Reklama

ČO do androidu spod stromčeka? Aplikácie, ktoré musíte mať!

Dominik Fúsek

Pred Vianocami sme sa vám snažili sériou prehľadov ČO pod stromček uľahčiť výber darčekov, resp. sprehľadniť ponuky operátorov. Ak máte toľko šťastia, že ste prišli k novému androidu (či už bežnému smartfónu, high-end mašine alebo rovno tabletu), potrebujete ho napumpovať poriadnymi aplikáciami. V našej rubrike Android aplikácie ich nájdete pekných pár desiatok, čo je dobre, no najmä pre začínajúcich androidistov sme sa rozhodli našu „databázu“ sprehľadniť. Pokročilým zas nasledujúce riadky ukážu fantastické aplikácie, ktoré možno unikli ich pozornosti.


ČO pod stromček? Smartfón do 300 € dostane každého

ČO pod stromček? Výber najlepšieho smartfónu bez kompromisov

ČO pod stromček? Tablet nie je len na zábavu!

 

Smartfón

Ako na to?

Skôr než sa pozrieme na rebríček TOP 25, zopakujme si v krátkosti postup pri inštalácii programov v operačnom systéme Android (pokročilí môžu tento odsek preskočiť). Vyžadujú sa dva predpoklady: aktívne internetové pripojenie a prístroj spárovaný s kontom Google. Na internet sa dostanete prostredníctvom mobilnej siete operátora (iba pokiaľ máte zaplatený dátový paušál, v opačnom prípade je surfovanie extrémne drahé!) alebo Wi-Fi siete, či už vašej domácej, tej v práci alebo niektorej z verejných. Pripojenie musí byť nastavené a v momente potreby zapnuté. Ďalej je nevyhnutné prihlásiť sa v smartfóne na vaše konto Google, resp. Gmail. Systém vás k tomu vyzve automaticky pri prvom otvorení aplikácie Gmail alebo Google Play, čo je obchod s aplikáciami. Ak Gmail ešte nemáte, musíte si vytvoriť novú e-mailovú schránku. Po týchto krokoch môžete aplikácie vyhľadávať prostredníctvom služby Google Play priamo vo smartfóne/tablete. Odporúčame však sofistikovanejší spôsob. V každom článku o aplikáciách na Techboxe nájdete odkaz, cez ktorý sa dostanete do webovej, t. j. počítačovej verzie Google Play. V „profile“ aplikácie si pohodlne prehliadnete ďalšie informácie, scrennshoty či videá a jednoducho kliknete „inštalovať“. Ak ste aj na počítači prihlásení na Gmaili, programy sa do smartfónu automaticky stiahnu pri najbližšom zapnutí internetového pripojenia. Na sťahovanie aj aktualizovanie dôrazne odporúčame využívať Wi-Fi sieť – aplikácie majú bežne desiatky MB (HD hry stovky), takže by ste si rýchlo minuli svoj dátový balík.

Smartfón

Opomenúť nesmieme ani otázku (ne)bezpečnosti OS Android. V zásade platí to, čo vo Windows svete – ak dodržíte pár jednoduchých zásad a nebudete pochybný obsah vyhľadávať, musel by to byť veľmi silný malvér, aby vám mohol uškodiť. Hrozby však existujú. Google totiž presadzuje liberálny a otvorený prístup k vývojárom – zaplať si za založenie konta a pridávaj čo chceš. Aplikácie samozrejme gigant kontroluje a nebezpečné maže, no kým ich nájde, môžu byť zdrojom nákazy. Ako sa chrániť? Priamo v Google Play máte množstvo zbraní. Ak má aplikácia vysoký počet stiahnutí (aspoň 100 000), množstvo hodnotení (aspoň 1 000 a prevažne pozitívnych – priemerne aspoň 4 hviezdičky) alebo od vývojára už používate iné aplikácie, toto všetko zvyšuje dôveryhodnosť programu. Istotu vám však dá až sekcia Povolenia (Permissions). Tá hovorí, ku akým systémovým nástrojom má aplikácia prístup – napr. ukladanie súborov do pamäti, použitie fotoaparátu na účely pridania snímky na sociálnu sieť, zapnutie GPS na účely navigácie… Ak tu objavíte niečo podozrivé, čo nesúvisí s účelom aplikácie (napr. odosielanie platených SMS prostredníctvom hry), program prináša potenciálne nebezpečenstvo a radšej si ho preverte. Na Techboxe samozrejme píšeme iba o spoľahlivých programoch, no povolenia aj tak vždy čítajte – vývojári aplikácie často aktualizujú, pridávajú nové funkcie a tým sa menia aj zásahy aplikácie do systému. Samozrejme existujú aj „antivírusové“ programy pre OS Android, pokiaľ však dodržíte vyššie uvedené zásady, nemusíte si nimi zaťažovať prístroj a prípadne peňaženku.

