Reklama

Canon PowerShot SX30 IS: 35-násobný zoom v malom tele

Števo Porubský

Canon predstavil špičkový fotoaparát zo série ultrazoomov, ktorý poráža všetku konkurenciu. 35-násobný zoom nie je zďaleka všetko čo novinka so sebou prináša aj na náš trh. Extrémny zoom si vyžiadal extrémnu stabilizáciu, prepracované optické členy, špeciálne motorčeky a pod.

 Canon PowerShot SX30 IS

Ultrazoom SX30 IS je bezpochyby súčasným kráľom ultrazoomov. Objektív s marketingovým 35-násobným priblížením výrobca našťastie vybavil špičkovým vynoveným stabilizačným systémom IS (kompenzácia 4,5 kroku), USM a VCM motorčekmi a členami s ultranízkymi rozptylmi (UD a Hi-UD) známe z objektívov EF. Objektív začína na širokých 24 mm a končí na extrémnych 840 mm (v prepočte na 35mm kinofilm). Novinkou je tlačidlo Zoom Framming Assist, ktoré umožní rýchlo vtiahnuť/vytiahnuť objektív do jednej z troch predvolených pozícií. Za objektívom je ako inak snímač, v tomto prípade typu CCD s rozlíšením 14,1 megapixlov.

 Canon PowerShot SX30 IS

Novinka disponuje rozmermi 123 x 92 x 108 mm a hmotnosťou 601 gramov čo určite nie sú parametre do dámskej kabelky. Samozrejmosťou už v predchádzajúcom modeli boli manuálne režimy pre pokročilých fotografov. Tí, ktorí si túto novinku kúpia len kvôli extrémnemu zoomu využijú Smart Auto, ktoré automaticky nastavuje jednu z 28 scénických režimov pre kvalitné fotografie, vrátane lepšieho HDR (Hight Dynamic Range). Výborným doplnkom je výklopný displej slúžiaci aj ako hľadáčik. Má uhlopriečku 2,7 palca (cca 6,8 cm) a rozlíšenie 230 000 b. a funkciu Quick-bright pre rýchle zvýšenie podsvietenia aj pri ostrom svetle. Otázne je, prečo výrobca vybavil novinku len HD videom. Full HD by znelo a určite aj vyzeralo lepšie. Našťastie je HD video v natáčané v progresívnom režime (720p), stereo zvukom a využíva autofókus fotoaparátu. Canon nezabudol ani na podporu najnovších SDXC pamäťových kariet. Nechýba ani HDMI či USB konektor. Na trhu by sa mala novinka objaviť do konca tohto roka. Cenu výrobca zatiaľ nestanovil.

Canon PowerShot SX30 IS

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.