Reklama

Chcete nájomný byt? Kalkulačka vám ukáže či máte šancu

Zdroj | Danista Soh/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Danista Soh/Unsplash
Zdroj | Danista Soh/Unsplash

Riešite bytovú otázku a rozmýšľate aj nad nájomnými bytmi? Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) spustila webstránku, ktorá ponúka množstvo informácií ako postupovať. Kladie si za cieľ priniesť model nájomného bývania, ktorý v zahraničí spoľahlivo funguje už roky. Určený bude nižšej a strednej príjmovej skupine obyvateľov.

Nájdete tam množstvo tipov, rozpísané kritériá, aké musíte spĺňať, ako aj informatívnu kalkulačku. Je tiež dôležité si skontrolovať, či nemáte podlžnosti v zdravotnej a sociálnej poisťovni a tiež či nie ste na Zozname daňových dlžníkov. Ďalšie kritériá si môžete pozrieť napríklad tu. Vyplniť tiež môžete Nezáväzný registračný formulár.

Najprv by ste mali začať kalkulačkou. Ak tam napríklad vložíte, že počet osôb v domácnosti bude 2, s 0 deťmi v Žilinskom kraji, zistíte, že horná hranica čistého príjmu domácnosti nesmie prekročiť sumu 3 183,60 eur a dolná hranica nesmie byť menej ako 777,95 eur.

Obsah pokračuje pod reklamou

Za príjem sa považuje príjem zo závislej činnosti (mzda alebo plat, aj z dohôd) mínus zaplatené poistné a preddavky do SP, ZP i preddavky na daň; príjem z podnikania, ale aj z prenájmu nehnuteľností, tantiémy a pod, mínus všetky sumy poistného, preddavku na daň a príjmy vynaložené na fungovanie podnikania – čiže čistý príjem; ale i dôchodok, dividendy, štipendium, či dávky nemocenského poistenia.

Ak je príjem vašej domácnosti nižší ako minimálna hranica príjmu pre vybraný okres a byt, skúste si pozrieť cenovú mapu.

Kto sa môže o nájomné bývanie uchádzať?

O nájomné bývanie sa môže uchádzať každá fyzická osoba, ktorá má trvalý, alebo prechodný pobyt na území Slovenska. Od splnenia stanovených kritérií bude závisieť, či nájomný byt aj dostane. Posudzovať sa bude najmä príjmové kritérium a časové hľadisko, kedy sa o byt zaregistrujete do systému.

Zdroj | MJ Haru/Unsplash

Diskvalifikovať vás môže vlastníctvo nehnuteľnosti určenej na trvalé bývanie v rovnakom kraji ako je nájomný byt, alebo ak ste dlžníkom na daňovom úrade, verejnom zdravotnom poistení a sociálnom zabezpečení, máte exekúciu a nespĺňa príjmové finančné kritériá.

Zamestnanci v štátnej alebo verejnej správe, napríklad zamestnanci Policajného zboru SR, hasiči, vojaci a podobne budú môcť získať maximálne 40 % nájomných bytov. Očakáva sa, že pilotný projekt v hodnote 1,5 miliardy eur, ktorý už vláda minulý rok odobrila, prinesie 9 000 nájomných bytov. Ďalšie rokovanie s investormi prebiehajú.

Výška nájmu

Maximálna výška nájomného sa pre jednotlivé samosprávne kraje vypočíta podľa tohto vzorca:

Výpočet výšky maximálneho nájomného v jednotlivých krajoch Slovenskej republiky a pre každú veľkosť bytu boli schválené v Nariadení vlády 327/2022 Z.z. o niektorých opatreniach v súvislosti so štátnou podporou nájomného bývania. AŠPNB uvádza, že nájomné bude v priemere o 62 % lacnejšie oproti splátke v hypotéke.

Ak vás táto téma zaujíma, rozhodne si pozore preštudujte webstránku agentúry a nezabudnite vyplniť Nezáväzný registračný formulár. Nič za to nedáte, no budete podchytení v systéme a dostanete informáciu okamžite, ako budú vo vami vybranej lokalite dostupné nájomné byty.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.