Čína oficiálne potvrdila, že jej navigačný systém Beidou bude mať kompletnú konštaláciu satelitov už v prvej polovici budúceho roku. Krajina tak bude plne nezávislá od amerického navigačného systému GPS.
Riaditeľ projektu Beidou, Ran Chengqi, potvrdil dokončenie základnej štruktúry čínskeho navigačného systému. Aktuálne má Čína na orbite 33 satelitov, pričom zvyšné dve majú byť na orbitu vynesené ešte pred júnom 2020. Pre porovnanie, americký systém GPS stavia iba na 30 satelitoch.
Technicky ide o tretiu generáciu navigačného systému, pričom tá prvá bola vyradená z prevádzky v roku 2012. Ďalšia generačná obmena satelitu má prísť až v roku 2035. Cieľom Číny je vybudovať nezávislý navigačný systém určený pre juhovýchodnú a južnú Áziu, Afriku a východnú Európu.
Čína od pôvodného spustenia celého navigačného systému Beidou v roku 2000 vypustila do vesmíru až 53 satelitov, pričom väčšina z nich už dnes nie je v prevádzke. V roku 2011 bol systém otvorený pre súkromné spoločnosti a od roku 2018 je dostupný celosvetovo.
Na rozdiel od bezdrôtových technológií 5G alebo Wi-Fi 6, ktoré zatiaľ podporuje len hŕstka zariadení na trhu, je na systém Beidou podľa Nikkei pripravených už 70 % čínskych smartfónov. Práve technológia 5G má spolu s Beidou odštartovať novú éru inteligentného podnikania a životného štýlu.
Spoločne totiž prinesú presnejšiu lokalizáciu a v rýchlejší prenos dát s nízkou odozvou aj v odľahlých oblastiach. Do konca budúceho roka sa má lokalizácia v spomínaných oblastiach spresniť z okruhu 5 metrov až na okruh niekoľkých centimetrov. Z presnejšej lokalizácie a rýchlejšieho dátového prenosu budú ťažiť napríklad aj autonómne vozidlá, ktorých počet bude na cestách po celom svete v najbližších rokoch rapídne stúpať.