Reklama

Čo a ako pripojiť k počítaču? (2. časť)

Dominik Fúsek

V našom minulotýždňovom prehľade (Čo a ako pripojiť k počítaču? (1. časť)) sme vám priblížili problematiku konektivity počítačov prostredníctvom káblových médií. Čoraz častejšie sa však stretávame s používaním bezdrôtových prenosov, čo má samozrejme svoje výhody i nevýhody. K pozitívnym stránkam patrí najmä voľnosť pohybu, teda nezávislosť od kábla a väčší dosah pripojenia. Bezdrôtové spojenia sa však často vyznačujú nižšou spoľahlivosťou. Ale nepredbiehajme.

Wi-Fi

Wi-Fi

Bezdrôtové pripojenie Wi-Fi sa zakladá na štandardoch IEEE 802.11 (a, b, g, n, ac) a v súčasnosti sa používa najmä na bezdrôtový prístup na internet. Jeho použitie vyžaduje prítomnosť Wi-Fi prijímača a bezdrôtovej sieťovej karty, ktoré sú však absolútnou samozrejmosťou aj v najnižšej triede netbookov. Stolné počítače zväčša týmito súčiastkami nedisponujú, externý USB Wi-Fi modul je potrebné dokúpiť.

ASUS Black Diamond

Wi-Fi router ASUS Black Diamond

Aktuálne sú používané predovšetkým štandardy IEEE 802.11b (11 Mbps), g (54 Mbps), n (144 Mbps) operujúce vo voľnom pásme 2,4 GHz, v príprave je ale štandard ac s rýchlosťou až 1 Gbps na frekvenčnom pásme 6 GHz. S Wi-Fi pripojením sa najčastejšie stretávame v podobe voľných hotspotov (internetové kaviarne, vysoké školy, firemné siete), vlastný prístupový bod si môžete zriadiť aj doma. Stačí vám zdroj internetu a smerovač, tzv. router (Asus Black Diamond: luxusné riešenie routra). Množstvo užívateľov však zabúda na zabezpečenie vlastnej siete a ich pripojenie tak môže byť ľahko zneužité kýmkoľvek. Bežne sa používajú zabezpečovacie protokoly WEP, WPA alebo WPA2.

Lacie Wireless Space

DLNA server LaCie Wireless Space

Výhodou Wi-Fi je predovšetkým dostupnosť internetu na všetkých kompatibilných zariadeniach (notebook, smartfón, tablet, televízor) po celom dome, nevýhodou je klesajúca spoľahlivosť i rýchlosť prenosu s klesajúcou intenzitou signálu i množstvom pripojených zariadení. V súvislosti s Wi-Fi často počuť o certifikácii DLNA (Digital Living Network Alliance), vďaka ktorej môžu zúčastnené zariadenia spolupracovať a navzájom čítať svoj obsah. Napríklad môžete na televízore bezdrôtovo prehliadať obsah mobilu.

Samsung N350

Samsung N350

3G

Čoraz častejšie sa najmä na netbookoch (Samsung N350: prvý LTE/HSPA netbook na svete!) objavuje integrovaný 3G, alebo dokonca 4G modul so slotom na SIM kartu. V prípade aktivovaného dátového balíka máte teda internetové pripojenie úplne všade (s výnimkou odľahlých oblastí bez signálu mobilných sietí). Najväčšie pokrytie 3G signálom má na Slovensku Orange (V Orangei môžete surfovať aj na kredit!), intenzívne buduje ale aj Slovak Telekom (T-Mobile zmenil známe dátové programy web’n’walk), O2 sa na budovanie sietí tretej generácie ešte len chystá (O2 už budúci rok spustí 3G sieť s HSDPA!). Na trhu je aj množstvo USB 3G modemov (D-Link: nový rad 3G produktov), široký sortiment ponúkajú aj samotní operátori, predovšetkým so zvýhodnenými balíkmi k mobilnému internetu.

D-Link DWM-152

USB 3G modem D-Link DWM-152

Intel WiDi

Wireless Display od Intelu je technológia zabudovaná v najnovších procesoroch tejto značky (Intel predstavil 29 nových Core i procesorov!), nájdeme ju ale aj v starších prístrojoch (ASUS K52F/X52F: slušný výkon a technológia Intel WiDi). Ako už samotný názov hovorí, jedná sa o bezdrôtové prepojenie (najmä) notebooku s externou obrazovkou či projektorom. Stačí mať náležite vybavený počítač a k zobrazujúcemu zariadeniu pripojiť prijímač.

Intel WiDi

Bluetooth

Technológiu „modrý zub“ snáď netreba nikomu predstavovať. Nachádza sa vo veľkej väčšine mobilných telefónov, ale aj prenosných počítačov. Najčastejšie používaná verzia 2.1+EDR však poskytuje dosah len 10 metrov bez prekážok a pomerne slabé sú aj prenosové rýchlosti (3 Mbps). Vo vybavenejší prístrojoch sa nachádza novšia verzia 3.0 (Gateway EC19C-A52C/S: ekologický notebook bez kompromisov) s rozšíreným dosahom, nižším odberom energie a prenosovou rýchlosťou teoreticky až 24 Mbps. Ešte lepšie je na tom však aktuálna verzia 4.0 (Bluetooth 4.0: Modrý zub bude ešte lepší!), ktorá má prakticky nulovú spotrebu, desaťnásobný dosah i rýchlosť oproti predchádzajúcej verzii. Výrobcovia sa však do nej akosi „nehrnú“.

Bluetooth 4.0

Táto technológia sa používa predovšetkým na prenos súborov medzi pripojenými zariadeniami, ale aj na použitie mobilu ako diaľkového ovládania, bezdrôtové počúvanie hudby v Bluetooth slúchadlách cez A2DP profil (Motorola S10-HD: Bluetooth slúchadlá s HD zvukom) a ďalšie.

Philips Action Fit

Hudobný Bluetooth headset Philips Action Fit

Staršie a ostatné pripojenia

Tí starší z nás si určite spomenú na kedysi populárnu technológiu IrDA, tá už bola s výnimkou diaľkového ovládania TV plne nahradená Bluetooth-om. Niektoré notebooky sú vybavené aj satelitným navigačným systémom GPS. Boli sme svedkami prvých pokusov o zavedenie bezdrôtového HDMI rozhrania (Philips BDP7580: Blu-ray prehrávač s bezdrôtovým HDMI). Vzduchom však komunikuje množstvo ďalších prístrojov, napríklad bezdrôtové reproduktory, klávesnica, myš atď. Vývoj jasne nasvedčuje, že v budúcnosti budeme káble používať stále menej a menej.

Philips BDP7580

Philips BDP7580

Zdroj: wikipedia.org

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.