Reklama

Čo je Apple Together, a prečo má kalifornský gigant spor so zamestnancami?

Zdroj | Apple Must
Tomáš Šmidák
Zdroj | Apple Must
Zdroj | Apple Must

Apple požiadal svojich zamestnancov, aby vrátili späť do svojich kancelárií. Tí sa však práce z domu len tak ľahko vzdať nechcú.

V najhorších časoch pandémie COVID-19, bol home office jedinou možnosťou, ako vykonávať prácu a zároveň znížiť riziko nákazy na minimum. Situácia sa našťastie už zlepšuje a veľa firiem chce, aby sa ich zamestnanci vrátili späť do kancelárií. Existuje však aj niekoľko spoločností, ktorým tento štýl práce neprekáža. Medzi nimi napr. Airbnb, Dropbox, Twitter či Lyft, ktoré svojim zamestnancom povolili prácu doma na stálo, pokiaľ im to viac vyhovuje. Apple má ale na celú vec trochu iný názor.

Zdroj | Travel Daily

Spoločnosť začala svojim zamestnancom posielať oznámenia, v ktorých ich žiada aby sa vrátili pracovať späť do svojich kancelárií. V žiadosti sa píše, že by mali priestory navštevovať raz alebo dvakrát do týždňa. Samozrejme závisí od pozície daného zamestnanca. Od 23. mája, by však mala väčšina personálu ukončiť home office a chodiť do kancelárie aspoň trikrát do týždňa.

Pozrite si

Vývoj Apple zariadení nešiel vždy „po masle“. Poznáte tieto zaujímavosti?

Toto rozhodnutie sa mnohým zamestnancom nepáči. Niektorí sa dokonca rozhodli z Apple, kvôli nemu odísť. Jedným z nich je aj Ian Goodfellow, ktorý tri roky pracoval ako riaditeľ oddelenia pre strojové učenie. Na základe novej politiky, ktorá hovorila o tom, že sa on aj jeho tím musia vrátiť naspäť do kancelárií, sa ale rozhodol spoločnosť opustiť. „Som pevne presvedčený o tom, že väčšia flexibilita by bola pre môj tím, tou najlepšou politikou“ vyjadril sa Goodfellow.

Zdroj | Apple Developer

Niekoľko zamestnancov vytvorilo skupinu Apple Together, prostredníctvom ktorej napísali otvorený list vedeniu spoločnosti. Uvádzajú v ňom niekoľko dôvodov, prečo nemá práca z kancelárie z pohľadu zamestnancov zmysel. Prvým je tvrdenie, že práca v spoločných priestoroch umožňuje spolupracovníkom „zažiť nezabudnuteľné spoločné chvíle a vie zlepšiť vzájomnú spoluprácu“. Skupina tvrdí, že vyťaženosť spoločnosti je na takej vysokej úrovni, že organizácia videohovorov a práce je lepšie zvládnuteľná doma ako v kancelárii.

Zdroj | Noun Consulting
Pozrite si

Airbnb podpísalo s Bratislavou zmluvu o výbere dane

Ďalším faktorom je aj dochádzanie do práce. Tým, že väčšina kancelárií Apple sa nachádza v husto zaľudnených oblastiach, cesta do nej je neefektívna a zdĺhavá. Za zmienku stojí aj to, že nie každý, kto by chcel pre spoločnosť pracovať, má možnosť žiť v okruhu, kde sa jej kancelárie nachádzajú. Limituje sa tým počet ľudí, ktorí by mohli byť potencionálnymi zamestnancami.

Zdroj | 9to5Mac

A dostávame sa k najdôležitejšiemu bodu, z pohľadu listu. Zamestnanci používajú na svoju prácu produkty od Apple, či už je to iPhone, iPad alebo Mac. Samotná spoločnosť o nich vo svojich marketingových materiáloch hovorí, ako o ideálnych produktoch pre prácu na diaľku, avšak svojich vlastných zamestnancov posiela pracovať naspäť do spoločných priestorov. V liste, sa marketingová stratégia z tohto hľadiska opisuje ako pokrytecká. Skupina tiež tvrdí, že zamestnanci, ktorí sa na tvorbe týchto produktov podieľajú, by lepšie chápali potreby používateľov, keby žili rovnaký život.

Zaujímavejšie je, že keď Apple nemal inú možnosť a musel komunikovať s dodávateľmi na diaľku, riešenie sa vždy našlo. Spoločnosť na to využívala videohovory, živé prenosy či napríklad rozšírenú realitu. Vďaka tomu mohli kalifornský inžinieri bezproblémovo spolupracovať s kolegami z Číny bez toho aby porušovali zákaz cestovania.

Ako sa Apple s touto témou vysporiada nevie nikto. Aktuálne informácie však hovoria o tom, že plánovaný nástup ku dňu 23. mája 2022 bol odložený.

 

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.