Reklama

Chcete lacný iPhone? Skúste fínske Swappie, pozor ale na podmienky

Zdroj | Swappie
Števo Porubský
Zdroj | Swappie
Zdroj | Swappie

Na Slovensko dorazil Swappie, fínsky start-up, ktorý sa venuje predaju používaných iPhonov. Ak na vás vyskočila v poslednej dobe reklama práve na Swappie, nemajte obavu, ide o serióznu firmu, hoci sa tak na prvý pohľad nemusí javiť.

Zdroj | Swappie

Swappie vznikol už pred rokmi vo Fínsku ako start-up, ktorý chcel predávať ľudom používané, ale plne funkčné iPhony dokonca aj so zárukou. A to rovno 12 mesiacov. Vo Fínsku tento start-up funguje už piaty rok, na Slovensko zjavne dorazil len nedávno, a to vďaka masívnej finančnej podpore s výškou takmer 36 miliónov eur.

Unikátom Swappie je nie len predaj samotný, ale celý proces od výkupu starého iPhonu až po predaj. Medzi týmito dvoma krokmi ale Swappie vykoná ďalších 52 úkonov (krokov), aby zabezpečil, že predaný iPhone bude v čo najlepšom stave. Takto Swappie predáva po krajinách Európy stovky tisíc iPhonov. Aktuálne operuje už v 25 krajinách Európy.

Zdroj | Swappie

Na Slovensko Swappie dorazilo zjavne len nedávno a zaplavilo trh on-line reklamami na sociálnych sieťach. Valentín bol asi ideálny čas na spustenie kampane.

Zdroj | Swappie

Web Swappie, žiaľ, vyzerá na prvý pohľad ako podvodná stránka, na ktoré často upozorňujeme. Prečo? Pretože na stránke chýba napríklad seriózny kontakt. V pätičke stránky je len telefonický kontakt a odkaz na Centrum pomoci. V ňom sú iba základné odpovede na otázky, ktoré sú už ale trošku mimo – napríklad Aké budú ceny počas Black Friday.

Zdroj | Swappie

Napriek tomu je Swappie seriózny e-shop s používanými iPhonami, ktoré firma sama vykupuje a následne repasuje. To potvrdzuje aj viac ako 6 000 recenzií na známej stránke Truspilot s priemerom 4,7/5*. Už tu je možné firme veriť podstatne viac. Link je totiž živý a nejde o vymyslené recenzie. Vytvárať také obrovské množstvo by bolo pre podvodníkov časovo neprijateľné.

Zdroj | Swappie

Ako funguje Swappie?

Podľa stránky Swappie vykonáva 52 krokov predtým, než smartfón pošle ďalej. Každý telefón má minimálne 80% pôvodnej kapacity batérie.

Každý smartfón je v určitej kategórii:

   • Ako Nový – nemá vraj žiadne známky opotrebovania, vyzerá rovnako dobre ako nový,
   • Veľmi dobrý  – môže mať niekoľko veľmi malých škrabancov, alebo známok opotrebenia,
   • Dobrý – má viditeľnejšie známky opotrebovania, napríklad škrabance na obrazovke alebo tele,
   • Prijateľný – má výraznejšie známky opotrebovania ako hlbšie škrabance, priehlbiny a iné stopy,
   • Opotrebovaný – má veľmi výrazné známky opotrebovania.

To, čo Swappie nezaručuje je odolnosť voči vode a prachu. Repasované modely ju môžu mať, ale v prípade poškodenia tekutinou vám Swappie iPhone nevyreklamuje.

Plusom je ale predplatený kuriér na prípadné zaslanie telefónu späť, a to či už pri jeho reklamácii (záruka je len 12 mesiacov), alebo vrátení do 14 dní. Nutné je iba to, aby bol odblokovaný, teda bez funkcie Find my iPhone.

Zdroj | Swappie

Zaujímavosťou je, že Swappie iPhony neobsahujú nabíjačku a ani slúchadlá. Prečo absentuje nabíjačka je jasné – nižia cena smartfónu, ale aj fakt, že Swappie chce znižovať elektronický odpad. Slúchadlá majú taktiež jasný dôvod – hygiena. Swappie nevykupuje slúchadlá, nepovažuje to za hygienické, keďže tie sa nedajú tak vyčistiť ako smartfóny, ktoré prechádzajú podrobnou kontrolou.

V ponuke má Swappie prakticky všetky novšie iPhony, od modelu iPhone 7 (do 169 €), až po model iPhone 12 Pro Max s cenou začínajúcou na vyše 1 200 eurách. iPhone 7 s kapacitou 32 GB ako nový vás vyjde na 219 €. To je síce na 5-ročný smartfón dosť, no stále má aktuálny operačný systém.

Zdroj | Swappie

Cez Swappie je možné iPhone aj predať. Cez web je možné vidieť vopred za akú približnú cenu ho od vás Swappie odkúpi. Pokiaľ korektne odpoviete na niekoľko otázok, je vraj možné očakávať aj zobrazenú odkupnú cenu. Potom stačí už len vyplniť základné údaje, číslo účtu a Swappie si po telefón pošle kuriéra.

Zdroj | Swappie
Zdroj | Swappie

Nie sú jediní

Swappie nie je jediným predajnom používaných iPhonov. Aj na Slovensku máme niekoľko firiem, ktoré sa tomuto venujú. Viaceré majú dokonca záruku nie 12, ale 24 mesiacov. Článok nemá byť reklamou na Swappie, ale skôr informáciou, že tento fínsky start-up je serióznou firmou s niekoľkoročnými skúsenosťami.

Zdroj | Swappie

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.