Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Capacitivo - zázračná tkanina, ktorá rozpozná jedlo

Capacitivo - zázračná tkanina, ktorá rozpozná jedlo
Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Capacitivo - zázračná tkanina, ktorá rozpozná jedlo
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Vedci z viacerých amerických univerzít pod záštitou Microsoftu vyvinuli inteligentnú tkaninu, ktorá dokáže detekovať jedlo, nápoje a ďalšie objekty, ktoré sa položia na stôl.

Capacitivo je kontaktná technológia rozpoznávania objektov, ktorá bola vyvinutá pre interaktívne textílie. Využíva kapacitné snímanie. Výskumníci vytvorili prototyp zložený z mriežky elektród (12 x 12) vyrobenej z vodivej textílie pripevnenej k textilnému podkladu. Veľkosť a vzdialenosť medzi elektródami bola navrhnutá tak, aby sa maximalizovala snímacia oblasť a jej citlivosť.

Pilotná štúdia bola vykonaná na 10 osobách. Vyhodonocovala výkonnosť snímacej techniky pomocou 20 rôznych objektov. Miera presnosti bola až 94,5 %.

 

Vedci spočiatku technológiu zapletali do obrusov a považovali ju za skvelú pomôcku pri varení. Pomocou aplikácie by systém navrhol recept na pokrm, ktorý sa dal zo surovín pripraviť. Pacienti na diéte by mali prehľad o skonzumovaných kalóriách.

Neskôr sa ukázalo, že Capacitivo má potenciál na širšie využitie, nielen na jedlo a kuchyňu. Može vám pripomenúť, že ste si zabudli vziať kľúče od bytu, nezatvorili okno, či nenaplnili misku s jedlom pre domáceho miláčika.

Ako to už býva, zatiaľ je priskoro očakávať uplatnenie Capacitiva v praxi. Vedci musia ešte vyriešiť množstvo problémov. Technológia si zatiaľ nevie poradiť s kovovými predmetmi, s niektorými nápojmi, nefunguje dobre s predmetmi, ktoré majú štvorcový pôdorys, napríklad platobné karty či knihy.

Pozrite si

Boli sme vyskúšať ako sa dá v roku 2020 virtuálne navrhnúť kuchyňa

Uplatnenie Capacitiva môže byť široké, od inteligentnej kuchyne v domácnosti, ktorá vám bude bude rátať  kalórie, pomáhať pri varení cez pomoc v jedálňach, nemocniciach až po využitie v domovoch pre seniorov.

Keď sa zdokonalí systém rozpoznávania, môže to znamenať skutočnú revolúcia v inteligentných domácnostiach. Capacitivo nahradí inteligentné váhy, podložky a ďalšie senzory, ktoré dnes majú na starosti identifikáciu, kontrolu a rôzne merania.

Zdroj