Reklama

Chcete si pozrieť, kto všetko nad nami lieta? Ukážeme vám ako na to!

Zdroj | FlightRadar24
Tomáš Šmidák
Zdroj | FlightRadar24
Zdroj | FlightRadar24

Nad našimi hlavami denne preletí množstvo lietadiel. Či už ide o súkromné, komerčné alebo armádne typy. Podľa štatistík z roku 2016, bolo v našom letovom priestore priemerne, každý deň až 1200 lietadiel, ktoré patrili pod viac ako 1900 leteckých spoločností. Našťastie, v dnešnej modernej dobe nemusíte byť pracovník leteckého dispečingu na to, aby ste si vedeli pozrieť aké lietadlo kam smeruje. Stačí vám telefón a pripojenie na internet.

Pravdpodobne naznámejšou a najpoužívanejšou stránkou na sledovanie letového priestoru je švédsky Flightradar24. Funguje už šestnásť rokov a poskytuje podrobné informácie o pohybe lietadiel na oblohe v reálnom čase. Vďaka kombinácií radarov a satelitov, dokáže pomerne presne určiť polohu a typ dopravného prostriedku.

Pozrite si

Japonský hotel ponúka v jednej zo svojich izieb letecký simulátor

Orientácia na stránke je pomerne jednoduchá. Hneď po otvorení Vás v ľavom hornom rohu privíta tabuľka. Tá ukazuje koľko lietadiel je aktuálne vo vzduchu, spolu s prehľadom najfrekventovanejších letov. Nižšie môžeme vidieť tweety s leteckou tématikou a záložku blog.

 

V pravom hornom rohu si môžete vyhľadať: konkrétny let podľa trasy, akékoľvek letisko a informácie o ňom, odletoch, príletoch a pod., lety vami vybraných spoločností v reálnom čase alebo aktuálne lety a letiská vo vašom okolí.

 

V dolnej časti sa ukrýva panel s nastaveniami, prehľadom počasia, filtrami, widgetmi a zaujímavou funkciou playback.

Pozrite si

Dáni chcú do roku 2030 lietadlá „bez fosílií“

Nastavenia sú veľmi podrobné no zároveň zrozumiteľné. Okrem štýlu zobrazenia mapy, si viete nastaviť aký typ lietadiel chcete vidieť, aké satelity sa majú pri hľadaní použiť, merné jednotky či napríklad zobrazenie leteckej spoločnosti vedľa ikony lietadla na mape.

 

Vďaka záložke počasie, si viete v reálnom čase pozrieť aktuálny stav počasia na viac ako 3000 letiskách po celom svete, mapu turbulencií alebo predpokladané búrky. Zaujímavá je aj nástroj, vďaka ktorému sa môžete pozrieť ako veľmi by prípadná sopečná erupcia ovplyvnila lietanie.

 

Filtrom si viete ako už správe tušíte, vyfiltrovať konkrétne lety podľa spoločnosti, letiska či nadmorskej výšky.

 

V záložke widgets, si viete zobraziť a upraviť základné rozloženie v ľavej hornej časti obrazovky.

 

Posledná na zozname je funkcia playback. Tá umožňuje prehrať si lety, ktoré sa stali v minulosti. Funguje to nasledovne. Navolíte si dátum a čas, potvrdíte a spustí sa playback na ktorom vidíte pohyb lietadiel. Upraviť si potom môžete rýchlosť a tiež veľkosť časových úsekov, ktorými sa budet po zázneme pohybovať.

 

Takmer všetky funkcie, ktoré sme Vám dnes ukázali sú bezplatné. Ak by ste chceli viac, môžete si zakúpiť jeden z balíčkov na ich stránke. Stránka sa tiež zakaždým automaticky po 15 minútach používania „zamkne“, stačí ju však obnoviť a pokračovať v prehliadaní.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.