Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čip v hlave pomôže písať len pomocou mysle

Čip v hlave pomôže písať len pomocou mysle
Zdroj | Nature
Richard Pliešovský
Čip v hlave pomôže písať len pomocou mysle
Zdroj | Nature
Zdroj | Nature

O tom, že technológie pomáhajú ľuďom so zdravotným znevýhodnením, píšeme na našich stránkach často. Ľudia postihnutí paralýzou už dnes vedia komunikovať s vonkajším svetom pomocou mozgových implantátov a techník sledovania očí.

Nová štúdia výskumníkov zo Stanfordu prináša zatiaľ najrýchlejšie reakcie medzi mozgom a prevodom na text. Vedci uvádzajú, že ich riešenie komunikácie dokáže konkurovať rýchlosti textových správ zdravých dospelých.

Nová technika prevádza pomocou počítača pomyslené pohyby ruky počas „písania“. Sú teda vytvorené mozgovou činnosťou, následne sa prevádzajú na text, ktorý sa zobrazuje na displeji. Vedci v rámci výskumu spolupracovali so 65-ročným pacientom, bol ochrnutý od roku 2007 od krku nadol kvôli poraneniu miechy. Vo výskume ho označili ako pacient T5.

Pozrite si

Neuralink ukázal budúcnosť. Budeme mať mobil v hlave?

Vedci najprv umiestnili dva implantáty mozgových čipov do motorickej kôry T5. Ide o časť mozgu, ktorá ma na starosti pohyb. Následne ho požiadali, aby si predstavil, ako píše text s perom v ruke na papier. Čipy z mozgu vysielali signál do počítača, kde algoritmus umelej inteligencie prepísal toto písmo z mozgu vďaka dekódovaniu pohybov ruky a prstov.

Takýmto spôsobom dosiahli vedci rýchlosť zápisu 18 slov za minútu s presnosťou až 94,1 % (a viac ako 99 % presnosťou off-line s automatickou korekciou). Mimochodom, zdravý dospelý človek vo veku zhruba 65 rokov napíše na smartfóne priemerne 23 slov za minútu.

Zdroj | GAAD

Kombinácia novej techniky so starším implantačným systémom by mohla pomôcť zdravotne znevýhodneným ľuďom komunikovať rýchlejšie a efektívnejšie. Okrem toho ju môžu využiť aj pacienti s mozgovou príhodou, poranením miechy alebo amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS).

Dodávame, že realizácia do praxe môže trvať nejaký čas a je otázne, či sa objaví aj u nás na Slovensku. Vedci pokračujú v ďalších testoch, ktoré sa zameriavajú na účinnosť a bezpečnosť novej technológie.

Zdroj