Reklama

Canon XF105 a XF100: profi trpaslíci do dlane

Števo Porubský

Japonský Canon predstavil začiatkom apríla dve profesionálne videokamery XF300 a XF305 (Canon XF305 a XF300: špičkové profi kamery na CF karty), ktoré len nedávno doplnil ďalšou dvojicou. Novinky jasne patria do profi brandže, no sú až nezvykle malé a kompaktné, čo je samozrejme plusom. Napriek tomu sa v nich Canon snaží ponúknuť čo najviac.

 Canon XF105 a XF100

Obe novinky prakticky vychádzajú zo spomínaných modelov XF300 a XF305. Hlavným lákadlom je určite hmotnosť, ktorá vraj len mierne prekračuje 1 kg. Na profi kameru je to naozaj málo a tak si prídu na svoje najmä dokumentaristi či častý cestovatelia za svojou kameramanskou prácou. Druhým lákadlom je snímanie vo Full HD rozlíšení, v MXF formáte, MPEG-2 kodekom pri 50 Mbps a vzorkovaním 4:2:2. Na výber budú v kamerách 4 režimy snímania – 1080/50i, 1080/25p, 720/50p a 720/25p. Škoda absencie 1080/50p. Samozrejmosťou je ukladanie na CF karty čím je výsledná cena nižšia ako pri použitý SSD disku. Nechýba ani Relay recording. Zaujímavo znie infračervené snímanie pomocou zeleného alebo bieleho svetla. Novinkou je taktiež funkcia 3D Shooting Assist pre snímanie 3D pomocou dvoch prepojených kamier. Ako hľadáčik poslúži 0,61 cm EVF hľadáčik s rozlíšením 260 tisíc bodov, no môžete použiť aj veľký a hlavne jemný 3,4-palcový LCD displej na bočnej strane kamery s rozlíšením 920 tisíc bodov.

 Canon XF105 a XF100

Oba modely majú nový širokouhlý objektív Canon HD 30,4 mm s 10x zoomom a svetelnosťou f/1,8. L-kový objektív z modelov XF300 a XF305 sa teda nekoná. Vo výbave nájdete aj korporátny Optical Image Stabilizer (OIS), ktorý ponúka tri rôzne režimy stabilizácie: štandardný, dynamický a zosilnený. Rovnako ako objektív tak aj snímač prešiel redukciou. Namiesto 3 CMOS snímačov novinky používajú jeden s rozlíšením 2 Mpx a veľkosťou 1/3”. Výrobca však novinky vybavil technológiou vysokorýchlostného čítania dát, čím sa minimalizuje deformácia obrazu spôsobeného efektom rolling-shutter. Rozdiel oboch modelov je podľa výrobcu hlavne v použití – XF100 ide terénnou cestou, XF105 je vyrobená skôr do štúdia alebo práci s viacerými prepojenými kamerami pomocou výstupu HS-SDI, zdieľaného vstupu a výstupu s časovým kódom a vstupom Genlock.

 Canon XF105 a XF100

V novinkách si môžete nakonfigurovať až 90 režimov pomocou funkcie Custom Picture (Vlastný obraz), a to vrátane možnosti výberu z 6 prednastavených kriviek gama. Môžete tiež priradiť niektorú z 34 jednotlivých funkcií niektorému z 10 programovateľných tlačidiel a tým optimalizovať nastavenie kamery podľa svojich osobných požiadaviek, podmienok prostredia alebo štýlu filmu. Do každej kamery sa dá uložiť až deväť „užívateľských obrazov“, vrátane nastavenia CINE.V a CINE.F gama v rámci troch predvolieb dodávaných štandardne. Zvuk sa dá zaznamenávať nezávisle po pripojení externých mikrofónov k vstupom XLR. Integrovaný mikrofón na prednej strane kamery zaznamenáva zvuk však len stereofónne. Cenu noviniek výrobca zatiaľ neprezradil.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.