Reklama

Čo je ťažba likvidity a ako profitovať z decentralizovaného ekosystému?

Zdroj | Dylan Calluy
Jakub Kraľovanský
Zdroj | Dylan Calluy
Zdroj | Dylan Calluy

V posledných rokoch sa používanie blockchainu a kryptomien rýchlo rozrastá. Zatiaľ čo hlavnou investičnou stratégiou pre krypto je nákup a držanie kryptomien, existuje niekoľko ďalších metód, ktoré môžete použiť na získanie pasívneho príjmu.

Jedna z takýchto stratégií zahŕňa ťažbu likvidity, ktorá zároveň umožňuje investorom držať svoje krypto a zároveň generovať dodatočný príjem.

Čo je ťažba likvidity?

Obsah pokračuje pod reklamou

Ťažba likvidity je decentralizovaný finančný mechanizmus, v ktorom máte možnosť umiestniť niektoré zo svojich kryptomenových aktív do takzvaných „likvidity poolov“ dostupných na decentralizovaných burzách ako je napríklad Uniswap. Požičiavaním aktív do týchto poolov, účastníci poskytujú časť svojich kryptomien na zabezpečenie likvidity pre ostatných obchodníkov na účely rýchlej výmeny kryptomien. Výmena krypta je spojená s poplatkami a práve na poplatkoch následne zarábate. Poskytovateľom likvidity je tak generovaný pasívny príjem vo forme časti týchto poplatkov.

Riziko ťažby likvidity – čo je impermanentná strata?

Na prvý pohľad sa jedná o bezpečnú a automatizovanú zárobkovú činnosť, ale ako však vieme, každá investícia je do určitej miery riziková, hlavne ak ja jedná o kryptomeny.

Podstatným rizikom ťažby likvidity je impermanentná strata, ktorú môžeme definovať ako potenciálnu stratu poskytovateľa likvidity. Je to vlastne cenový rozdiel medzi tým, akú hodnotu by kryptomeny mali, ak by ich užívateľ len držal, oproti aktuálnej hodnote v likvidity poole.

Najlepšie si to vysvetlíme na príklade: Vymyslime si že Ethereum stojí 1000 dolárov. Ak by sme poskytli likviditu 1 ETH a 1000 USDT, je to celkom 2000 dolárov. Následne by potom Ethereum začalo rásť na cene a dosiahne 4000 dolárov. V tomto momente by došlo k impermanentnej strate. Keďže na začiatku sme dávali voči sebe aktíva v pomere 50:50, tak nám v poole zostane iba 0,5 ETH a 2000 USDT v celkovej hodnote 4000 dolárov. Peniaze vyberieme a z vkladu 2000 dolárov máme 4000 dolárov.

V prípade, že by ste držali 1 ETH a 1000 USDT a nedali ich do poolu, mali by ste 1 ETH v hodnote 4000 dolárov a 1000 USDT, teda vo výsledku 5000 dolárov. Vo výsledku by ste tak mali o 1000 dolárov viac.

Záver

Ťažba likvidity je tu pomerne krátku dobu, no zdá sa, že tu zostane. Pred investíciou si vždy vykonajte komplexný prieskum. Je tiež dôležité, aby ste začali s menšími transakciami, ktoré vám poskytnú lepšiu predstavu o potenciálnych ziskoch a stratách. Keď dôkladne pochopíte ťažbu likvidity, všetky jej plusy a mínusy, môžete mať v rukách nástroj, ktorý vám bude dobre slúžiť.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.