Reklama

CleanMate QQ-6S - robotický vysávač s UV lampou

Števo Porubský
87 %
Nestáva sa nám často, aby sme testovali lacné robotické vysávače, no nechali sme sa presvedčiť a jeden taký vyskúšali. Prekvapil cenou, výbavou vrátane UV lampy a vcelku i výkonom. Nemožno od neho ale čakať zázraky.

Výhody

  • prijateľná cena
  • bohatá výbava
  • UV lampa

Nevýhody

  • úzka zametacia kefa
  • chýba držiak na prenášanie
  • komplikovanejšie ovládanie

V redakcii sa nám tak objavil robotický vysávač prakticky neznámej značky CleanMate od predajcu ROBOT WORLD, s.r.o. Po rozbalení ma hneď prekvapil obsah balenia, ktorý je výrazne bohatší ako u väčšiny podobných vysávačov.

Samotný vysávač má klasický kruhový tvar s rozmermi zhruba 33 x 8 cm, hmotnosť sú necelé 4 kilogramy. Vďaka nízkemu profilu sa nemá problém dostať pod pohovku či skrinky, nerobia mu problém ani nižšie položené radiátory alebo zavesené toalety.

V hornej časti je 6 ovládacích tlačidiel. Tie sú dotykové čo hlavne vzhľadom na ich reakcie nie je najšťastnejšie riešenie. 3x stlačiť spustenie vysávania a ani raz sa nespustí vysávanie, resp. absolútna nemožnosť vysávač zastaviť pokiaľ sa pohybuje? Radšej mal výrobca osadiť klasické mechanické tlačidlá.

ON/OFF tlačidlo teda spúšťa alebo vypína vysávač, teda dáva ho do stand-by režimu. Na úplné vypnutie je v spodnej časti mechanické tlačidlo.

Prvé tlačidlo zľava má pre mňa nezmyselnú funkciu zapnutia alebo vypnutia nasávania. Prečo by som však mal nechať behať vysávač bez spusteného sania mi je záhadou. Iba kvôli ožiareniu podlahy UV lampou?

Tlačidlo s nápisom UV zapína alebo vypína UV lampu v spodnej časti. K nej sa však ešte dostanem.

Pomocou displeja ja možné nastaviť dĺžku vysávania (10 – 80 minút). To je však možné zmeniť aj vedľajším tlačidlom. Toto je tak úplne zbytočné a je skôr len na efekt. Dĺžka vysávania je zvláštnosť, no keďže testovaný CleanMate nemá funkciu lokálneho vysávania, takto ho je možné nastaviť na krátke povysávanie menšej plochy.

Zaujímavejšie je však posledné tlačidlo, pomocou ktorého sa aktivuje alebo deaktivuje funkcia narážania do prekážok. Bežne totiž vysávač pri zistení prekážky do nej jemne naráža, aby ju prípadne posunul (stoličky, hračky apod.) a povysával aj okolo nich. Ak ale máte vo vysávanom priestore niečo, do čoho nesmie vysávač radšej naraziť (sklenené skrinky, zrkadlo po zem ai.), stačí narážanie vypnúť.

Horná strana ukrýva ešte jedno prekvapenie – odnímateľný panel. Na čo je to dobré netuším, keďže v predaji som nikde nevidel výmenné panely, ktoré by mohli byť akousi formou personalizácie vysávača, aby sa hodil do domácnosti.

Telu CleanMate QQ-6S chýba ale jedna drobnosť – úchyt na prenášanie. Neviem, či jeho náhradou má byť výrez v po odňatí krytu, ale skôr nie, ako áno.

Ten slúži na kontrolu zbernej nádobky na odpad. To je inak šikovné riešenie, pokiaľ máte vysávač na dohľad a nie skrytý pod pohovkou. Takto si jednoducho a rýchlo aj bez spustenia vysávača môžete overiť, či je zberná nádobka plná, alebo nie. Praktické a jednoduché.

