Reklama

CES 2014 | Intel vyrába počítač veľkosti SD karty + NAŽIVO

Dominik Fúsek

Predstava, že takmer každá vec okolo nás vrátane takých jednoduchých ako je oblečenie, nábytok či riad, bude inteligentná a preplnená senzormi, v nás vyvoláva zmiešané pocity. Jednak nás fascinuje, lebo otvorí more nových možností, ale nás tiež straší, pretože všetko sa dá zneužiť a inteligentná domácnosť doslova kričí možnosťami sledovať ľudí. Či však chceme alebo nie, táto doba nastáva.

Intel Edison

Priekopníckych zariadení je tu napokon už fúra, avšak ide viac-menej o nevyladené prvé generácie či dokonca koncepty. Teraz však spúšťajú masovú výrobu aj giganti ako Intel. Ten sa napríklad pochválil miniatúrnym počítačom veľkosti SD karty. Volá sa Edison a je postavený na nedávno predstavenej platforme Quark, totiž dvoch 22 nm 400 MHz jadrách asi 5x menších ako platforma Atom.

Intel Edison

Nebude to žiadny ľadoborec, ale výkon bude postačovať svojmu účelu. S parametrov vieme ešte toľko, že operačným systémom je Linux so špeciálnym obchodom s aplikáciami a Edison zvláda komunikáciu cez integrované Wi-Fi a Bluetooth pripojenie.

Masovej výrobe zrejme nič nebráni, zatiaľ však Intel zvolil stratégiu vypísania súťaže pre vývojárov s hlavnou cenou 500 000 dolárov – stačí vymyslieť najlepšie využitie. Ak by vám chýbala inšpirácia, výrobca sa pochválil inteligentnými dupačkami, ktoré merajú teplotu a polohu dieťaťa a v prípade problému vás informujú červeným sfarbením vášho inteligentného hrnčeka. No, uvidíme ako tá smart budúcnosť nakoniec bude vyzerať.

Intel Edison

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy CES 2014 ďakujeme operátorovi O2, ktorý hradí cestu a pobyt redaktora TECHBOX.

Foto: Intel

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.