VIAC K TÉME: Mobilné OS a vírusy
VIAC K TÉME: Najväčší boom malvéru zažíva Android

Čo sa týka nakupovania platených aplikácií, na tento účel budete potrebovať platobnú kartu a jej údaje zadané v systéme Google Play. Internetové platby sú veľmi citlivá záležitosť, preto vždy využívajte bezpečný prístroj a bezpečné pripojenie. V prípade smartfónu to znamená dodržiavanie spomínaných zásad bezpečnosti, počítač zas má mať aktívny bezpečnostný program (antivírusový softvér) s pravidelnou aktualizáciou, rovnako musí byť aktuálny aj operačný systém, internetový prehliadač a ideálne aj všetky ostatné programy. Pod bezpečným pripojením sa rozumie buď káblové pripojenie (na druhu – ADSL, optika – nezáleží), alebo heslom a šifrovaním zabezpečená Wi-Fi sieť. Bezplatné verejné siete, ktoré nepožadujú heslo, sú na prenos citlivých údajov nevhodné.

Tablet

Ak by ste si však prešli náš seriál aplikácií, zistili by ste, že platiť za nákup aplikácie je nutné naozaj iba zriedka. Google vytvoril vo svojom obchode podmienky pre takú brutálnu konkurenciu, že Android softvér je podstatne lacnejší než iOS alebo Windows Phone aplikácie. Ku plateniu sú tlačení akurát najnáročnejší používatelia (často existujú dva varianty aplikácie, pričom všetky pokročilé funkcie má iba ten platený). GPS navigácie, niektoré HD hry a nové originálne programy (ktoré väčšinou niekto skopíruje a v neúplnosti ponúkne zadarmo) platené ešte sú, no vývojári čoraz viac volia iné cesty – reklamné bannery v aplikácii a obzvlášť v hrách doplnky, bez ktorých je hra ukrutne ťažká. Situácia je horšia z pohľadu vývojárov, ale výborná pre používateľa – väčšina si nemusí kúpiť ani jeden jediný program.

Smartfón

TOP 10 – tie musíte mať!

A teraz už konečne spomínaný rebríček aplikácií. Na začiatok uvádzame desať absolútne najlepších aplikácií (okrem hier), ktoré by podľa nás nemali chýbať v žiadnom smartfóne ani tablete (resp. s minimálnymi výnimkami). Ďalších 15 je na zvážení každého jednotlivo, sú to však kvalitné a užitočné kúsky. Pod stručným popisom nájdete odkaz na článok s rozsiahlejším testom, v ktorom tiež nájdete link na profil aplikácie v Google Play. Príjemné sťahovanie.

 

1. Astro File Manager

Možno vás prekvapilo, že v OS Android neexistuje správca súborov, kde by ste mohli spravovať aj iné ako multimediálne súbory. Niektorí výrobcovia dopĺňajú vlastný, pre ostatných je Astro File Manager povinnosťou.

Podrobný test

 

2. Tiny Flashlight + LED

Praktická baterka, ktorá rozsvieti LED blesk smartfónu bez nutnosti zapínať fotoaparát. Má množstvo doplnkových funkcií.

Podrobný test

3. App 2 SD

Na presúvanie aplikácií z obmedzenej pamäti prístroja na veľkú pamäťovku program nepotrebujete, App 2 SD vám však tento proces sprehľadní – všetky aplikácie zotriedi podľa umiestnenia a hromadne presunie na kartu.

Podrobný test

 

4. KingSoft Office

Programy na čítanie kancelárskych dokumentov (Word, Excel, PowerPoint) väčšinou v bezplatnej verzii neumožňujú dokumenty upravovať. KingSoft áno a navyše vo veľmi peknom rozhraní.

Podrobný test

KingSoft Office

5. Easy Dict: Slovak English

Jazykom moderných technológií je angličtina a o Androide to platí dvojnásobne. Anglicko-slovenský obojstranný slovník sa určite zíde.

Podrobný test

 

6. Route66

Profesionálna GPS navigácia s offline mapami, rozšírenou realitou a množstvom funkcií zdarma? Pokiaľ oželiete hlasové povely, ušetríte desiatky eur!

Podrobný test

7. Equalizer

Android v štandarde nedokáže nastavovať zvukový výstup. Nastavte si ho sami raz pre všetky aplikácie.

Podrobný test

 

8. Acupedo

Smartfón možno aj z vás bude chcieť urobiť lenivca, nenechajte sa! Stačí na plochu pridať jednoduchý widget, ktorý počíta vaše kroky, z nich vyčísľuje prejdenú vzdialenosť a spálené kalórie. Plnením nastavených cieľov dokáže človeka úžasne motivovať, aby sa rozhýbal.

Podrobný test

Acupedo

 

9. Nike+running

Podobný program, ale pre náročnejších. Pomocou GPS meria váš výkon počas behu, takisto výborne motivuje – predovšetkým tým, že môžete vyzývať priateľov.

