Reklama

Chystáte sa do prírody? Appka EcoHike sa vám určite hodí

Zdroj | GlobalLogic
Števo Porubský
Zdroj | GlobalLogic
Zdroj | GlobalLogic

Spoločnosť GlobalLogic, pôsobiaca aj na Slovensku, vyvinula špeciálnu aplikáciu EcoHike pre všetkých, ktorí majú radi prírodu. Stačí si ju stiahnuť a používať. Výsledok?

Snáď aj čistejšia príroda okolo nás. EcoHike totiž neslúži na bežné navigovanie po prírode, ale navigovanie k odpadkom, ktoré treba z prírody odniesť.

Prečo? Veď kto iný ich do prírody odniesol, ak nie my, ľudia? Samozrejme, odpad netvoria milovníci prírody, tí sú si vedomí toho, že príroda si s plastovými obalmi či dokonca aj obyčajnými papierovými servítkami neporadí len tak ľahko.

Obsah pokračuje pod reklamou

V prírode môžeme vyhadzovať jedine to, čo je z prírody. Ohryzok z jablka či hrušky? Banánová šupka? Kôstky z čerešní? Zvyšok zo strapca hrozna? S tým nemá príroda žiadny problém. Samozrejme, nie na chodník, ani nie v najvyššom stupni ochrany či niekomu do záhrady… Možno budete prekvapení, ale do prírody nepatrí pokosená tráva a ani odrezky zo stromov a kríkov z vašej záhrady!

Existujú zberné nádoby na takýto odpad, zberné dvory v obci či meste alebo domáci kompostér. Viete ako vyzerá odpad z trávy aj po dlhom čase? Rovnako, lebo tí, ktorí to robia tam pridávajú nový a nový odpad.

Zdroj | GlobalLogic Slovakia

Aj preto sa v takomto svete hodí aplikácia EcoHike. „Aplikáciu EcoHike sme v GlobalLogic vyvinuli pre všetkých, ktorým nie je životné prostredie ľahostajné. Tento nástroj umožňuje veľmi jednoducho označiť miesto na mape, kde sa nachádza neporiadok, alebo kde sa upratovanie bude konať,“ hovorí Tibor Radačovský, Director Software Engineering v GlobalLogic Slovakia.

„Aplikácia EcoHike obsahuje aktuálne mapy, do ktorých je možné označiť miesta znečistené odpadom, či miesta, odkiaľ bol odpad odstránený. Všetky informácie sú k dispozícii komukoľvek, kto sa do aplikácie prihlási,“ vysvetľuje Radačovský. 

Appku EcoHike si môžete stiahnuť z Google Play Store, alebo Apple App Store. Je bezplatná, lokalizovaná v slovenčine a jednoduchá na používanie. Okrem nahlásenia skládky v prírode je možné v appke sledovať aj miesta už nahlásené a tak sa pridať k dobrovoľníkom v okolí, ktorí takéto miesta čistia.

Poteší aj možnosť stiahnutia si mapy do off-line režimu pre prípad, že sa chystáte niekam, kde nie je signál. Appka je, mimochodom, dostupná aj v Poľsku či na Ukrajine.

Zdroj | GlobalLogic Slovakia

Dobrovoľníci z GlobalLogic Slovakia, OZ Ružínska priehrada a OZ Save Nature by Čivas aplikáciu vyskúšali práve na Ružíne. Na tejto priehrade prebieha intenzívne upratovanie od roku 2021, a to nielen na pevnine, ale aj na vodnej hladine. Dobrovoľníci za posledné 4 roky vyzbierali neuveriteľných 56 ton odpadu! Počas nedávneho upratovania sa dobrovoľníkom podarilo vyzbierať 106 vriec odpadu, pričom našli aj chladničku, pneumatiku, rýchlovarnú kanvicu, umývadlo alebo topánky. 

„Je to výborná myšlienka, pretože vďaka apke vieme identifikovať ohniská odpadu a vyhodnocovať, ktorá lokalita je najviac znečisťovaná a vytvára potenciálne naplaveniny. Ak si ju jednotlivci osvoja, aplikácia by vedela pomôcť aj pri odhaľovaní obcí, ktoré separovaniu a odpadovému hospodárstvu nevenujú pozornosť,“ reaguje na aplikáciu EcoHike Jozef Kojecký z OZ Ružínska priehrada. 

Zdroj | GlobalLogic Slovakia

„EcoHike bude pre nás užitočná pri lokalizácii odpadu. Ak ho niekto nahlási, my budeme mať konkrétne GPS súradnice. Viem si na mape pozrieť úsek, na ktorom sa odpad nachádza, a tak naplánovať upratovanie a jeho propagovanie medzi dobrovoľníkmi,“ hovoria predstavitelia z OZ Save Nature by Čivas.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.