Používanie VPN serverov alebo špeciálnych káblových pripojení bez súhlasu vlády je po novom už nelegálne, avšak zatiaľ len do určitého dátumu.
V súčasnosti je v Číne zakázaných 135 webových stránok zo zoznamu najvyššie hodnotených portálov (1000) podľa Greatfire.org. Niektoré ďalšie sú blokované len čiastočne.
Medzi najznámejšie nedostupné webové portály patrí mnohými dennodenne používaný Google, Facebook, Twitter a YouTube. V zozname nájdete aj Tumblr, Instagram, Ask, NYTimes a tiež Dropbox.
Ešte väčšie obmedzenie ohlásilo čínske ministerstvo priemyslu a informačných technológií novým zákonom nazvaným „upratovanie“ internetového pripojenia v krajine.
Nový zákon bol uvedený do praxe okamžite, no jeho platnosť je stanovená „len“ do 31. marca 2018. Nevylučuje sa predľženie v prípade efektivity.
Virtuálna Privátna Sieť leží v žalúdku vládnych orgánov už dlhší čas. Príkladom bolo aj národné zhromaždenie konané v Pekingu v marci 2016, kedy vláda rázne zakročila voči VPN, čo spôsobilo nepoužiteľnosť služby.
Hlavné spoločnosti poskytujúce VPN pripojenie v krajine (Vypr a Express) plánujú vydať vyhlásenie na svojom blogu k danej situácii. Zástupca firmy Vypr sa nechal počuť, že pracujú na vyriešení vzniknutého problému.
Nie je však presne jasné, ako bude Čína kontrolovať používateľov a následne im udeľovať pokutu či iný trest. Predpokladá sa útok priamo na poskytovateľov služby pre bežných používateľov.
Čína však v obmedzeniach nie je jediná. Egypt, Rusko, Kuba, Bahrajn, Turecko, Vietnam a ďalšie krajiny taktiež zakazujú prístup k niektorým webovým stránkam.
Zaujímavé však je, že ešte len minulý týždeň Si Ťin-pching (prezident Čínskej ľudovej republiky) v švajčiarskom Davose obhajoval globalizáciu a odsudzoval uzatváranie sa pred svetom.