Reklama

CE China 2016 - IFA prvýkrát zavítala aj do Číny

Roman Calík

Aj v čínskom meste Shenzhen už majú výstavu spotrebnej elektroniky a bielej techniky. Organizátori najväčšej európskej výstavy IFA totiž prvýkrát otvorili brány vystavy v Číne.

Zdroj | CE CHINA

Shenzen si nevybrali náhodou, je to totiž mesto plné technologických a industriálnych parkov. Technológiami to tu žije, a výstava sa konala doslova v srdci mesta. Prvý ročník prilákal 150 vystavovateľov, pričom väčšinu z nich tvorili čínske spoločnosti. Gigantov ako Lenovo, Huawei sme tu však nenašli.

V porovnaní s výstavou IFA v Berlíne bol priestor veľmi kompaktný, zaberal len jednu halu miestneho výstaviska. O to väčšie bolo naše prekvapenie, keď sme tu objavili množstvo zaujímavých a inovatívnych produktov, o ktorých sa dozviete na nasledujúcich stránkach.

Pozrite si

Čo nás čaká na výstave IFA 2016?

Výstava CE China sa konala od 20. do 22. apríla 2016 a sme radi, že TECHBOX mal tú česť navštíviť prvý ročník.

Čínska spoločnosť vargo je pomerne mladá, existuje len od roka 2014. Na výstave CE China mala však jeden z najväčších stánkov. Lákadlom bol smartfón, ktorý sa pýši výrazným zabezpečením obsahu i komunikácie.

Umožňuje posielať šifrované SMS správy, ponúka skryté aplikácie, zakódované galérie či funkciu Anti-theft. Nechýba mu ani čítačka odtlačkov prstov. Aby ste už pri kúpe zistili, že tento smartfón je iný, tak je novinka s názvom ivargo Zhuoyue zabalená originálne v obrovskom security kufríku.

Ďalším smartfónom v ponuke je model ivargo Qifan. Má 5-palcový Super AMOLED displej a taktiež je časť aplikácií šifrovaná. Až nápadne dizajnom pripomína Apple iPhone 6S, ale to v Číne nikomu neprekáža.

Prekvapením je však tenké 5,8 mm telo a zaujímavo pôsobí aj možnosť ovládania viacerých funkcií pomocou gest.

Vargo prekvapilo aj štýlovým all-in-one počítačom s jednoduchým názvom Vargo all-in-one PC. Ten je podľa výrobcu prvým zariadením svojho druhu na svete s 34-palcovým displejom s pomerom strán 21:9 a 4K rozlíšením.

Použité sú procesory Intel i5 a i7 najnovšej generácie, nechýba DDR4 pamäť RAM či USB-C porty.

Dlodlo chce ľuďom ponúknuť virtuálnu realitu v štýlových okuliaroch Glass V1. Majú hmotnosť iba 78 gramov, sú 16 mm tenké a pozerať sa budete na displeje s rozlíšením 2560 x 1024.

Žiaľ na výstave bol k dispozícii len prototyp tela Glass V1 pripomínajúci slnečné okuliare. Oficiálne budú okuliare svetu predstavené počas tohto leta v New Yorku.

Čínska spoločnosť Livall vyrába inteligentné cyklistické prilby, ktoré môžete ovládať cez aplikáciu v smartfóne alebo ovládač Bling Jet BJ100. Vďaka prilbe môžete jednoducho oznámiť zmenu smeru jazdy pomocou integrovaných LED diód.

Prilba je prepojená so smartfónom cez Bluetooth a dokáže v prípade pádu automaticky privolať pomoc, má integrované reproduktory i mikrofón pre telefonovanie či počúvanie hudby. Dokonca ju môžete použiť aj ako vysielačku.

V Shenzhene sme videli aj čínsky smart bicykel s integrovaným smartfónom s OS Android. Bicykel LeEco má v riadidlách integrovaný 4-palcový displej a slušný hardvér vrátane 4 GB pamäte RAM.

Okrem navigácie môžete „smartfón“ využívať aj na počúvanie hudby, browsovanie na internete či zapnutie svetiel. Dokonca riadidlá bicykla obsahujú snímač srdcového tepu. Cena bicykla je približne 5 500 €.

