Reklama

Chcete pomôcť svetu? K práčke si dokúpte filter mikroplastov!

Zdroj | AEG
Števo Porubský
Zdroj | AEG
Zdroj | AEG

Allgemeine Elektricitäts-Gesellschaft AG (AEG) a jej materská spoločnosť Electrolux predstavili unikátny doplnok (nielen) k svojim novým práčkam. Ide o filter mikroplastov, ktorý má zachytávať drvivú väčšinu mikroplastov, ktoré produkujeme pri praní bielizne.

Možno vám to znie ako vtip, no tým, že perieme a vodu vypúšťame do kanalizácie, môžeme až za 35 % všetkých mikroplastov, ktoré sa objavujú okolo nás. Dnes už takmer nikto nemá v šatníku bielizeň výhradne z prírodných materiálov a každom kúsku je aj čosi plastové, nehovoriac o syntetických tkaninách, ktoré sú kompletne „plastové“.

Praním sa z týchto látok postupne uvoľňujú mikroskopické častice, tzv. mikroplasty. Electrolux a AEG prišli s riešením. Kým nebude takýto filter automaticky súčasťou práčiek, môže si ho prakticky ktokoľvek dokúpiť k svojej práčke. Filter má zachytiť 90 % mikroplastov z prania menších ako 45 mikrometrov, hoci Electrolux a AEG si robili iba interné testy pri dvoch typoch syntetických látok.

Obsah pokračuje pod reklamou

Hoci AEG predstavilo filter na mikroplasty ako súčasť novej série práčiek pre rok 2022, filter je univerzálny a použiteľný s prakticky akoukoľvek práčkou na trhu.

V predaji je nielen pod značkou AEG (AEG A9WHMIC1), ale aj Electrolux (Electrolux E9WHMIC1). Ide pritom o identické zariadenie, ktoré sa líši iba logom na prednej strane.

Na prednej strane je zároveň aj ukazovateľ plnosti filtra. Pokiaľ „zasvieti“ červená kontrolka, filter je nutné vyčistiť. Čistenie nespočíva v tom, že ho umyjeme pod tečúcou vodou, ale obsah filtra je nutné vysypať do smetného koša na zmesový odpad. Hoci filter zachytáva mikroplasty, zachytáva aj všetky ostatné nečistoty z prania.

Filter by mal vydržať pol roka až rok, potom ho je nutné vymeniť za nový. V balení sa má nachádzať aj náhradný filter. Za čosi vyše 60 € to tak nie je extrémne vysoká cena, vzhľadom na šetrenie životného prostredia okolo nás.

Aj v prípade plného filtra sa nič vážne neudeje: „Keď je filter plný, nepreruší sa cyklus prania, ale filter umožní vode obtekať filter. Ale aby ste vedeli, filter nebude zhromažďovať žiadne ďalšie mikroplastové vlákna, kým ho nevyčistíte.“ Filter je čisto mechanický, nepotrebuje žiadny externý zdroj.

Zdroj | AEG

Samozrejme, AEG a Electrolux nestavajú šetrenie životného prostredia iba na novom filtračnom zariadení, ale ich nové práčky dokážu šetriť vodu i energiu pri praní, pričom zákazníkov nabádajú k tomu, aby prali menej a pri nižších teplotách. Takto je možné ušetriť energie ešte viac, rovnako tak aj bielizeň/oblečenie, ktoré nie je potrebné tak často meniť za nové.

Zdroj | AEG

Pozitívnou správou je, že samotný filter je z 50 % vyrobený z recyklovaných plastov. Pri jeho výrobe tak výrobca nevytvára 100 % nový plastový odpad, ale využíva aj ten starý. Azda jedinou nevýhodou je, že filter nie je ešte súčasťou práčiek AEG či Electrolux. Podľa zástupcov spoločnosti AEG sa na tom ale pracuje. Nespornou výhodou toho súčasného je však fakt, že je univerzálny a pre šetrenie životného prostredia môžeme urobiť všetci aspoň malý kúsok bez toho, aby sme museli meniť práčku za najnovší model.

Aktuálne filter kúpite cez web AEG, príp. môžete využiť aj iné e-shopy na Slovensku. Náhradný filter do filtračného zariadenia kúpite za 22 € taktiež cez web AEG.

Obsah pokračuje pod reklamou
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.