- #Počítače
- 3 min.
- 2.6.2024
Čína investuje ďalších 44 miliárd do polovodičov, chce byť nezávislá od USA
Čína spustila tretiu fázu svojho Národného investičného fondu pre priemysel integrovaných obvodov, tiež známeho ako „Big Fund III“. Do tohto segmentu Čína prostredníctvom fondu zainvestuje 344 miliárd juanov, v prepočte viac ako 44 miliárd eur.
Zámerom Číny je zvýšiť svoju sebestačnosť v polovodičovom sektore a znížiť závislosť na technológiách v kontexte rastúcich amerických sankcií.
Vytvorenie doposiaľ najväčšieho štátneho investičného fondu v histórii Číny prichádza v čase, kedy Spojené štáty niekoľko rokov po sebe zavádzajú sériu exportných opatrení a obmedzení voči Pekingu. V tomto prípade Čína reaguje predovšetkým na americké kroky pre sťaženie prístupu k pokročilým technológiám na výrobu čipov, kde Spojené štáty argumentujú obavami o ich zneužitie na vojenské účely.
Investičný fond má podporiť viacero segmentov v rámci polovodičového priemyslu, vrátane výrobcov čipov, dodávateľov zariadení a dodávateľov samotných materiálov. Najväčším akcionárom vo fonde je čínske ministerstvo financií s podielom 17 %. Na druhom mieste má podľa čínskej spoločnosti Tianyancha s 10,5 % podielom figurovať China Development Bank.
Na opačnej strane fondu ako prijímatelia majú stáť spoločnosti ako Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC), Hua Hong Semiconductor, Naura Technology Group či National Silicon Industry Group. Prvým dvom investičným fázam môžu byť za svoj úspech v rozvoji vďačné spoločnosti Yangtze Memory Technologies a ChangXin Memory Technologies. Spojené s týmito investíciami sú ale aj korupčné škandály.
Vyšetrovaný a obvinený z prijímania úplatkov bol Lu Jun, bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Sino IC Capital, ktorá bola priamo zodpovedná za správu „Big Fund“. Vyšetrovaný pre podozrenia z korupcie bol v rámci tohto investičného fondu aj Ding Wenwu, bývalý prezident investičného fondu. Súčasný prezident Zhang Xin si dal za cieľ toto zlé renomé fondu urovnať väčšou transparentnosťou a efektivitou správy investícií.
Prvá fáza investičného fondu bola spustená v roku 2014 s celkovým kapitálovým objemom vo výške 18 miliárd eur. Druhá fáza spustená v roku 2019 už zvýšila investičný balík na 26 miliárd eur. Aktuálna tretia fáza je nepriamou odpoveďou na americký zákon Chips and Science Act z roku 2022, ktorý vyčlenil 53 miliárd dolárov na podporu amerického polovodičového priemyslu.
Čína má spustením tretej fázy investičného fondu ambíciu stať sa sebestačnou v oblasti polovodičov a prostredníctvom finančných injekcií prekonať prekážky spôsobené medzinárodnými sankciami. S rastúcou dôležitosťou úlohy polovodičov v posledných dekádach je zrejme iba otázkou času, kedy na túto investičnú fázu opäť odpovedia aj ďalšie svetové mocnosti.