Reklama

Chcete elektromobil? Zabudnite na 35% z ceny vozidla, štát dá 8 000 eur

Števo Porubský

Keď nedávno parlament schválil novelu zákona č. 71/2013 Z.z. o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR (MH SR), mnohí z nás sa potešili, že štát konečne začne čosi robiť s podporou ekologickej formy dopravy ako je to už roky zvykom v zahraničí. Žiaľ, v tom čase MH SR nezverejnilo žiadne detaily. Až teraz.

Podľa novely zákona č. 71/2013 Z.z. o poskytovaní dotácií, ktorá je zároveň plnením záväzkov Slovenska voči EÚ o zavádzaní infraštruktúry pre alternatívne palivá a energetickej efektívnosti, by bolo teoreticky možné získať až 35% z ceny vozidla pri vyradení viac ako 15-ročného vozidla z evidencie.

Pozrite si

Vyskúšali sme naraz 4 u nás najdostupnejšie elektromobily, ktorý je najlepší?

No kým sme sa tešili, že od novembra bude možné žiadať dotáciu na všetky vozidlá z kategórie L, M a N do maximálnej výšky:

a) 10 000 €, ak ide o vozidlá kategórie M1 a N1,
b) 25% z celkovej obstarávacej ceny vozidla, okrem vozidiel kategórie M1 a N1,
c) 35% z celkovej obstarávacej ceny vozidla, ak žiadateľ súčasne vyradil z evidencievozidiel vozidlo so spaľovacím motorom staršie ako 15 rokov a táto dotácia nebolažiadateľovi už poskytnutá na iné vozidlo,

v praxi je to celkom inak.

„Opatrenie, ktoré by zvýhodňovalo žiadateľov, ktorí odovzdajú vozidlo staršie ako 15 rokov na spracovanie, zatiaľ nepripravuje, hoci už má na to zákonnú možnosť.“ Peter Žiga, Minister hospodárstva SR, sa nechal počuť, že výška príspevku na kúpu elektromobilu bude 8 000 € a 5 000 € v prípade plug-in hybridu. Získať ho budú môcť samosprávy, podnikatelia aj občania. Schválená novela zo začiatku mesiaca je tak len ohraničujúcim dokumentom a MH SR si výzvu môže pripraviť podľa svojich uvážení.

Druhou podstatnou zmenou je fakt, že o dotáciu bude možné požiadať iba na vozidlá z kategórie M1 (osobné vozidlá) a N1 (ľahké úžitkové vozidlá).

Tretím obmedzením, ktoré v zákone nebolo nikde spomenuté a podmienku si určilo MH SR je cena vozidla, a to maximálne 50 000 €. Zároveň ale nie je známe, či ide o cenu s DPH alebo bez nej. Pozitívne je, že do tejto ceny spadajú prakticky všetky „ľudovejšie“ elektromobily. Tesla však nie.

Taktiež nie je ešte špecifikované, či má ísť o vozidlá výhradne zo SR, alebo o dotáciu bude môže požiadať aj na vozidlo zo zahraničia. Otáznikov je aj napriek vyjadreniam MH SR a Petra Žigu stále mnoho. Odpovede sa snáď dozvieme po zverejnení výzvy koncom roka.

Pozrite si

14 elektromobilov aktuálne dostupných aj na Slovensku

Navyše sa MH SR ešte vopred zbavuje prípadných zmien, keďže pripravená výzva má vraj ešte prejsť posudzovaním, ktoré už nie je v rukách rezortu, ale napríklad Protimonopolného úradu.

Rezort che prerozdeliť maximálne 5 miliónov eur. Ak všetky prostriedky vyčerpá na elektromobily (nemožné), tak na cestách pribudne 625 elektromobilov. V prípade plug-in hybridov to bude maximálne 1 000 vozidiel. Následne sa bude môcť štát chváliť opäť nárastom registrácií o stovky percent, tak ako pri výsledkoch z prvého kola podpory eko vozidiel, kedy MH SR prerozdelil zhruba 3,5 milióna eur a počet registrácií stúpol vraj o 350% (zaujímavé, že pred rokom to bolo o 400%), čo predstavuje celkovo 831 elektrických a plug-in hybridných vozidiel. K 13.5.2019 je zaregistrovaných 1 570 elektrických osobných vozidiel.

Pozrite si

Štát podporí nákup elektromobilov sumou 5 000 €, má to však háčiky

Od nového roka by sa mali na elektrovozidlá vydávať farebne odlíšiteľné ŠPZ, tzv. zelené značky. Takéto označenie by malo majiteľom týchto automobilov priniesť benefity, ako napríklad vstup do nízkoemisných zón či jazda vo vyhradených jazdných pruhoch.

Viac informácií by malo postupne pribúdať na štátnom webe e-mobility.sk. Posledná správa je však z 2. júla tohto roku, v ktorej MH SR informuje o možnosti predkladania žiadostí na podporu budovania verejných nabíjacích staníc.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.