Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čínska spoločnosť DJI dostala v USA zákaz kupovať komponenty na ich drony

Čínska spoločnosť DJI dostala v USA zákaz kupovať komponenty na ich drony
Zdroj | DJI
Michal Spiegel
Čínska spoločnosť DJI dostala v USA zákaz kupovať komponenty na ich drony
Zdroj | DJI
Zdroj | DJI

Po spoločnosti Huawei je DJI ďalším čínskym gigantom, ktorý v USA dostáva nejakú formu obmedzenia, tentokrát sa to týka komponentov pre drony.

Americké Ministerstvo obchodu pridalo 78 spoločností a jednotlivcov na zoznam, ktorý zakazuje americkým biznismenom obchodovať s týmito entitami. Medzi najznámejšie patrí čínsky čipový gigant Semiconductor Manufacturing International Corporation a tiež najznámejší výrobca dronov DJI.

Zdroj | DJI
Pozrite si

DJI Mini 2 fotí do RAW a točí 4K Ultra HD video

Znamená to, že americké firmy už nemôžu vyvážať komponenty vyrobené v USA bez špeciálnej licencie. Celý proces nákupu a predaja komponentov tak bude značne sťažený. Je tiež možné, že tovar od týchto výrobcov bude ťažšie zohnať v USA.

Dôvodom pridania DJI na zoznam je porušovanie ľudských práv v Číne cez zbieranie dát a analýzu cez systémy dohľadu nad obyvateľstvom. Práve drony od DJI mali byť použité na dohľad nad utláčanou moslimskou menšinou Ujgurov z provincie Xinjiang, ktorí sú držaní a prevýchovávaní v koncentračných táboroch.

USA už začiatkom roku zamedzila používanie čínskych dronov kvôli obavám zo špionáže. Americké ministerstvo spravodlivosti tiež zablokovalo financovanie nákupu dronov, ktoré boli zostrojené v zahraničí.

Zdroj | DJI
Pozrite si

Huawei má na krku až 23 žalôb, USA žiadajú vydanie predstaviteľky z Kanady

Zaujímavý je pomer krajín a entít, ktoré boli v rámci nového zoznamu zablokované pre USA. Kým ostatné štáty v rámci Európy či Ázie majú každá po 2-3 entitách, Čína má z celkového zoznamu 78 entít zablokovaných až 60 entít. Ukazuje to na prehlbujúcu sa krízu týchto dvoch štátov, ktoré pokračujú v obchodnej vojne. Výzvou ostáva postoj Európskej únie, keďže názory jednotlivých členských štátov na použitie technológií z Číny sa rozchádzajú.