Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Cestárov už zima neprekvapí. Riešením sú lacné loT stanice

Cestárov už zima neprekvapí. Riešením sú lacné loT stanice
Zdroj | unsplash
Michal Sobek
Cestárov už zima neprekvapí. Riešením sú lacné loT stanice
Zdroj | unsplash
Zdroj | unsplash

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) spojil s IT spoločnosťou Softec a začali zbierať podrobnejšie informácie pomocou cenovo dostupnejších IoT meteorologických staníc a zároveň pre správu ciest vytvárali predpovede ukladaním, spracovávaním a tvorením prezentácií  pomocou Microsoft Azure.

Výsledkom tohto úsilia je umožniť proaktívnu údržbu ciest, znížiť náklady, zlepšiť vplyv na životné prostredie pomocou údajov v reálnom čase a zvýšenie bezpečnosti na cestách pre účastníkov dopravy.

Každoročne sa počas zimného obdobia snažia slovenské vedenia miest a obcí, vysporiadať s neočakávanými poveternostnými podmienkami, aby zaistili bezpečnosť na cestách. Napríklad Bratislava má len dve meteorologické stanice. Ďalšia by stála 70 000 eur.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ondrej Svačina, Business Development Manager & Senior Consultant v Softec vysvetľuje, že Správy miest a obcí dnes prechádzajú od reaktívnej údržby k preventívnym opatreniam skôr, ako nastanú zhoršené podmienky. To vedie k významným úsporám a prínosom pre životné prostredie. Solením pred snežením ušetríte napríklad až dve tretiny soli. Úrady však na to potrebujú spoľahlivé predpovede a informácie o teplotách na cestách.

Ako riešenie SHMÚ a Softec implementovali systém nízkonákladových IoT meteorologických staníc, ktoré merajú premenné na cestách, ako je povrchová teplota, vlhkosť a iné. Microsoft Azure im prirodzene vyhovoval, keďže sa naňho spoliehajú aj pri svojich iných službách.

Pred nasadením takéhoto riešenia sa cestní dispečeri mohli spoliehať len na všeobecné meteorologické predpovede pre celé mesto. S IoT meteorologickými stanicami môžu na rozdiel od celomestských operácií solenia vykonávať viac lokalizované zásahy a cielené posypávanie.

Po nasadení riešenia klesol počet dopravných nehôd o 28 %. Údaje tiež pomohli sociálnym pracovníkom lepšie sa pripraviť na pomoc bezdomovcom počas chladných období, čo im umožnilo konať hneď, ako prídu správy o prvých mrazoch. Tento plne funkčný pilotný program by chceli rozšíriť na celé územie Slovenska.

Zdroj