE, resp. 4G-Advanced. Aj v tom prípade šlo o akési 4.5G. Sieť 4.5G bola podstatne rýchlejšia, ale nedalo sa hovoriť o nástupcovi 4G, ale iba o nadstavbe, o vylepšení. To isté platilo aj o 3.5G či 2.5G.
A rovnako je to aj teraz. 5.5G nie je a nemôže byť šiestou generáciou (6G), ale je nadstavbou, ktorú budeme môcť využívať ešte dlhé roky, kým sa nedočkáme komerčného nasadenia práve sietí 6G.
Kým sa to stane, psotačí nám aj 5G, resp. 5.5G. Nadstavba totiž so sebou okrem iného prináša rýchlosti až do 10 Gbit/s pre download a až do 1 Gbit/s pre upload dát. Cez smartfón, tablet, notebook, Wi-Fi router či čokoľvek, čo má podporu pre 5.5G a je v sieti operátora, ktorý túto rýchlosť dovoľuje.
Tešiť sa tak zo skokového zvýšenia rýchlostí je predčasné. Okrem hardvéru na našej strane je totiž nutné, aby 5.5G podporovali aj operátori a ideálne v novom 6 GHz pásme. Kým tí nebudú mať dostatočne výkonný a teda i nový hardvér vo svojich BTS staniciach, rýchlosti na úrovni 10 Gbit/s nikdy nedosiahneme.
Inou výhodou 5.5G je ale priepustnosť siete. Očakáva sa, že za niekoľko rokov bude v tejto sieti svietiť viac ako 100 miliárd zariadení, od smartfónom, tabletov, notebookov, routrov až po automobily a IoT zariadenia na denno-denné používanie.
5.5G sieť bude možné využívať nielen na dnes bežné použitie, ale aj na to, na čo dnes bežne používame káblové siete. Napríklad na streaming Ultra HD videa, na funkcie rozšírenej a virtuálnej reality, na pokročilé IoT zariadenia, ktoré síce nepotrebujú extrémne dátové toky, ale bude ich obrovské množstvo. Medzi ďalšie je možné zaradiť aj nositeľné zariadenia na monitorovanie zdravia, a to sa nebavíme o smart hodinkách či náramkoch. Samozrejmosťou bude zlepšenie videohovorov až do Ultra HD kvality. Využití je obrovské množstvo a ešte väčšie o akých dnes ešte ani nesnívame.
Zároveň však 5.5G má veľký prínos pre priemyselné aplikácie aj vďaka nižšej latencii. Pôjde hlavne o samojazdiace automobily, ale aj automatizáciu priemyslu či pokročilé zdravotnícke operácie. Tento rok by sme mali tiež dočkať finalizácie 3GPP Release 18, ktorá prinesie presné definície 5G-Advanced (5.5G). Tento rok sa tak dočkáme aj masívneho nasadzovania 5G-Advanced do bežných mobilných zariadení. Už dnes sa totiž niekoľko smartfónov chváli podporou 5.5G.
Technickejšie detaily 5.5G, resp. 5G Advanced riešil v samostatnom článku už kolega pred pár rokmi, kedy sa o novom štandarde ešte len začínalo hovoriť. Mimochodom, 6G siete by mohli prísť už začiatkom budúcej dekády, teda okolo roku 2030. Tvrdí to aj Huawei, ktorý chce prvé 6G siete spúšťať práve v tomto roku.
Mimochodom, 5G pod troch rokoch dosiahla 1,5 miliardu pripojených zariadení. 4G to trvalo 9 rokov! Očakáva sa, že do roku 2030 bude vo svete 5,5 miliardy pripojených 5G zariadení. Zároveň GSMA tvrdí, že už budúci rok bude vo svete 5,8 miliardy mobilných pripojení (nie výhradne 5G) a až 25 miliárd IoT zariadení. Každé z nich pritom potrebuje internetové pripojenie.