Reklama

Chýbajú vám v elektromobile vibrácie motora? Dodge Charger EV ich bude simulovať

Zdroj | Dodge
Stanislav Vinc
Zdroj | Dodge
Zdroj | Dodge

Koncern Stellantis podľa nového patentu pracuje na „aktívnom systéme pre zosilnenie vibrácií akumulátorových elektrických vozidiel“. Inými slovami, tiché a hladko jazdiace elektromobily chce Stellantis rozvibrovať, akoby mali spaľovací motor.

Takýmto systémom by mal byť vybavený nový Dodge Charger EV, ktorý sa plne elektrickým pohonom pokúsi nadviazať na legendárne „americké svaly“ a burácajúcu V8-čku.

Patent popisuje aktívny systém, ktorý by mal meniť úroveň vibrácií v závislosti od aktuálnej situácie, teda či auto stojí a malo by znieť akoby šiel jeho motor na voľnobeh, či pridáva alebo dokonca či práve mení prevodový stupeň.

Obsah pokračuje pod reklamou

Vibračné motory majú byť zabudované na niekoľkých miestach v šasi auta, aby systém simuloval skutočné prepojenie zdroja vibrácií so zvyškom konštrukcie. Tento systém tak doplní sériu reproduktorov, ktoré majú v novej generácii tohto modelu simulovať zvuky motora a výfuku.

Zdroj | Dodge

Takýto systém by mohol potenciálne okrem pôžitku z elektrických vozidiel zvýšiť aj ich bezpečnosť. Simuláciou vibrácií spaľovacieho motora by vodič od prvej chvíle vedel, či má vlastne vozidlo naštartované a ako konkrétne vozidlo zareaguje na jeho stlačenie akceleračného pedálu. Vibračný systém by navyše okrem simulovania motora mohol slúžiť aj na indikáciu výstrah z asistenčných systémov auta.

Otázka možnosti prenesenia spätnej väzby z auta na vodiča v ére úplne tichých a pokojných elektrických vozidiel netrápi iba Stellantis. Automobilka BMW uvažuje o simulovaní preraďovania, akustických signáloch a vibráciách pri športových modeloch série M. Podľa automobilky totiž vodiči na okruhoch nemajú čas pozerať sa na tachometer a väčšinu informácií o jazde získavajú podvedome priamo zo spätnej väzby vozidla.

O niečo ďalej snahu o vrátenie niektorých typických vlastností áut so spaľovacím motorom do elektromobilov posunula automobilka Toyota. Tá už dlhšiu dobu testuje možnosť vybavenia elektromobilov manuálnou prevodovkou.

Oficiálneho predstavenia novej generácie Dodge Charger postaveného na platforme STLA by sme sa mali dočkať už 5. marca. Spustenie jeho výroby je naplánované na posledný kvartál tohto roka, predpokladaná cena sa pohybuje okolo 50-tisíc dolárov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.