V stánku Teche sme objavili viacero VR kamier a VR okuliarov. Táto čínska spoločnosť to myslí s virtuálnou realitou vážne, napríklad model na obrázku pripomínajúci skôr reproduktor, má zabudovaných 6 kamier a stojí tisíce dolárov.

Snímané video si môžete priamo pozrieť vo VR okuliaroch s vašim smartfónom.

Spoločnosť moizen ukázala magnetický nabíjací konektor pre Apple iPhone. Volá sa SNAP a funguje jednoducho. Do smartfónu vložíte mini kovový SNAP konvertor a na nabíjačku ďalší SNAP adaptér, ktoré sú spojené magneticky.

V ponuke príslušenstva SNAP je k dispozícii aj zaujímavá dokovacia stanica či nabíjací kábel s magnetickým konektorom. Cena základného balíčka je 9,99 dolárov.

Na výstavisku sme objavili aj niekoľko robotických pomocníkov či hračiek. Robot Xiaozhi od HRG pomáha v reštauráciách alebo hoteloch. Môže byť naprogramovaný na roznášanie jedla zákazníkom.

Dokáže rozprávať a komunikovať, nenahrádza však objednávkový systém. Iba doručuje objednané jedlo či pitie. Jeho cena je približne 9 000 dolárov.

Najväčší čínsky internetoví predajcovia na výstavu priniesli najžiadanejšie produkty zo svojej ponuky. Takým sú aj Machtalk zásuvky či predlžovacie káble, ktoré si môžete prepojiť s vašim smartfónom. Cieľom takéhoto riešenia je možnosť merať spotrebu elektrickej energie a zároveň na diaľku vypnúť spotrebiče.

Pri prehliadaní noviniek nás zaujali aj kovania na dvere Hutlon s inteligentným uzamykateľným systémom. Okrem kľúča totiž môžete použiť na odomykanie odtlačok prsta, dotykový displej alebo numerickú klávesnicu s kódom či dokonca čipovú kartu. Nechýba ani možnosť diaľkového otvorenia pomocou aplikácie.

Spoločnosť Roobo z Pekingu prezentovala množstvo robotických pomocníkov. Robot Roobo domgo je pohybujúci sa robot pripomínajúci psa, ktorý sa bude starať o vašu zábavu a dokáže s vami aj komunikovať.

Roobo Pudingu je zase malý robot pre deti, ktorý im rozpráva rozprávky, učí sa s nimi a dokáže rodičom nahrávať videá či odosiela fotografie.

Roobo má aj inteligentnú kvadrikoptéru Sky orbit, ktorá nahráva videá tak, že vás sleduje. Videá z nej môžete priamo zdieľať na sociálnych sieťach a samozrejme Sky orbit môžete ovládať cez smartfón. Dĺžka letu na jedno nabitie je však iba 22 minút.

Ak ste si mysleli, že 3D v smartfónoch je už mŕtve, možno vás prekvapíme. Na výstave CE China sme videli aj smartfón PPTV KING7s, ktorý ponúka 6-palcový 3D displej s 2K rozlíšením. Využitie 3D je najmä pri sledovaní filmov, videí či hraní hier.

U nás známe Onkyo ukázalo špičkový audio prehrávač DP-X1, ktorý beží na operačnom systéme Android. Pýši sa Hi-res zvukom či prevodníkom z digitálneho na stereo analógový zvuk.

Veľké 200 gramové telo so 4,7-palcovým displejom ukrýva internú 32 GB pamäť a dva sloty pre microSD pamäťové karty (každá môže mať 200 GB). Za novinku zaplatíte 899 dolárov.

V Číne sú úspešné televízory značky LeTV, ktoré už na prvý pohľad rozoznáte podľa extravagantného dizajnu stojanov. Samozrejmosťou nových modelov je 4K rozlíšenie a Smart TV rozhranie, nechýbajú ani zakrivené modely.

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy CE China 2016 ďakujeme spoločnosti Messe Berlin, ktorá hradila cestu a pobyt redaktora TECHBOX.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.