Reklama

Chcete smart exteriérové žalúzie? Vyhnite sa francúzskemu Somfy

Števo Porubský

Keďže žijeme v jednom z najslnečnejších miest na Slovensku, kde ešte aj dážď dokáže ísť okolo mesta, rozhodli sme sa pri výmene okien investovať aj do exteriérových žalúzií. Elektrických a smart.

To sme ale nevedeli, že s predstavami o smart nemajú takmer nič spoločné. Ak teda zvažujete čosi podobné, nekupujte predražené bezdrôtové Somfy motory, stačia vám tie najobyčajnejšie elektrické, ktoré iba doplníte smart prvkami inej firmy.

Ak by som si dnes mal vybrať exteriérové žalúžie, spravil by som niekoľko vecí inak. Žalúzie by boli stále síce strieborné, pretože táto farba najlepšie odráža teplé svetelné lúče, no ako pohon by som zvolil ten najlacnejší elektromotor v ponuke. Drahší nepotrebujete.

Obsah pokračuje pod reklamou

Prečo? Pretože drahší, ak nie najdrahší máme nad exteriérovými žalúziami mi. A dnes viem, že som spravil veľkú chybu.

Predtým, ako si necháte nainštalovať exteriérové žalúzie s elektrickým pohonom potrebujete k nim dotiahnuť elektrickú energiu. Čakalo ma tak sekanie do steny, vŕtanie, ťahanie kábla… Odignoroval som však vypínač, ktorý by žalúzie ovládal, veď som objednal drahší elektromotor Somfy s bezdrôtovým pripojením.

Cena? 3x vyššia ako za bežný elektrický motor, v číslach je to 130 € vs 40 €. A ešte si to vynásobím tromi, pretože takýto elektromotor je na každom z trojice okien, kde sme nechali osadiť exteriérové žalúžie. Rozdiel v cene je 270 €. Tým to však nekončí. V súčasnosti tento motor už nekúpite, Somfy má v ponuke už iba motor J4 io Protect s cenou okolo 250 €/1 ks!

Mimochodom, 120 € stálo diaľkové ovládanie, ktoré vie ovládať všetky tri žalúzie samostatne alebo naraz. To namiesto klasických vypínačov v stene. Cena sa tak navýšila o 390 €. Nám. Ak by ste podobný systém chceli vy na 3 okná, cena je už teraz o 750 €.

Na to, aby ste mohli žalúzie ovládať na diaľku nestačí len mobilná appka, pretože Wi-Fi v motoroch znamená iba to, že si ich viete pripojiť k smart krabičke od Somfy. Žiadnej inej. Po pátraní som našiel krabičku Somfy Connectivity Kit (1870755) s cenou okolo 70 €, v ktorej popise bolo, že je s ňou možné ovládať všetky prvky Somfy domácnosti.

Tu som zažil už druhé sklamanie. Táto krabička nie je schopná ovládať motory v žalúziách. Na to potrebujeme krabičku Somfy TaHoma Switch za zhruba 200 €! S ňou to už išlo, dokonca nemalo chýbať ani ovládanie hlasom, vrátane Alexy, Assistanta či Siri.

Na ovládanie hlasom zabudnite

Exteriérové žalúzie má drvivá väčšina používateľov buď zatvorené, alebo sklopené v určitom uhle. Otvorené ich má aj podľa montéra mizivé percento, preto vraj nevadí, že z vnútra je často pri ich vytiahnutí hore vidieť nepekné vnútro žalúzií a ich pohonné ústrojenstvo.

Preto som nechcel veriť tomu, keď ani jeden z hlasových asistentov nebol schopný otvoriť žalúzie do požadovaného stavu. Napríklad otvoriť na 50 %. Alebo sklopiť o nejaký uhol. Otvoriť len mierne. Žiadny hlasový príkaz nefungoval. Dokonca som sa naučil nové anglické slovíčka, ktoré som dovtedy nikdy nepotreboval používať. Nepomohlo.

