Motorola pred malou chvíľou predstavila svetu trojicu nových smartfónov série edge 30, ktorú tvoria modely edge 30 neo, edge 30 fusion a edge 30 ultra. My sme mali v redakcii jedinečnú možnosť vyskúšať si ich v predstihu a špeciálne sme boli zvedaví na ten posledný menovaný. Motorola edge 30 ultra v sebe totiž ako prvý smartfón na svete ukrýva až 200 Mpx fotoaparát.
Naháňanie sa za čo najväčším počtom megapixelov je obľúbenou disciplínou výrobcov ešte od čias prvých tlačidlových telefónov vybavených fotoaparátom. Doba sa však mení a kedysi zbytočné naháňanie sa za číslami dnes už tak zbytočné nie je. Do hry totiž teraz s takýmito senzormi vstupuje aj inteligentný softvér, ktorý dokáže takéto obrovské rozlíšenie aj reálne využiť, a vy s ním.
Motorola v prípade svojej novej vlajkovej lode z rodiny edge stavila ako prvá na svete na snímač Samsung ISOCELL HP1 o veľkosti 1/1,22″ s pixelmi o veľkosti 0,64 mikrometra a už spomínaným rozlíšením 200 Mpx (16 384 x 12 288 px).
Nebojte sa, v smartfóne si miesto na objemné fotografie v rozlíšení 200 Mpx robiť nemusíte, ak teda nechcete. Smartfóny s fotoaparátmi s takýmto nadštandardným rozlíšením totiž využívajú metódu tzv. pixel-binningu, teda metódu spájania susediacich pixelov do jedného. Výsledkom toho sú detailné a jasné zábery, ktoré však nezaberajú priveľa miesta.
Aktuálnym štandardom pri vlajkových lodiach je spájanie štyroch susediacich pixelov do jedného. Nový snímač ISOCELL HP1 však posúva latku ešte vyššie a keďže natívne vytvára zábery viac ako 200 miliónmi bodov, pixelov do jedného musí spájať oveľa viac, konkrétne 16. Samsung túto technológiu nazýva 4×4 hybrid pixel-binning a Motorola edge 30 ultra je prvým smartfónom, ktorý ju využíva.
Spojením šestnástich pixelov do jedného dokáže fotoaparát vytvárať jasnejšie a ostrejšie zábery s pixelmi o veľkosti 2.56 mikrometra, ktoré majú vo výsledku rozlíšenie 12,5 Mpx. V praxi tak finálne zábery môžu mať 2-4 MB, pričom ich veľkosť závisí od samotnej snímky. O spájaní pixelov totiž rozhoduje umelá inteligencia napr. podľa toho, koľko svetla má pri tvorbe snímky k dispozícii.
Priviesť tento fotoaparát do rozpakov je naozaj problém a na jeho limity budete narážať naozaj veľmi ťažko. Vysoké rozlíšenie sa tu totiž podpisuje pod pomerne rýchle zaostrovanie, ako aj výbornú prácu so svetlom.
Počas dňa vyzerajú výsledné fotografie prirodzene, kým v zlých svetelných podmienkach robí ISOCELL HP1 doslova zázraky. Verte či nie, tie tmavé fotografie nižšie vznikali v takmer úplnej tme. Všimnite si, že Motorola edge 30 ultra dokázala scénu nielen zosvetliť, ale zároveň na fotografií zachovať ostrosť, s akou som sa doteraz pri fotografiách tohto typu nestretol.
Ako som spomínal, 200 Mpx snímky v smartfóne skladovať nemusíte, no môžete. Motorola vám totiž umožní vytvárať fotografie aj v tomto rozlíšení, pričom výsledné zábery majú v takom prípade 50-60 MB. To rozhodne nie je niečo, čo budete chcieť robiť pravidelne, no mať túto možnosť je rozhodne skvelé.
Medzi „zmenšenými“ fotografiami v rozlíšení 12,5 Mpx a natívnymi 200 Mpx fotografiami je totiž vidieť rozdiel, ak si fotografiu extrémne priblížite. Vybrané 200 Mpx fotografie v plnom rozlíšení si môžete pozrieť na tomto odkaze.
Režim fotografovania v natívnom rozlíšení 200 Mpx je okrajovou záležitosťou, ktorú som si však obľúbil a to najmä pri zachytávaní prostredí plných drobných detailov. Stačí si napr. odfotografovať panorámu mesta a o zábavu máte postarané. Fotografiu si môžete slobodne zoomovať a na snímke hľadať detaily, ktoré vám pri jej vzniku unikli.
Použitý snímač sa tu však okrem kvalitnejších fotografií podpisuje ešte pod jeden pokrok a to v oblasti videa. Motorola edge 30 ultra totiž dokáže nahrávať video až v 8K UHD rozlíšení pri 30 snímkach za sekundu. Vďačiť za to môže aj výkonnému vlajkovému čipsetu Snapdragon 8+ Gen1.
Nahrávať video v takomto rozlíšení má aktuálne zmysel najmä pre tvorcov obsahu, ktorí môžu z 8K UHD videa vytvárať menšie výrezy bez viditeľnej straty detailov. Bežní používatelia budú videá nahrávať skôr v 4K UHD rozlíšení, v ktorom našťastie smartfón dokáže nahrávať aj pri 60 snímkach za sekundu.
Pri posune kvality fotografií a bežných videí som bol zvedavý, či 200 Mpx senzor prinesie vylepšenia aj v kvalite slow-mo videí, teda spomalených záberov. Motorola edge 30 ultra vám v tomto smere ponúkne na výber medzi bežným spomaleným Full HD videom zachyteným pri 240 snímkach za sekundu a špeciálnym videom zachyteným pri 960 snímkach za sekundu, v ktorom môže byť spomalený iba krátky úsek. Ako však môžete vidieť nižšie, v tomto smere posun v kvalite čakať netreba.
Motorola posúva so svojou novou vlajkovou loďou latku a ukazuje, že navyšovanie rozlíšenia hlavného fotoaparátu má zmysel. Podmienkou toho je však jeho previazanie s dobre vyladeným softvérom, čo sa v tomto prípade podľa našich prvých dojmov rozhodne podarilo.
Motorola edge 30 ultra tak aj vďaka 200 Mpx fotoaparátu vracia túto značku do hľadáčika používateľov, ktorí to myslia s mobilnou fotografiou vážne. V redakcii sme už teraz zvedaví, ako na tento posun zareaguje konkurencia a čo ešte zo spomínaného senzora ISOCELL HP1 vyťažia.