Zberná nádoba je mimochodom pomerne veľká, má objem 0,5 l a zmestí sa do nej toho naozaj dosť. Vysýpanie odpadu je jednoduché a rýchle. Na odistenie nádoby z tela vysávača stačí stlačiť jediné mechanické tlačidlo na hornej strane vysávača a nádobu vytiahnuť.

Osobne ma veľmi potešilo, že nádobu je možné rýchlo rozobrať a umyť. V iných vysávačoch sa totiž stáva, že sa časom v záhyboch a iných zákutiach nakopí prach. Vo vnútri nádobky je dokonca aj vnútorný filter ešte pred HEPA filtrom. Vďaka tomu sa HEPA filter tak rýchlo neopotrebuje. Navyše v balení nájdete rovno aj jeho náhradu. HEPA filter mimochodom stojí necelých 8 €.

Motor je súčasťou nádobky, ktorú nie je možné umývať, no to je logické. V spodnej časti zbernej nádoby je jedno prekvapenie – UV lampa. Podľa výrobcu ide o atestovanú UV lampu, ktorá počas vysávania i dezinfikuje podlahu. Klobúk dole ak je to skutočne tak. Mikroskop sa mi nepodarilo zohnať, takže dôkaz nemám.

Pod nádobkou je ale opäť ďalšie prekvapenie – miniatúrna kefka na vyčistenie HEPA filtra či iných častí robota.

Ešte hlbšie pod nádobkou je batéria s kapacitou 2 600 mAh. Je však typu NiMH takže musí byť neustále pripojená k nabíjačke, inak sa sama postupne vybíja. Plne nabitá batéria zvláda zhruba 60-80 minút vysávania (podľa náročnosti plochy a množstva prekážok).

Na tele vysávača je niekoľko ultrazvukových a infračervených snímačov, pomocou ktorých sa pohybuje v priestore. Pri jednom zo snímačov je aj ďalší konektor pre priame pripojenie k nabíjačke.

Už na prvý pohľad ale ide o lacnejšie zariadenie, hlavne keď sa lepšie pozriete na nabíjaciu stanicu, nabíjačku či virtuálnu stenu. Našťastie sú to súčasti, ktoré nebudú na očiach a pokojne ich môžete schovať kdesi pod pohovku či do rohu miestnosti.

Odporúčam však tak, aby ste k nabíjacej stanici mali prístup, cez ňu sa totiž ovláda časovanie robota a prekvapivo aj jeho spúšťanie (pokiaľ ho nemáte už niekde mimo nabíjačky). Využiť môžete aj diaľkové ovládanie, no to pod pohovku „nedosvieti“ (vyskúšané). Využíva klasický IrDA port, takže musíte mať priamy pohľad na robota.

Pomocou diaľkového ovládania je ale možné robota nielen spúšťať, ale aj ovládať jeho pohyby do strán (šípkami). Okrem toho je ale možné nastaviť režim vysávania, aktivovať alebo deaktivovať režim narážania do prekážok alebo ho nechať ísť odparkovať domov.

Režimy vysávania je možné zmeniť iba pomocou diaľkového ovládača (prečo absentuje tlačidlo na vysávači alebo nabíjacej stanici netuším). Režimov je až 5! V automatickom režime (nastavený defaultne) počas vysávania CleanMate vyžíva všetky režimy naraz pre vraj čo najlepšie výsledky vysávania. V praxi to ale znamená, že chodí po miestnosti bez akéhokoľvek systému. Čistý chaos. Ale aspoň podladu povysáva.

Na výber sú režimy ako špirála z miesta, okolo stien, špeciálne narážanie, režim do tvaru S a polygonálna špirála. Ak ale neviete aký režim je pre váš priestor najlepší, nechajte to na automatiku.

Nabíjacia stanica v sebe ukrýva niekoľko vychytávok a to nehovorím o LCD displeji. Napríklad v nej nájdete akýsi čistič na kefu vysávača, čo sa hodí, pretože je z klasických štetín a tak sa rýchlo zachytá vlasmi a inými chlpmi.

