Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Chcete sa odstrihnúť od internetu a vášho smartfónu? Ukážeme vám, ako na to

Chcete sa odstrihnúť od internetu a vášho smartfónu? Ukážeme vám, ako na to
Zdroj | Niklas Hamann
Stanislav Vinc
Chcete sa odstrihnúť od internetu a vášho smartfónu? Ukážeme vám, ako na to
Zdroj | Niklas Hamann
Zdroj | Niklas Hamann

Posledná januárová nedeľa (ne)oficiálne patrí medzinárodnému dňu bez internetu. Jeden deň sa bez neho dá zvládnuť a to najmä víkendový. Čo však robiť, ak máte pocit, že sa vám používanie moderných technológií vymyká spod kontroly a tento problém chcete riešiť dlhodobo?

Problém s nadmerným využívaním smartfónov si uvedomujú už aj ich výrobcovia, či samotní vývojári aplikácií. Do svojich zariadení a softvéru tak implementujú rôzne efektívne nástroje, ktoré vám umožnia jednoducho s tým niečo urobiť.

Digitálna rovnováha na Androide

Obsah pokračuje pod reklamou

Google implementoval takéto nástroje do svojho operačného systému Android s príchodom verzie Android 9.0 a dnes už ju nájdeme vo väčšine smartfónov s rôznou nadstavbou. Reč je o tzv. Digitálnej rovnováhe, ktorá má dva rozmery.

Digitálna rovnováha, ktorú nájdete v Nastaveniach vášho smartfónu, slúži v prvom rade na zber štatistík o používaní vášho smartfónu vrátane zobrazenia, aké aplikácie ste mali počas dňa/týždňa na obrazovke a ako dlho.

Druhým rozmerom aplikácie je Obmedzenie času, ktorý vám umožní v rovnakej sekcii nastavení vášho smartfónu obmedziť, koľko času chcete denne venovať vášmu smartfónu, či špecifickej aplikácii. K týmto nastaveniam sa dostanete cez sekciu Digitálna rovnováha a rodičovská kontrola a následným klepnutím na graf. Vedľa aplikácie, ktorú chcete obmedziť, klepnite na Nastaviť časovač.

Jednotlivé kroky nastavenia obmedzenia času pre smartfón či aplikácie sa môžu medzi rôznymi značkami smartfónov a teda softvérovými nadstavbami výrobcov líšiť. V prípade niektorých smartfónov si je potrebné túto funkciu do smartfónu dodatočne nainštalovať vo forme aplikácie z obchodu Google Play.

Čas pred obrazovkou na iPhone (+ iPad a Mac)

Podobne ako Android, aj iOS ponúka natívnu metódu, ako skontrolovať štatistiky o používaní vášho smartfónu a jednotlivých aplikácií, ako aj možnosť nastavenia si vlastných limitov pre ne. Tieto nastavenia si navyše môžete synchronizovať aj naprieč vašimi zariadeniami od Apple (iPhone, iPad a Mac).

Tieto funkcie nájdete v Nastaveniach v sekcii Čas pred obrazovkou, kde si je najprv potrebné aktivovať samotný monitoring používania vášho zariadenia. V sekciách nižšie si môžete nastaviť rôzne formy obmedzení. Napr. funkcia Odpočinok vám umožní obmedziť prístup k niektorým aplikáciám či kategóriám aplikácií v určitých časoch (napr. večer), funkcia Limity pre apky vám umožní nastaviť si, koľko času denne budete mať prístup k vybraným aplikáciám a kategóriám aplikácií.

Obmedzenia v aplikáciách

Pokiaľ vyššie menované nastavenia vo vašom Android zariadení nemáte, prípade vám prídu systémové nastavenia funkcie Čas pred obrazovkou na iOS príliš komplikované, skúsiť môžete aj alternatívnu cestu nastavenia si obmedzení priamo v aplikácii, v ktorej by ste radi trávili menej času.

Takúto možnosť ponúka spomedzi tých najznámejších aplikácií napr. Instagram či TikTok, stačí sa iba trochu pohrabať v ich nastaveniach.

V aplikácii Instagram sa k tomuto nastaveniu prepracujete klepnutím na vašu profilovú fotografiu v dolnom menu a následným klepnutím na ikonu menu (3 vodorovné čiary). V ponuke vyberte položku „Vaša aktivita“ a následne na prvú položku „Strávený čas“.

TikTok má toto nastavenie na podobnom mieste. Stačí klepnúť na ikonu „Profile“ v dolnom menu a následne na ikonu menu (3 vodorovné čiary), kde klepnete na položku „Nastavenia a súkromie“. Tu už v zozname nastavení uvidíte sekciu „Čas pri obrazovke“, na čo sa už následne môžete pustiť do nastavovania obmedzení toho, koľko času trávite na TikToku.

Obsah pokračuje pod reklamou

Obdobné nastavenie dnes už ponúka ďaleko viac aplikácií, no ich úspech v konečnom dôsledku vždy stojí a padá na tom, ako veľmi tento aspekt vášho života chcete zmeniť vy sami. Mnohé štúdie preukázali, že najefektívnejšie sa zlozvyku zbavíte tým, že ho nahradíte novým zvykom.

Keď teda dostanete chuť odomknúť si časovým limitom zamknutú aplikáciu, skúste si namiesto nej zapnúť ďalšiu lekciu cudzieho jazyka v aplikácii Duolingo, prečítať zopár ďalších strán elektronickej knihy alebo sa napr. pustiť do samoštúdia nového programovacieho jazyka v Sololearn.