Reklama

Chromebook za 1 300 dolárov? Šialenstvo s extra jemným displejom!

Marek Šimunek

Google včera poriadne prestrelil. Predstavil totižto nový Chromebook, ktorý prevrátil hore nohami celú filozofiu cenovo dostupných notebookov s operačným systémom Chrome OS. Ako ukážka možností je Chromebook Pixel super, ale predajným hitom sa asi nestane.

Chromebook Pixel

Chromebooky veľa vody doposiaľ nenamútili. Myšlienkou tohto projektu je poskytnúť cenovo dostupné počítače, ktoré by pracovali na operačnom systéme Chrome OS pre nenáročných užívateľov. Túto filozofiu však včera postavil hore nohami nový Chromebook Pixel. Ponúkne síce rovnaký operačný systém, ale jeho cenovka, ktorá začína na sume 1 299 USD (983,50 €) za Wi-Fi model, alebo 1 499 USD (1 135 €) za LTE model, ho radí medzi luxusné notebooky. Cenu novinky sa Google bude snažiť vyvážiť v prvom rade kvalitným spracovaním, hliníkovým telom, podsvietenou klávesnicou a skleneným touchpadom. To však nie je všetko. Chromebook Pixel bude disponovať 12,85“ dotykovým LED displejom s rozlíšením 2 560 x 1 700 pixlov! Jemnosť zobrazenia, 239 ppi sa teda bude rovnať novým MacBookom Pro s Retina displejom. Ochranu displeja dostalo za úlohu sklo Gorilla Glass 2.

Pod hliníkovým šasi bude žiť dvojjadrový procesor Intel Core i5 s frekvenciou 1,8 GHz, ktorému bude pomáhať integrovaná grafická karta Intel HD4000. Vzhľadom na nenáročný operačný systém Chrome OS neprekvapí iba 4 GB operačnej pamäte. Inštalovaný SSD disk ponúkne v prípade Wi-Fi modelu 32 GB priestoru, pričom LTE model bude disponovať dvojnásobkom tejto kapacity. Celkovú pamäť však budete môcť rozšíriť pomocou SD karty. Tento 1,52 kg vážiaci notebook poskytne pre pripojenie periférií dvojicu USB 2.0 portov, 3,5 mm audio konektor a k monitoru si ho budete môcť pripojiť pomocou mini DisplayPortu. Z bezdrôtových technológií nebude chýbať Bluetooth 4.0 a Wi-Fi b/g/n modul, pričom drahší model bude vybavený aj možnosťou pripojenia do siete LTE. Integrovaná batéria by mala postačiť na 4 až 5 hodín prevádzky. Bohužiaľ sa v prípade tejto novinky nemôžem ubrániť pocitu, že to Google s cenou Chromebooku Pixel neskutočne prehnal. Zaplatiť za Chromebook, na ktorom fungujú iba webové aplikácie cenu najmenšieho MacBooku Pro s Retina displejom mi príde minimálne divné. Možno však Google tento projekt považuje za demonštráciu možností, alebo ukážku toho, čo pre nás Google v budúcnosti chystá.

Chromebook Pixel

Foto: Google

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.