Na komunikáciu s robotom využíva ultrazvukovú navigáciu. Jej senzory nájdete nielen na tele nabíjacej stanice, ale aj na virtuálnej stene.

Aj virtuálna stena má dva snímače, pričom vie vytvoriť virtuálnu stenu na vzdialenosť 3 metre. Na svoj chod využíva dve batérie, ktoré je možné nabíjať. To prebieha priamo z nabíjacej stanice, ktorá má výsuvný konektor.

Nabíjacia stanica s LCD displejom je to, vďaka čomu je možné CleanMate QQ-6S nastaviť na automatické vysávanie počas týždňa. Všetko sa nastavuje pomocou piatich tlačidiel okolo displeja, posledné šieste spúšťa vysávanie. Ono akosi vysávač počas nabíjania nereaguje na stačenie dotykového tlačidla spustenia, ale len na tlačidlo na nabíjacej stanici.

Ja som ho nastavil klasicky, na vysávanie každý druhý deň. Po prvom týždni som skontroloval obsah zberného koša, ktorý bol poloprázdny. V priestore však boli drobné nečistoty, ktoré ale mali byť povysávané. Toto sa žiaľ opakovalo každý deň, keď mal CleanMate vysávať. Nesledoval som ho celý čas počas vysávania, no mám obavu, že 80-minútová výdrž je pre vysávanie zhruba 70 metrov štvorcových málo.

Preto som ho vyskúšal v uzavretých menších miestnostiach, ktoré už povysával vcelku dobre. Aj tu sa síce našli miesta, cez ktoré akoby neprešiel alebo rýchlymi kefami vpredu špinu odfúkol na už povysávané miesto. Alebo za to môže až veľmi úzka kefa pri nasávaní? Ťažko povedať. Odhadom ale môžem povedať, že CleanMate QQ-6S povysáva 90% plochy.

Potešilo ma ale, že mu nerobil problém tmavý koberec s dlhým vlasom, na ktorý sa síce štveral dlho, ale nakoniec ho aj povysával. Rovnako mu nerobila problém ani tmavá textilá rohožka pri terasových dverách. Klobúk dole. 4x drahší vysávač to nedokáže. Pritom senzory voči pádu zo schodov má taktiež (vyskúšané).

To všetko bolo zatiaľ len na tvrdých podlahách. V prípade koberca je iná káva. Hlavným problémom sú vlasy. Manželkine vlasy s dĺžkou aj pol metra. Štetinová kefa, ale aj časti pri jej ložiskách tak už po prvom vysávaní boli plné vlasov. Vyzeralo to takto:

Detaily rozkliknite len na vlastnú zodpovednosť.

V pracovni sa mi stalo, že som zabudol kábel k nabíjačke od notebooku ležať na zemi. Konkurenčné vysávače ho doteraz obchádzali, resp. sa do neho nezamotali, CleanMate ale nie. Najskôr sa namotali bočné kefy a nakoniec aj tá hlavná. Asi si senzor detekcie nečistôt povedal, že kábel je väčšia špina a vysával cezeň viackrát.

A ešte jeden detail. Bočné kefky majú tak dlhé štetiny, že si človek musí dávať pozor pri zatváraní dvierok valcovej kefy, inak ich zacviknete do vnútra.

Len pre zaujímavosť, na trhu je aj model CleanMate QQ-6, ktorý je oproti modelu QQ-6S ochudobnený okrem iného práve o rotačnú kefu pri nasávacom otvore. Kefu je možné ale aj z modelu QQ-6S vybrať a nepoužívať ju, to sa hodí práve pre koberce, aspoň sa nezachytá vlasmi.

CleanMate QQ-6S má síce svoje muchy a komplikované ovládanie, no prekvapil ma množstvom funkcií a príslušenstva. Prekvapil ma vysávaním aj čiernych i „chlpatých“ kobercov. Navyše má aj UV lampu, ktorú len tak vo vysávačoch nenájdete. Ak naozaj funguje, je to veľké plus navyše. Pozitívom je aj prijateľná cena ani nie 250 €.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.