Reklama

Canon už nebude vyrábať top-end zrkadlovky! Zmiznú už nadobro?

Zdroj | Canon
Števo Porubský
Zdroj | Canon
Zdroj | Canon

Japonský Canon oznámil jednu z najdôležitejších správ roka a len ťažko ju niečo do konca 2022 v tomto segmente prekoná. Predstavitelia spoločnosti sa totiž vyjadrili, že výrobca s viac ako 80-ročnou tradíciou už nebude vyrábať klasické zrkadlovky, a to rovno pre tých najlepšie platiacich – profesionálov.

Zdroj | Canon

Keď som pred pár dňami rozmýšľal, akú najväčšiu inováciu som v roku 2021 evidoval, na um mi jednoznačne prišli CSC v top-end sérii od Canonu i Nikonu. Tí totiž doteraz mali CSC aparáty pre náročných, no pre profesionálov ešte v ponuke nič nemali. V roku 2021 ale prišli s modelmi EOS R3 a Z 9. Oba sú a aj dlho budú absolútnou špičkou čo fotograf môže v aparáte mať. Navyše aj Olympus už oznámil, že na niečom podobnom pracuje.

Obe novinky sú dokonca tak vyspelé, že prekonávajú aj tie najlepšie zrkadlovky z vlastnej dielne. A to je už čo povedať, veď sa len pozrite na také delá ako Canon EOS 1D X Mark III či Nikon D6.

Zdroj | Canon

The Verge a ďalšie svetové médiá prišli so správou s odvolaním sa na interview Fujio Mitarai, CEO Canonu pre domáce noviny. V ňom Mitarai hovorí o tom, že EOS 1D X Mark III je poslednou zrkadlovkou, ktorú v tejto triede Canon vyrobí.

Canon tak končí s výrobou profesionálnych zrkadloviek. V portfóliu si chce (zatiaľ) ponechať zrkadlovky pre menej náročných a začínajúcich fotografov. Tí sa môžu tešiť na zrkadlovky, ktoré budú postupne ponúkať funkcie ako dnešné top-end zrkadlovky. Vždy to tak bolo – po čase Canon (i ďalší) ponúkali funkcie starých top-endov v nižších triedach. O pár rokov tak budeme možno kupovať posledné zrkadlovky s výbavou akú majú teraz modely série EOS 1D X či D6 od Nikonu.

Zdroj | Canon

Či sa ku Canonu pridá aj Nikon nie je dnes jasné, no je to nezvratný osud klasických zkradloviek. Na čo by boli výrobcom, keď do menšieho tela dokážu vložiť často lepší hardvér, ktorý produkuje lepšie výsledky? Navyše v prípade Canonu i Nikonu CSC aparáty priniesli aj celkom nové objektívy, ktoré už výrobcovia nevedeli kvôli fyzike a optike pre klasické zrkadlovky vyrábať.

A kto doteraz považoval CSC za zlé kvôli absencii optického hľadáčika by si mal vyskúšať tie najnovšie. Už to dávno nie je také zlé, ako kedysi.

Mimochodom, Canon a Nikon sú poslední výrobcovia klasických profi zrkadloviek na svete. Olympus sa ich vzdal pred rokmi, to isté platí aj o Panasonicu či FUJIFILME, Sony sa už dlhé roky venuje už len CSC, hoci v predaji ešte niekde nájdete aj takmer zrkadlovky s polopriepustnými zrkadlami. Pentax profi modely už neponúka a keď, ide o stredoformátové modely alebo modely pre menej náročných.

Zdroj | Canon

Svet tak speje k „vyhynutiu“ klasických zrkadloviek, ktoré nahradia CSC aparáty, na ktorých sa, mimochodom, pred rokmi ešte mnohí giganti smiali. Svet sa mení, stačí sa pozrieť na trh kompaktných fotoaparátov. Tie lacné už nadobro zmizli, nahradili ich smartfóny. Tie zatiaľ ale vyspelé fotoaparáty nahradiť nevedia. Zatiaľ.

 

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.