Reklama

Canon PowerShot SX40 HS máme už v rukách, chcete niečo vedieť?

Števo Porubský

Canon len pred týždňom predstavil absolútne novinky v sérii PowerShot s najnovším procesorom DIGIC 5 a systémom HS. O menšej novinke, modeli S100 sme vás už informovali (Canon PowerShot S100: špičkový mrňús s GPS a novým procesorom), na väčšieho bračeka sme ale čakali až dorazí do redakcie. A tu je! A ak by ste o ňom chceli niečo vedieť viac, pýtajte sa, recenzia vás bude čakať v najnovšom čísle časopisu TECHBOX.

 Canon PowerShot SX40 HS

Novinka z dielne Canonu je priamym nástupcom modelu SX30 IS (Canon PowerShot SX30 IS: 35-násobný zoom v malom tele), ktorý výrobca predstavil pred vyše rokom. Ak sa na oba modely pozriete akokoľvek pozorne, rozdielov veľa nenájdete. Dizajn aj ovládacie prvky sú identické, no dôležitou zmenou prešlo vnútro novinky. A to poriadnou. Pôvodný CCD snímač nahradil BSI CMOS senzor s rozlíšením 12,1 Mpx, procesor DIGIC 4 nahradil úplne nový a omnoho rýchlejší (vraj 6x) procesor DIGIC 5. Skratka HS na konci názvu novinky tiež niečo znamená. Ide o High Speed systém spájajúci procesor a obrazový snímač dokopy. Táto kombinácia umožňuje kontinuálne fotografovanie až do rýchlosti 10,3 fps (do 8 JPEG), pričom pôvodný model zvládal len 1,6 fps. Krokom vpred je vylepšený systém pre fotografovanie a natáčanie v tmavých scénach. Hodnota ISO poskočila na maximum 3 200. Zaujímavo znie nová technológia viacoblastného vyváženia bielej (Multi-area White Balance), ktorá urobí korekciu vyváženia bielej aj s viacerými zdrojmi svetla.

 Canon PowerShot SX40 HS

Zaujímavý, ale pomerne hlučný objektív s 35-násobným optickým zoomom (24 – 840 mm) ostal zachovaný, sekunduje mu optická stabilizácia Inteligentný IS. Ten rozpoznáva niekoľko situácií, pri ktorých je využívaný rozdielny stabilizátor vraj na čo najlepšiu korekciu chvenia prístroja. Lepšie výsledky by mala novinka podávať aj vďaka zdokonalenému režimu Smart Auto s 32 scénickými režimami. Potešia určite aj efekty, skúsenejších zas PSAM režimy či vlastné užívateľské režimy C. Novinkou je možnosť natáčania Full HD videa pri 24 fps, ale i VGA video pri 120 fps alebo QVGA video pri 240 fps. Hľadáčik je rovnako elektronický, nechýba ani výklopný LCD displej s uhlopriečkou 2,7 palca, no rozlíšením slabých 230 tisíc bodov.  Z konektorov sú na tele obsiahnuté len HDMI a USB rozhrania, vstup na mikrofón či výstup na slúchadlá tu nenájdete. SDXC karty sú ale samozrejmosťou. Cenovka by sa mala pohybovať okolo 430 € a na trhu sa objaví už v budúcom mesiaci.

 Canon PowerShot SX40 HS

Viac info o novinke, o jej výsledkoch a reálnych schopnostiach sa dozviete už čoskoro v novom čísle časopisu TECHBOX. Ak máte nejaké konkrétne otázky, pýtajte sa, radi poriadne prevetráme novú SX40-ku.

 Canon PowerShot SX40 HS

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.