Ovládanie očami ako funkcionalitu v prostredí Windows 8 predstavila spoločnosť Tobii práve pred rokom na výstave CES 2012. Napriek tomu, že odvtedy sa už objavilo zopár lastovičiek, ktoré túto funkciu umožňujú (napr. PCEye), stále ide viac-menej o raritu.
Zaujímavú koncepciu rozhrania na ovládanie očami predstavila švédska firma Tobii aj na tohtoročnom podujatí CES 2013, informoval server Engadget. Zariadenie REX je zaujímavé tým, že sa k PC pripája cez klávesnicu, trackpad, alebo myš prostredníctvom USB 2.0. Tobii už pred rokom prezentovala rozhranie Gaze UI, ktoré umožňovalo na PC s Windows 8 pohybovať, zoomovať, vyberať a rolovať za pomoci zreničiek a touchpadu.
Rozhranie na ovládanie PC zrakom Tobii REX veľa miesta nezaberie. Foto: Engadget
Aktuálna novinka REX s hrúbkou pera sa umiestňuje na displej a umožňuje očami ovládať ľubovoľný počítač s Windows 8. Cena zariadenia je momentálne stanovená na 995 USD, čo nie je málo, aj keď suma je niekoľkonásobne nižšia oproti spomínanému PCEye, ktoré sa pri uvedení na trh ponúkalo za 6900 USD.
Tobii REX vyzerá užívateľsky príjemne. Po úvodnej kalibrácii spočívajúcej v kruhovom pohybe po obrazovke je zariadenie pripravené na použitie. Dokáže nielen identifikovať, na ktoré miesto na obrazovke sa pozeráte, ale aj vymazávať slová v texte, scrollovať displej, alebo iniciovať kliknutie ľavým, alebo pravým tlačidlom myši. Podľa skúseností z CES 2013 je scrollovanie dlhého textu v internetových prehliadačoch trochu pomalé, napr. oproti použitiu myši, ale berme do úvahy, že zariadenie je v štádiu prototypu a teda stále vo vývoji. Poradí si bez problémov napríklad aj so zoomovaním máp.
Intuitívne ovládanie vyzerá určite zaujímavo, no ak by vás náhodou toto tisíc dolárové čudo oslovilo, nebudete mať zrejme šťastie. Tobii plánuje v tomto roku vyrobiť len 5000 kusov a všetky by mali byť určené pre vývojárov. Sériovej výroby a následne nižšej ceny sa dočkáme zrejme až v roku 2014. Tobii však má ambície po PC preniknúť so svojou technológiou ovládania očí aj do tabletov, takže možno o pár rokov bude tento spôsob komunikácie s počítačmi bežným štandardom.
Foto: Tobii