Každý 11. február si pripomíname Európsky deň tiesňového volania 112. Cieľom je zvyšovať povedomie o tiesňovej linke a znížiť počet neoprávnených volaní. Viete, kedy ho používať?
Európsky parlament, Rada Európskej únie a Európska komisia podpísali v roku 2009 tripartitný dohovor s cieľom zaviesť každoročný európsky deň 112. Viete, prečo bol vybratý práve 11. február? Pretože sa nachádza priamo v tomto telefónnom čísle, teda 11.2.
Toto číslo je univerzálne pre celú Európsku úniu + Švajčiarsko a Južnú Afriku. Niekoho môže spliesť taktiež núdzové číslo 911, ktoré vídavame hlavne v televízii. Pozor však na to, že číslo 911 je taktiež núdzové, ale slúži výhradne v USA.
Číslo 112 funguje tak, že prepojí výjazdy sanitky, hasičského zboru a polície, pre ktoré fungujú aj samostatné núdzové trojčíslia, a to 150 (hasiči), 155 (sanitka) a 158 (polícia). Veľkou výhodou čísla 112 aj tých ostatných, je aj to, že sa na nich dovoláte z pevnej linky alebo aj smartfónu, v ktorom nie je vložená SIM karta.
Problém nie je ani v nízkom kredite alebo prečerpaných minútach od vášho operátora v rámci paušálu. Jedinou podmienkou je, aby ste boli v dosahuje niektorého mobilného operátora.
Operátori v mnohých krajinách môžu odpovedať na hovory nielen v ich národnom jazyku, ale aj v angličtine alebo francúzštine. 112 sa stalo jednotné európske číslo tiesňového volania v roku 1991, avšak na Slovensku až v roku 2003. Číslo 112 funguje už takmer 34 rokov, ale vie o ňom iba 22 % Európanov.
Pokiaľ vytočíte číslo 112, miestny operátor buď priamo váš problém vyrieši alebo vás presmeruje na potrebnú núdzovú službu. Pri rozhovore platí niekoľko pravidiel. Snažte sa zachovať pokoj a vecne odpovedať na otázky, čo, kde a komu sa stalo. Taktiež nezabudnite zanechať kontakt na seba.
Údaje z roku 2023 ešte nie sú k dispozícii, ale v roku 2022 v rámci EÚ zaznamenali 903 910 volaní, ktorých bolo oprávnených 617 546. Z celkového počtu volaní na 112 bolo 209 946 volaní neidentifikovaných.
Hlavné pravidlo znie, že tiesňové volanie 112 nikdy nezneužívajte! Zneužitie linky 112 sa trestá finančnou pokutou až do výšky 1 659 eur, v prípade šírenia poplašnej správy hrozí trest odňatia slobody na 1 až 5 rokov.
Na linku 112 treba volať v prípade:
- požiaru budov, automobilov, lesa alebo iných objektov
- prírodnej katastrofy
- závažných dopravných nehôd
- lúpežného prepadnutia či krádeže
- ak nájdete podozrivú batožinu, v ktorej by mohla byť umiestnená výbušnina
- ak nájdete osobu ležiacu na zemi v bezvedomí
- ak ste svedkom násilia, bitky alebo výtržností
- ak ste svedkom pokusu o samovraždu
- závažných poranení – keď nemôžete zastaviť krvácanie, keď sa niekto dusí alebo nemôže dýchať, ak bol niekto poranený elektrickým prúdom
- ak chcete polícii oznámiť skutočnosti k trestnej činnosti alebo informácie k hľadaným alebo prenasledovaným osobám
Pri nových automobiloch ste si zrejme vo výbave našli aj položku eCall. Tá v prípade vážnej dopravnej nehody automaticky vytočí číslo 112 a zároveň aj tiesňovým službám poskytne informácie o polohe havarovaného vozidla.
Ako vidíte, núdzové číslo 112 má skutočne svoje opodstatnenie. Jeho veľkou výhodou je univerzálnosť, pretože v prípade núdze je niekedy náročne rozmýšľať, ktoré z troch čísel (150, 155, 158) treba v danom momente volať.