Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čínsky elektromobil Aiways U5 dostal len 3 hviezdičky Euro NCAP, ide na náš trh

Čínsky elektromobil Aiways U5 dostal len 3 hviezdičky Euro NCAP, ide na náš trh
Zdroj | Aiways
Števo Porubský
Čínsky elektromobil Aiways U5 dostal len 3 hviezdičky Euro NCAP, ide na náš trh
Zdroj | Aiways
Zdroj | Aiways

Čínska automobilka s nezvyčajným názvom Aiways (nie Airways ako tie žuvačky) oznámila, že chce so svojím plne elektrickým cross-overom U5 vstúpiť na európsky trh. Predtým ale musí novinka absolvovať rôzne certifikácie a tiež testy Euro NCAP, aby budúci zákazníci vedeli o bezpečnosti kupovaného vozidla o čosi viac. V tomto ale Aiways U5 pomerne sklamalo.

Zdroj | Aiwaysv

Elektromobil Aiways U5 má prísť na európsky trh už tento rok. Prekvapiť má nielen dizajnom, ale aj cenou. Tá by mala začínať na sume okolo 25 000 €. Malé SUV s plne elektrickým pohonom má ponúknuť výkon 125 kW a 315 Nm krútiaceho momentu. O chod sa má starať 65 kWh batéria, ktorá dodá podľa výrobcu dostatok energie na 500 km jazdy, no podľa zastaraného merania NDEC. Reálne to bude okolo 300 km.

Batéria sa má nabíjať maximálnym výkonom 50 kW, čo je na dnešnú dobu pomerne málo. Z 30 na 80% kapacity sa má nabiť za 27 minút.

Hoci na karosérii vidieť inšpiráciu u viacerých európskych či japonských automobiliek a ich modelov, Aiways U5 nie je vyslovene kópiou žiadneho automobilu. Dizajn je pomerne moderný. Na obrázkoch a renderoch. V praxi to môže byť ale inak. Inak môže nakoniec vyzerať aj celkom vydarene pôsobiaci interiér.

Zdroj | Aiways

Tomu dominujú čisté línie, moderne vyzerajúce materiály a 4 displeje. Hlavný má 12,3″ a Full HD rozlíšenie, ďalšie tri sú pred vodičom namiesto klasických budíkov. Ovládací displej je aj na stredovej konzole, má ísť ale iba o dotykovú plochu s ikonami. Potešiť má aj appka a pripojenie na internet samotného vozidla.

Zdroj | Aiways

S cenou začínajúcou na sume 25 000 eur pôsobí tech výbava ako zo sci-fi filmu. Aiways U5 má mať 15 radarov (12 ultrazvukových a 3 milimetrové) a až 7 kamier (5 exteriérových a dve interiérové). Senzory a snímače pomáhajú napríklad adaptívnemu tempomatu či množstvu bezpečnostných systémov. Samozrejmosťou sú aj LED svetlomety vpredu i vzadu.

Zdroj | Aiways

Všetko to znie výborne, no najnovšie testy Euro NCAP dokazujú, že Aiways U5 nepatrí k tým najbezpečnejším. Najhoršie v testoch dopadli chodci, ale aj bezpečnostné systémy či ochrana detí vo vozidle, ktorá dostala len 70%. Výrazne lepšie nedopadli ani dospelí, 73%. Automobilka ale chce do uvedenia modelu na európsky trh vylepšiť bezpečnostné prvky, ktoré v testoch veľmi neobstáli.

Na druhej strane čínske automobilky dokazujú, že vedia vyrobiť elektromobil, ktorý dosiahne aj 5 hviezdičiek v testoch Euro NCAP. MG ZS EV to dokázalo. Predávať sa bude zatiaľ iba v UK.

Aiways U5 je aktuálne možné predobjednať cez web výrobcu. Cenu vozidla na stránke ale nehľadajte, výrobca ju zatiaľ oficiálne nezverejnil. Problém s Aiways a ich automobilmi v prvej fáze bude ale v tom, že neexistuje sieť servisov, ktoré by boli schopné opravovať záručné či pozáručné opravy. Ani túto informáciu Aiways na svojom webe zatiaľ nezverejňuje.

Zdroj | Aiways Aiways