Reklama

Cestujete na sviatky? Neriskujte, takto si vopred zistíte zjazdnosť ciest

Richard Pliešovský

Ako každú zimu, aj teraz jej príchod najviac prekvapil cestárov. Určite poznáte túto bradatú hlášku, ktorá už dávno nie je vtipná. Cestári majú na starosti stovky kilometrov, ktoré nie je možné spojazdniť v priebehu minút.

Nič to však nemení na tom, že v zime treba jazdiť oveľa opatrnejšie ako v lete. Za krátky čas sa môže zmeniť počasie, alebo jednoducho prejdete do lokality, kde je ešte napadnutý sneh, či poľadovica. Vždy pred jazdou radšej pozrite do virtuálnej mapy, ktorú pripravila Slovenská správa ciest. Nezaberie vám to viac než pár sekúnd.

Obsah pokračuje pod reklamou

Mapa je zobrazená veľmi prehľadne. Stačí, ak kliknete na cestu, kadiaľ chcete ísť a systém vám ukáže stav vozovky na vybranom úseku cesty.

Mapu si môžete nechať zobrazť ako topografickú, alebo ortofotomapu. V menu si viete vyselektovať zobrazenie stav vozovky, stav povrchu na horských prechodoch, druh snehovej vrstvy alebo dopravné obmedzenia.

Ak si kliknite napríklad na cestu pri Tatranskej Lomnici (vedľa Popradu), uvidíte, že aktuálne je tam miestami utlačená 2 cm vrstva snehu a potrebujete mať zimné pneumatiky.

Okrem toho si môžete v menu na vrchnej lište rozkliknúť Spravodajstvo. Tam na vás čaká ponuka so sekciami ako Súhrnná správa, Dopravné obmedzenia, Aktuálna zjazdnosť, či Vývoj zjazdnosti. Ak sa chystáte do zahraničia, určite sa oplatí pozrieť ponuku v Informácie > Užitočné odkazy. Nájdete tam dopravné informácie z Čiech, Rakúska, Poľska, Maďarska, Nemecka a Slovinska.

Ako vidíte, táto nenápadná webstránka poskytne množstvo aktuálnych informácií o zjazdnosti slovenských ciest. Ak je počasie ako v poslednej dobe, určite oceníte tohto šikovného pomocníka. Výhodou je, že si kvôli kontrole zjazdnosti ciest nemusíte nikde vytvárať účet, ani sa registrovať.

Bratislavčania a návštevníci hlavného mesta môžu využiť mapu (hore), ktorá ukazuje trasy zimnej údržby. Podobnú mapu si vedia otvoriť motoristi v Trenčianskom kraji.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.