Pomohli diskusie na internete, v ktorých sa nejeden podobne sklamaný používateľ sťažoval, že ovládanie hlasom v prípade žalúzií je jeden veľký klam. Jediné, čo viem hlasom ovládať je ich otvorenie – 100 % vysunutie a zatvorenie – 100 % sklopenie. Alebo ich viem vytiahnuť zatvorené do určitej polohy od 0 do 100 %. Náklon, resp. sklopenie ovládať hlasom neviem.

Ak teda chcete priplatiť pri žalúziách za ovládanie hlasom a tieto dva pokyny vám nestačia, nerobte to.

Somfy je predražené a nepraktické

Rovnako nekupujte zbytočne drahé akože bezdrôtové elektromotory Somfy. Sú zbytočné. Existuje totiž podstatne dostupnejšie a výrazne praktickejšie riešenie za ešte menšiu sumu.

Volá sa Legrand. O tejto firme ste určite už počuli. Tiež sú z Francúzska ako Somfy, no rozmýšľajú inak. Napríklad za smart prvky v domácnosti si účtujú podstatne menšie sumy. Napríklad brána pre pomaly už stovky smart zariadení do domácnosti stojí zhruba 85 € (smart modul do rozvádzača), alebo okolo 135 € (smart modul do elektrickej zásuvky). Namiesto 200 € zaplatíte 85 €, alebo 135 €! Rozdiel je len v tom, že si bránu musíte nainštalovať namiesto už existujúcej zásuvky či do rozvádzača sami, alebo zavolať si elektrikára.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Legrand

Tu ale cenový rozdiel nekončí.

Počítajme spolu.

Keďže som chcel smart systém od Somfy, zaplatil som za ovládanie žalúzií na diaľku cez smartfón navyše 590 €. To je dnes už nereálna suma, keďže Somfy má iné, ešte drahšie bezdrôtové motory. Suma je, mimochodom, vrátane diaľkového ovládača Somfy.

Ak by som chcel rovnako ovládať žalúzie cez systém Legrand, zaplatil by som 85 €, resp. 135 € za štartovací balíček s bránou a 3x 69 € za smart spínač (pozor, spínač nie je to isté ako ovládač) na stenu Legrand. Dokopy by to stálo 292 €, resp. 342 €. Úspora hneď zhruba 250 – 300 €. Keby som si aj nechal diaľkové ovládanie Somfy za 120 €, tak stále som s Legrand riešením o 130 – 180 € v pluse. A v súčasnosti ešte viac.

Navyše s Legrand riešením viem ovládať výrazne viac smart home prvkov ako s riešením od Somfy. Nehovoriac o aplikácii v smartfóne, ktorú má Somfy nie vždy funkčnú a komplikovanú na pridávanie nových zariadení nielen mimo Somfy sveta. Pozitívom medzi všetkým je, že Somfy appku dolaďuje a za ten rok už stihla mať pomerne mnoho updatov.

Na jeseň zverejním aj druhú časť článku týkajúcu sa ovládania kúrenia od Somfy. V lete totiž písať o kúrení je ako písať o letnej dovolenke v zime. Dá sa to, ale nejde to k sebe. Aj v druhej časti bude možné pocítiť úsporu medzi týmito dvoma riešeniami ešte výraznejšie.

Toto nie je reklama na Legrand, len žiaľ až príliš neskoro som si uvedomil, že existuje aj lepšie riešenie. Samozrejme, bolo by možné Somfy vymeniť za Legrand aj v mojom prípade, no prišiel by som nielen o množstvo financií, ale aj ďalšie množstvo času prerábaním nedávno prerobeného. A do toho sa mi vôbec nechce. Aj preto na to radšej upozorním, lebo ako sa hovorí: „najlepšie sa učí na chybách druhých“.

Mimochodom, aj asistenčná služba Somfy vie byť veľmi „nápomocná“ a jednoducho vás odbijú, že všetky informácie sú na webe.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.