Reklama

CES 2014 | Panasonic Lumix TZ60 – prvý kompakt s elektronickým hľadáčikom

Števo Porubský

 Panasonic Lumix TZ60

Japonský Panasonic na CES 2014 prekvapil hlavne novinkou z kompaktnej série TZ. Nový model Lumix TZ60 (ZS40) ako prvý prináša 30x optický zoom a elektronický hľadáčik. Hoci má 0,2-palcový hľadáčik priemerné rozlíšenie cca 320 x 240 px, v jasnom slnečnom počasí sa určite zíde. Populárna séria TZ má tak svoju novú vlajkovú loď, ktorá opäť stavila na optiku Leica.

Panasonic Lumix TZ60

Nový objektív LEICA DC VARIO-ELMAR má svetelnosť ako pôvodný model TZ40 (f/3,3-f/6,4), no zvýšil sa jeho rozsah na 24-720 mm. V prepočte to vychádza na 30x optické priblíženie, pričom v režime Intelligent Zoom ponúka až 60x priblíženie s miernou stratou kvality. Objektív má podľa spoločnosti 12 prvkov v 10 skupinách, vrátane 5 asférických šošoviek a pre stabilizáciu je využíva pokročilý stabilizátor obrazu HYBRID OIS+. Ak sa pozriete na telo, určite vám padne do oka aj drobnosť, ktorá zabudovanú stabilizáciu nepoteší a rovnako ani používateľa – miniatúrny grip na prednej strane. Škoda.

Za objektívom je ukrytý 18,1 Mpx CMOS snímač, ktorý v spolupráci s Venus Engine procesorom a rýchlejšou elektronickou uzávierkou (1/2000 s.) nemá problém so snímaním rýchlosťou 10 fps či s Full HD videom v progresívnom režime 50p a vo formáte AVCHD Progressive. Chýba mu však vysokorýchlostné snímanie videa (do 220 fps), aké mal predchodca. Panasonic sa pochválil aj dvojstupňovým systémom redukcie šumu, ktorý vraj dosahuje čisté snímky aj pri citlivosti ISO 6 400, čo je však jeho krajná hodnota. Zaujímavosťou je prítomnosť RAW snímanie, doterajšie TZ modely ho neponúkali.

Panasonic Lumix TZ60

Samozrejmosťou je kvantum režimov od plne automatického, cez manuálne až po kreatívne režimy (Creative Control, Creative Retouche alebo Creative Panorama). Novinke nechýba ani Wi-Fi a NFC pre rýchle párovanie a prepojenie so smartfónmi alebo tabletmi, ale ani GPS/GLONASS modul pre geotaggovanie fotografií. Displej s 3-palcovou uhlopriečkou si zachoval rozlíšenie 640 x 480 pixlov, opäť je nevýklopný. 240-gramový kompakt s rozmermi 111 x 64 x 34 mm bude dostupný od marca tohto roku v dvoch farbách – čiernej a striebornej. Škoda však pomerne vysokej ceny na úrovni 440 €!

 Panasonic Lumix TZ60

Foto: Panasonic

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy CES 2014 ďakujeme operátorovi O2, ktorý hradí cestu a pobyt redaktora TECHBOX.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.