Začiatkom mesiaca obehla internet správa o akvizícii švédskej fotografickej legendy Hasselblad čínskym výrobcom dronov, spoločnosťou DJI. Hoci DJI nekúpil celú spoločnosť, kúpil v nej vraj pomerne veľký balík, ktorý mu umožní robiť strategické rozhodnutia.
Švédsky Hasselblad pozná z praxe len málokto, no určite si aj vy pamätáte na ikonické fotografie z vesmíru a z Mesiaca. Práve Hasselblad bol ten fotoaparát, ktorý bol vo vesmíre a priniesol na Zem fotografie ako ešte nikto pred ním.
V súčasnosti patrí značka Hasselblad medzi výrobcov top-end digitálnych stredoformátových fotoaparátov a príslušenstva pre profesionálov. 50 či 100 Mpx snímače nie sú v ponuke Hasselbladu ničím výnimočným. Dokonca v minulosti experimentoval aj s luxusnými CSC fotoaparátmi a podpísal sa aj pod podivný modul pre Lenovo Moto smartfóny.
Aktuálne si drží prvenstvo s najväčším CMOS snímačom v tele kompaktného systémového fotoaparátu (CSC). Model X1D-50c má obrovský 50 Mpx snímač v tele malej zrkadlovky.
V ponuke však nechýba ani model, ktorý nemá problém s nahrávaním Ultra HD videa. Hasselblad H6D-100c má 100 Mpx snímač, UHD video, dotykový displej a Wi-Fi modul. Akoby to už ani nebol ten klasický Hasseblad, ktorý sme poznali roky predtým.
Posledným modelom, ktorý prekvapil, je zatiaľ len koncept V1D. Ide o „skrinku“, ku ktorej je možné pripájať jednotlivé prvky podľa potreby. Hasselblad V1D sa však do ponuky zatiaľ nedostal. Minulý rok sa tiež objavil aj unikátny 50 Mpx model A5D s 50 mm objektívom určeným pre platformu DJI M600.
Za všetkým sú peniaze
Je to však zaujímavá skladačka. Hasseblad totiž totiž u roky nemal nič svetoborné a zrazu sa objavili špičkové a inovatívne modely, ktoré parametrami pokorili akúkoľvek konkurenciu.
Dôvodom môže byť (lepšie povedané určite je) aj to, že počas roka 2015 DJI do švédskej firmy investoval nemalú sumu a stal sa minoritným akcionárom. O akú sumu sa jednalo však nie je známe. Obe spoločnosti museli byť ale určite spokojné.
Hasselblad mohol vytvoriť a predstaviť vyššie spomínané modely (H6D-100c, X1D-50c, A5D) pre súčasný trh, DJI dostal silného partnera pre profi použitie vo svojich dronoch. Stále však išlo len o pomerne malú finančnú injekciu.
Začiatkom tohto roka sa ale objavili informácie, podľa ktorých Hasselblad už patrí do rúk DJI. Keďže Hasselblad je súkromnou spoločnosťou (súkromné fondy), informácie o odkúpení jej väčšinového balíka spoločnosťou DJI nie sú spoločnosti nútené oficiálne potvrdiť pred uzavretím kúpy.
Napriek tomu mnohé zdroje blízke spoločnosti Hasseblad potvrdili, že väčšinový balík spoločnosti už kontroluje čínsky DJI. Čo stojí za predajom je ale veľkou neznámou. Možno švédsky Hasseblad potreboval ďalšie financie na výrobu, možno si len obe spoločnosti povedali, že je lepšie spojiť ich zdroje a vytvárať to najlepšie v oboch kategóriách.
A možno si DJI povedal, že chce do portfólia zahrnúť legendárnu značku fotoaparátov, ktorá mu zaručí renomé aj u tých používateľov, ktorí doteraz DJI brali ako menejcennú čínsku firmu.
Ťažko povedať, isté však je, že Hasselblad svoje top-end fotoaparáty vyrábať tak skoro neprestane. Môžeme skôr očakávať, že logo a hardvér Hasselbladu sa objaví v budúcnosti na špičkových dronoch DJI, ktoré potrebujú bť neustále na špici svojej kategórie produktov.
Hasselblad však nie je jedinou svetovou značkou, ktorú vlastnia čínske spoločnosti. O tom, že Motorola, Alcatel, Nokia, Volvo či množstvo ďalších značiek je v čínskych rukách je už všeobecne známe, no viete o tom, že Číňania vlastnia aj luxusné Vertu, VIZIO, legendárny Sharp, GE Appliances či Pirelli?