Reklama

Čerpacie stanice vo vesmíre by mohli znížiť množstvo vesmírneho odpadu

Zdroj | The Drive
Juraj Procházka
Zdroj | The Drive
Zdroj | The Drive

Od 50-tych rokov minulého storočia bolo na obežnú dráhu vypustených viac ako 10 000 satelitov, z toho viac ako polovica pribudla za posledných 5 rokov. Väčšinu z nich má na konte SpaceX, ktorá od roku 2019 do novembra 2023 umiestnila len v rámci siete Starlink na orbitu okolo 5 500 družíc a prakticky na týždennej báze pridáva desiatky ďalších.

Okrem satelitov, ktoré stále fungujú, je na obežných dráhach aj množstvo nefunkčných objektov, ktoré nestihli klesnúť dostatočne nízko a zhorieť v atmosfére. Tie vytvárajú kozmický odpad samé o sebe, ale v prípade kolízie s iným satelitom vzniká triešť tisícov úlomkov. Tieto trosky potom predstavujú ohrozenie, ktorým sa kozmické lode, alebo ostatné satelity musia vyhnúť.

Pozrite si

SpaceX – geomagnetická búrka zmenila misiu Starlink na vesmírny ohňostroj

Obsah pokračuje pod reklamou

Odpoveďou na pribúdanie vyslúžilých nefunkčných satelitov môžu byť čerpacie stanice vo vesmíre. Tie by prinajmenšom mohli pomôcť znížiť množstvo vesmírneho odpadu, ktorý obieha okolo planéty, ak by umožnili satelitom doplniť palivo a pokračovať v práci. Satelity palivo potrebujú na zvýšenie (prípadne zníženie) svojej obežnej dráhy, alebo na zmenu orientácie voči Zemi, Slnku, alebo iným satelitom.

Zdroj | Orbit Fab

S myšlienkou vesmírnej tankovacej stanice pre satelity prichádza americká spoločnosť Orbit Fab, aj keď s tankovaním kozmických lodí Starship na obežnej dráhe pre medziplanetárne lety počíta „vo veľkom“ aj SpaceX. Ale to je trochu iný prípad. Ako presne by pomohla čerpacia stanica na obežnej dráhe prispieť k zníženiu kozmického odpadu?

S čerpacou stanicou vo vesmíre by sme mohli skutočne používať satelity oveľa dlhšie, namiesto toho, aby sme ich museli nechať jednoducho vypnúť, keď im dôjde palivo. Doplnenie paliva by mohli využiť aj lode, alebo robotické sondy určené na zachytávanie skutočného vesmírneho odpadu a jeho odosielanie na Zem, kde by mohol zhorieť v atmosfére, alebo byť zlikvidovaný iným spôsobom.

Zdroj | Orbit Fab

Orbit Fab za týmto účelom vyvinula takzvané rýchlo pripojiteľné rozhranie na prenos tekutín RAFTI (Rapidly Attachable Fluid Transfer Interface). RAFTI pozostáva zo servisného ventilu a troch značkovačov nastavenia. Cieľový satelit sa zúčastňuje procesu dokovania udržiavaním smerovania a zdieľaním informácií o stave. Palivový „raketoplán“ Orbit Fab zvláda jemné zachytenie a tvrdé zaistenie dvoch kozmických objektov. Rozhranie tankovania RAFTI umožňuje spoľahlivé presuny paliva v najdrsnejších vesmírnych prostrediach, vďaka čomu je ideálny pre operácie na obežných dráhach LEO, aj GEO a v cislunárnom priestore.

Pozrite si

Satelity ohrozuje kozmický odpad, zostrelí ho laserové delo

Je to zaujímavý plán, ktorý by mohol v budúcnosti dosiahnuť určitý význam. Podmienkou je, aby satelity boli vybavené kompatibilným rozhraním s RAFTI. Existujúce satelity tak zrejme zostávajú „mimo hru“. Vzhľadom na plány SpaceX rozšíriť svoju flotilu Starlink na 12 000 satelitov a možno až na trojnásobok tohto počtu a budovanie ďalších mega konštelácií ako Project Kuiper od Amazonu, však bude potrebné otázku životnosti satelitov a vesmírneho odpadu riešiť čo najskôr.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.