Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Chcete vedieť odomykať iPhone s rúškom na tvári? Ukážeme vám, ako na to

Chcete vedieť odomykať iPhone s rúškom na tvári? Ukážeme vám, ako na to
Stanislav Vinc
Chcete vedieť odomykať iPhone s rúškom na tvári? Ukážeme vám, ako na to

Apple po dvoch rokoch pandémie konečne vylepšil svoju technológiu Face ID natoľko, aby si pri rozpoznávaní tváre dokázala poradiť aj s prekrytím horných dýchacích ciest, teda s rúškom či respirátorom. Využíva na to jedinečné črty v okolí očí.

V čase písania tohto článku Apple sprístupnil odomykanie iPhonu s nasadeným rúškom zatiaľ iba v rámci beta verzie pripravovanej aktualizácie operačného systému iOS s označením iOS 15.4. Ak teda chcete váš iPhone odomykať s nasadeným rúškom na tvári aj vy, budete sa musieť zapojiť do beta testovania.

Beta verzia operačného systému iOS nie je finálna a môže obsahovať chyby, ktoré vám môžu skomplikovať používanie vášho zariadenia, či dočasne obmedziť niektoré jeho funkcie. Do testovacieho programu sa teda zapájajte iba v prípade, že ste ochotní prijať toto riziko. V opačnom prípade vám odporúčame počkať, finálna verzia iOS 15.4 bude pravdepodobne uvoľnená niekedy v priebehu marca-apríla.

Zdroj | engin akyurt

Zapojenie sa do Apple Beta Software Programu

Apple už nejakú dobu umožňuje testovať pripravované aktualizácie svojich operačných systémov nielen vývojárom, ale aj širokej verejnosti. Pod tzv. Apple Beta Software Program spadajú operačné systémy iOS, iPadOS, macOS, tvOS a watchOS. Nás v tomto prípade zaujíma iba prvý menovaný operačný systém.

Prvým krokom pre získanie nového spôsobu odomykania iPhonu je registrácia do testovacieho programu na oficiálnej webovej stránke spoločnosti Apple pomocou tlačidla Sign up. Ak už ste sa v minulosti do tohto programu zapojili, vyberte si možnosť Sign in.

Po registrácii, resp. prihlásení sa do programu si prostredníctvom prehliadača vo vašom iPhone v hornom menu pod nadpisom „Guide for Public Betas“ vyberte záložku iOS, v sekcii „Get Started“ kliknite na hypertextový odkaz „enroll your iOS device“ a následne stlačte tlačidlo „Download profile“.

Váš iPhone vás následne prevedie procesom pridania testovacieho profilu do vášho zariadenia, čoho súčasťou bude aj zadanie vášho číselného hesla a následný reštart zariadenia. Po reštarte už Nastaveniach -> Všeobecné -> Aktualizácia softvéru uvidíte aktualizáciu na beta verziu iOS 15.4.

Nastavenie Face ID s rúškom

Po úspešnej aktualizácii a teda nevyhnutne aj reštarte vás váš iPhone privíta v novej verzii iOS 15.4 rovno aj s možnosťou nového nastavenia Face ID pre odomykanie telefónu aj s nasadeným rúškom na tvári. V tomto bode máte na výber, či chcete aktivovať rozpoznávanie unikátnych čŕt okolo vašich očí, alebo chcete mať k dispozícii prísnejšie snímanie celej tváre (bez podpory rúška).

Výberom prvej možnosti vás iPhone opäť prevedie nastavením funkcie Face ID. V tomto bode nemusíte mať ešte na tvári rúško, celý sken vašej tváre absolvujte bez neho a pokiaľ nosíte okuliare, tak aj bez nich. Pokiaľ ste si zámerne či omylom vybrali druhú možnosť, k nastaveniu Face ID s podporou rúška sa spätne dostanete cez Nastavenia -> Face ID a kód -> Používať Face ID s rúškom.

Teraz by vás už mal váš iPhone vedieť rozpoznať aj v prípade, že si nejakým spôsobom prekryjete dolnú polovicu tváre. Ak by ste narazili na nižšiu spoľahlivosť rozpoznávania vašej tváre s rúškom, prípadne aj s okuliarmi, skúste si vašu tvár do iPhonu zaregistrovať ešte raz tlačidlom „Nastaviť pre Face ID alternatívny vzhľad s rúškom“. Systém tak bude mať k dispozícii viac dát pre posúdenie vašej totožnosti podľa vášho aktuálneho vzhľadu.