Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čínska vláda údajne sleduje dáta o elektromobiloch vrátane polohy

Čínska vláda údajne sleduje dáta o elektromobiloch vrátane polohy
Zdroj | Caixin Global
Michal Spiegel
Čínska vláda údajne sleduje dáta o elektromobiloch vrátane polohy
Zdroj | Caixin Global
Zdroj | Caixin Global

Agentúra Associated Press prišla s reportážou, ktorá informuje, že v Číne sa sledujú všetky dáta o elektromobiloch vrátane aktuálnej pozície auta.

Podľa reportáže viac ako 200 firiem, ktoré vyrábajú elektromobily, sú nútené posielať interné dáta o polohe, motore a stave batérie do centier, za ktorými stojí čínska vláda. Medzi firmy patria také zvučné mená ako Tesla, Volkswagen, Daimler, Ford, General Motors, Nissan, Mitsubishi či BMW.

Zdroj | AP Photo/Ng Han Guan
Pozrite si

Stojí Čína za najväčšou hackerskou infiltráciou na svete?

Pre ľahšiu predstavu, znamená to, že tieto dátové centrá vidia v reálnom čase, kde sa ktoré auto nachádza a tiež vedia určiť, aký má stav motora a batérie.

Zdá sa, že snahy čínskej vlády dohliadať nad všetkým sa neustále zvyšujú. Môže to byť aj inak. Ako tvrdí zástupca šéfa jedného z týchto vládou podporovaných centier, Ding Xiaohua, cieľom zbierania dát nie je sledovanie, ale využitie týchto dát na zvýšenie bezpečnosti a tiež infraštruktúry. Zároveň majú tieto dáta slúžiť na boj proti podvodom.

Tiež dodáva, že síce má vláda právo požiadať o tieto informácie, centrum nezdieľa informácie s políciou či súdmi. Zároveň v systéme je nastavená ochrana, aby sa nedala odhaliť identita majiteľa auta bez toho, aby bol kontaktovaný priamo výrobca.

Zdroj | AP Photo/Ng Han Guan
Pozrite si

V čínskej škole pomocou rozpoznávania tváre zisťujú, či deti dávajú pozor

Ding Xiaohua zároveň povedal, že čínska vláda nepotrebuje sledovať ľudí cez platformu ako sú tieto centrá. Niečo na tom bude. Čína posledné roky buduje rozsiahly systém sledovania svojich občanov, ktorých plánuje v najbližších rokoch odmeňovať pomocou kreditového systému.

V prípade, že niekto získa nízky kredit, bude mu napríklad obmedzené cestovanie. Sledovanie bude prebiehať pomocou rozsiahlej siete kamier a tiež pomocou kontroly internetu, ktorý je v Číne cenzurovaný. Čína má aj sofistikovanejšie metódy sledovania než cez dátové centrá elektromobilov.