Podrobný test

Nike+ Running

 

10. Advanced Task Killer

Android verzie 4.0 a novší má integrovaného správcu úloh, v starších verziách však bez Task Killera aplikácie zostávajú bežať aj po tom, ako ich opustíte a teda znižujú výkon, voľnú pamäť a výdrž batérie. Pridajte si na plochu widget ATK a jednoduchým ťuknutím všetky ukončíte. Ale nepreháňajte to – stačí to urobiť vždy vtedy, keď prístroj odkladáte z rúk.

Podrobný test

Smartfón

Určite odporúčame

11. Zeam Launcher

Ak chcete zvýšiť výkon a výdrž batérie prístroja, toto je ideálny pomocník. Šikovný správca plôch a menu v porovnaní s pôvodným od výrobcu používa podstatne menej RAM (a tým aj batérie) a tiež má viac možností.

Podrobný test

Zeam Launcher

 

12. Sv. Písmo

Ak sa radíte k veriacim, určite vyskúšajte výhody slovenskej elektronickej offline Biblie – stále ju máte so sebou a môžete v nej bleskovo vyhľadávať.

Podrobný test

 

13. Go Keyboard

Ak sa vám zle píše na virtuálnej klávesnici smartfónu/tabletu, nahraďte ju napríklad touto. Prispôsobte si jej rozloženie, vzhľad a ďalšie funkcie.

Podrobný test

 

14. Evernote

Aplikácia známej služby, ktorá spravuje textové i multimediálne poznámky. Vďaka cloudu môžete k nim pristupovať aj z akéhokoľvek iného počítača.

Podrobný test

 

15. Snapseed

Editor fotografií až taký dobrý, že si ho kúpil aj Google. Teda Google kúpil jeho autorskú firmu a odvtedy je táto pokroková aplikácia zdarma. Ak sa radi hráte s fotografiami, určite si ju stiahnite.

Podrobný test

Snapseed

 

16. Skype

Službu (video)telefonovania Skype netreba predstavovať. Ak ju ale budete mať vo svojom smartfóne, otvoria sa vám nové možnosti. A ak máte dostatočne veľký dátový balík, môžete dokonca ušetriť na hlasových hovoroch.

Podrobný test

 

17. TeamViewer for Remote Control

Diaľkové ovládanie počítača. Či už je počítač vo vedľajšej izbe alebo na druhom konci sveta, stačí vytvoriť spojenie a môžete ho veselo ovládať z mobilu či tabletu.

Podrobný test

TeamViewer for Remote Control

 

18. SHMUDroid

Pomerne jednoduchá aplikácia zobrazujúca predpoveď počasia z uznávaného zdroja, Slovenského hydrometeorologického ústavu.

Podrobný test

 

19. SpeedView

Druhý „palubný počítač“ pre šoférov vďaka GPS sníma a zaznamenáva rýchlosť, čas, prejdenú vzdialenosť a má aj head-up displej. Dokáže vykresliť graf rýchlosti alebo trasu v Google Maps.

Podrobný test

 

20. Transparent Screen

Používanie smartfónu počas chôdze neodporúčame, ale ak sa tohto zlozvyku nedokážete zbaviť, stiahnite si aspoň aplikáciu, ktorá čiastočne spriehľadní displej a tak budete súčasne s aplikáciou vidieť aj cestu pred sebou.

Podrobný test

Transparent Screen

 

21. Google Sky Map

Mapa nočnej oblohy. Vďaka magnetometru v smartfóne stačí namieriť na danú hviezdu (planétu, mesiac…) a hneď vidíte jej názov. A dokáže toho ešte viac.

Podrobný test

 

22. Days Left

Tešíte sa na nejakú udalosť, alebo vám o pár dní vyprší termín na pracovnú úlohu? Tento jednoduchý widget odčítava dni do nastaveného dátumu.

Podrobný test

Days Left

 

23. Dolphin Browser

Internetový prehliadač v OS Android patrí ku špičke. Ak by ste však chceli ešte viac, napríklad podporu pre šikovné gestá, vyskúšajte Dolphin.

Podrobný test

 

24. Zebra Paint

Potrebujete na chvíľu zabaviť dieťa? Ukážte mu túto omaľovánku. Ani prístroj, ani drobca však nespúšťajte z očí.

Podrobný test

 

25. avast! Mobile Security

Ak dodržíte bezpečnostné zásady, nemalo by sa vášmu androidu nič stať. No ak si potrpíte na istotu, môžete si stiahnuť program od avastu, ktorý túto vašu činnosť uľahčí, skontroluje a pridá aj zopár funkcií navyše.

Podrobný test

avast! Mobile Security

 

Veríme, že vám náš prehľad aplikácií pomôže vyťažiť z nového, alebo aj staršieho androidu maximum. O týždeň sa kolega pozrie na najlepšie programy z jablčného sveta, následne sa opäť uvidíme pri Android hrách. Takže si pripravte batérie a pre istotu aj nabíjačky.

Foto: Google Play, TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.