Reklama

Canon ukázal špičkový EOS R5 s 8K videom, predstavil ale aj EOS R6

Zdroj | Canon
Števo Porubský
Zdroj | Canon
Zdroj | Canon

Už nejaký ten piatok vieme, že Canon pracuje na svojom najpokročilejšom CSC aparáte zo série EOS R, modeli EOS R5. Tak, ako v prípade DSLR série, tak aj v tejto platí, že čím nižšie číslo, tým vybavenejší model. Píšem to preto, pretože Canon predstavil rovno dve novinky série EOS R.

Zdroj | Canon

Okrem silno očakávaného modelu EOS R5 sa totiž v tandeme dnes objavil aj model EOS R6. Základom vyššieho modelu je nový full-frame CMOS snímač s rozlíšením 45 Mpx, EOS R6 má 20,1 Mpx snímač.

Procesor DIGIC X najnovšej generácie sa stará o to, aby oba nové modely dokázali „páliť“ zábery v plnom rozlíšení pri 20 fps v prípade elektronickej uzávierky, teda v úplnej tichosti, resp. do 12 fps s klasickou mechanickou uzávierkou. V oboch prípadoch sa bavíme o AF-C, vrátane sledovania objektu.

Zdroj | Canon

Procesor podporuje technológiu automatického zaostrovania novej generácie so zdvojenými bodmi Dual Pixel CMOS AF II. EOS R5 má dokázať zaostriť pri hodnote -6EV a EOS R6 je prvý prístroj EOS, ktorý dosahuje minimálne hodnoty EV pre automatické ostrenie -6,5EV.

Systém ITR AF X AF bol naprogramovaný s pomocou umelej inteligencie a hĺbkového učenia. Režim detekcie tváre/očí zabezpečuje, že objekt bude zaostrený, aj keď sa bude nepredvídateľne pohybovať pri malej hĺbke ostrosti. Systém bude hlavu a telo objektu sledovať aj prípade, že sa na moment otočí. Sledovanie objektu rozpoznáva nielen ľudskú tvár a oči, ale aj mačacie, psie a vtáčie, a to ako v režime fotenia, tak aj videa.

Zdroj | Canon

Pokrytie automatického ostrenia má byť obrovské, až 100% plochy snímača, pričom bodov je 5 940, resp. 6 072 v prípade EOS R6. Citlivosť dosahuje hodnoty od ISO 100 do ISO 51 200.

Špičkový CMOS snímač je zavesený na 5-osovej stabilizácii IBIS, takže zábery udržíte aj v prípade starších alebo unikátnejších objektívov bez IS. v prípade stabilizovaných RF objektívov bude stabilizácia ešte účinnejšia. Tento systém dokáže korigovať až 8 expozičných hodnôt.

Unikátnosťou modelu EOS R5 je schopnosť natáčania 8K videí bez orezu v RAw formáte pri 29,97 fps, ale aj 4K Ultra HD videa pri až 120 fps v kvalite 4: 2: 2 s 10-bitovou farebnou hĺbkou! EOS R6 zvláda 4K video pri 30, ale aj 60 fps. Full HD video je možné natáčať do rýchlosti 120 fps.

Zdroj | Canon

Elektronický hľadáčik (EVF) s uhlopriečkou 0,5 palca má obnovovaciu frekvenciu 120 Hz a rozlíšenie 5,76 milióna bodov. Ten má poskytovať  úplne realistický pohľad na svet porovnateľný s optickým hľadáčikom. Displej má 3,2″, je výklopný a nechýba ani dotyková vrstva.

Pomocou vstavaného Bluetooth a Wi-Fi je možné prístroje EOS R5 (5 Ghz Wi-Fi) a EOS R6 (2,4 Ghz Wi-Fi) pripojiť k smartfónu, tabletu či lokálnej sieti.  To isté platí aj po spojení cez USB-C port. V horčíkovom tele izolovanom proti vlhkosti a prachu sú umiestnené dva sloty na pamäťové karty, ale jeden je pre CFexpress a druhý pre SDXC UHS-II. EOS R6 má ale dva sloty na SDXC UHS-II karty.

Canon EOS R5 bude v predaji koncom júla za cenu 4 499 €, Canon EOS R6 bude k dispozícii koncom augusta za 2 699 €. V predaji bude aj nové príslušenstvo – batéria LP-E6NH s 2 130 mAh kapacitou za 109 €, batériový grip BG-R10 za 399 € a Wi-Fi adaptér WFT-R10 v podobe batériového gripu s dvoma anténami 2×2 MIMO, no až za 1 149 €.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.