Reklama

Časté podvody v kryptomenách – aké sú hlavné znaky?

Zdroj | Europa.eu
Jakub Kraľovanský
Zdroj | Europa.eu
Zdroj | Europa.eu

Dnes by som sa rád v krátkosti pozrel na hlavné znaky, ktoré môžu indikovať nekalú investíciu prípadne podvod vo svete kryptomien.

Predtým ako prejdem na hlavné znaky, tak je nutné povedať, že kryptomeny rovnako, ako aj všetky ostatné aktíva, sú čisto riadené ponukou a dopytom. Keď je o Bitcoin veľký záujem, tak jeho jeho hodnota rastie a opačne. Je to úplne rovnaké ako v prípade akcií, zlata či indexov.

Zdroj | Grand Star Crypto

A rovnako platí, že pri investovaní vám nikto nevie nič garantovať a minulé výsledky nie sú zárukou budúcich výsledkov. Teraz však už poďme na tie hlavné znaky :

1. Garancia zisku

Úplne bežná praktika, kde sa garantuje nejaký zisk. Ak budete niekedy vidieť niečo garantované v súvislosti so zhodnotením na kryptomenách, tak sa majte na pozore. Ako som spomínal vyššie, tak nikto vám nevie nič garantovať.

2. Mince, ktoré ešte nie sú verejne obchodovateľné

Toto je asi úplne najčastejší podvod. Aj vám už volal kamarát, že má výbornú príležitosť? Že má jeden projekt/investíciu/mincu, ktorá ešte nie je obchodovateľná na burze. Tento projekt je len v rannej fáze a teraz stojí napríklad 1 minca 1 € a že keď pôjde na burzu, tak bude stáť 1 minca 10 € a tým pádom ťa čaká 1 000% zisk.

Toto je úplne bežné a tradičné. Najväčším problémom celej tejto verzie je to, že všetko sú to len sľuby.  Dané projekty niečo sľubujú, ale nikde nie je garancia dodržania. V 99,9% prípadoch sa stane to, že sa jedná len o PONZI schému, kde sa daný projekt nikdy v živote na skutočnú burzu nedostane a nikto sa už nedostane ku svojim peniazom.

V lepšom prípade sa daný projekt aj dostane na nejakú burzu, ale tá burza je tak malá, že v podstate klient nemá šancu odpredať svoje mince a výsledok je teda rovnaký.

Zdroj | Kaspersky

3. Provízie a MLM systém

Multi level marketing je super biznis, ale nie v kryptomenách. Prečo by ste si mali kupovať nejakú mincu o ktorú nikto ani nezakopol a dúfať, že raz vystrelí hore a ešte dávať niekomu za to províziu? Kľudne môžete ísť na hociktorú kryptomenovú burzu a kúpiť si Bitcoin.

Skúsenosti sú také, že 99,9% MLM firiem, ktoré riešia kryptomeny sú rovnako podvod a ide len o to vyzbierať čo najviac peňazí.

4. Keď to znie až moc dobre

Sú aj ponuky, ktoré sa neodmietajú a v poslednom čase sú bežné aj v našich končinách. Na Facebooku na vás vybehne stránka, že môžete zainvestovať len 100 € a môžete získať až 50 000 €. Napríklad.

Veľa ľudí tak urobí a pošle 100 €, alebo niekedy aj viac danej stránke. Pár dní stránka pracuje a neskôr vám príde e-mail, že na vašom účte je neuveriteľných 50 000 €! Sumy sú však vymyslené – ide o princíp.

Samozrejme týchto 50 000 € sa nedá vybrať len tak. Raz treba zaplatiť 20% daň, potom nejaký správcovský poplatok a podobne. Takto od vás firma kľudne vytiahne ešte pár tisíc eur a samozrejme nič vám nepošle. Drvivá väčšina ľudí, keď zistí, že môže dostať až 50 000 €, tak pár tisíc eur obetuje a pošle ich. Podvodníci to v podstate s poplatkami skúšajú až dovtedy dokedy je obeť ochotná platiť. Peniaze späť však nikdy nepošlú.

Čo si zapamätať?

1. Nakupuje len overené kryptomeny na overených a veľkých burzách.

2. Neinvestujte do MLM kryptomenového projektu.

3. Pamätajte, že nikto vám len tak zadarmo peniaze nedá.

4. Rovnako pamätajte, že ak je to až veľmi jednoduché, tak by to mohli robiť všetci a všetci by boli milionári.

5. Overte si danú investíciu z viacerých zdrojov ako Google, YouTube alebo od rôznych známych čo by o tom mohli niečo vedieť. 

Verím, že vám tieto rady pomôžu a budete pre podvodníkov oveľa zložitejší terč. 

Zdroj | Kaspersky Lab
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.