Reklama

Canon PowerShot SX210 IS: 14x zoom v kompaktnom tele

Števo Porubský

Canon nedávno odprezentoval nielen špičkovú entry-level zrkadlovku EOS 550D, ale aj množstvo noviniek z kategórie kompaktných fotoaparátov. Najnovší prírastok série PowerShot sľubuje unikátny optický zoom, kvalitný procesor DIGIC 4 a mnoho funkcií.

  Canon PowerShot SX210 IS

Nástupca modelu PowerShot SX200 IS disponuje 14,1 Mpx snímačom s procesorom DIGIC 4, ktorý je známy aj z jednookých zrkadloviek. V kovovom tele s rozmermi 106 x 59 x 32 mm a hmotnosťou 215 gramov sa „tlačí“ objektív so 14-násobným optickým zoomom (28-392 mm ekvivalent) a optickou stabilizáciou obrazu. A to som len nedávno písal o najtenšom kompakte s 10x zoomom. Novinka okrem iných disponuje aj plne manuálnym, ale aj Easy Mode režimom pre nenáročných užívateľov – prístup k pokročilejším funkciám je znemožnený a ikony na displeji sú skryté. Softvérovo vie dokonca vytvoriť aj efekty rybieho oka či miniatúry, na ktoré sa využívajú v klasických zrkadlovkách špeciálne objektívy. Ako hľadáčik samozrejme slúži displej na zadnej strane. Ten má uhlopriečku 3 palce, rozlíšenie 230 000 pixlov a označenie PureColor II G. Jeho vrchná vrstva je z temperovaného skla a tým zvyšuje nielen odolnosť displeja, ale poskytuje aj lepší kontrast a viditeľnosť pri fotografovaní a prehrávaní.

 Canon PowerShot SX210 IS:

Funkcie na jednotku

Nový PoweShot poskytuje množstvo funkcií, ktoré z fotenia robia zábavu. Či už ide o Scene Detection, funkciu, ktorá hodnotením fotografovanej scény nastavuje jeden z 22 predvolených scénických režimov alebo funkcia i-Contrast, ktorá zas upravuje gradáciu jasu každej fotografie, zdôrazňuje detaily v tmavých miestach a súčasne zabraňuje preexponovaniu svetlých oblastí. Nová funkcia Smart Flash Exposure zas upravuje intenzitu integrovaného blesku podľa daných svetelných podmienok. Technológia detekcie pohybu – Motion Detection by mala eliminovať rozmazanie pohybu prostredníctvom sledovania pohybujúcich sa objektov, otrasov fotoaparátu i svetelných podmienok, nastavením rýchlosti uzávierky, expozičného času a tiež citlivosti ISO. Pokročilá technológia detekcie tváre zas dokáže v jednom zábere rozpoznať až 35 tvárí, pričom Inteligentná uzávierka (Smart Shutter) využíva túto technológiu detekcie tváre pri ovládaní uzávierky na diaľku úsmevom alebo žmurknutím! Až sci-fi znie funkcia samospúšte s detekciou novej tváre (FaceSelf-Timer), ktorá zhodnotí danú scénu a aktivuje expozíciu až chvíľu po tom, ako v skupine ľudí pribudne ďalšia tvár.

 Canon PowerShot SX210 IS

HD video a SDXC karty

PowerShot SX210 IS vie nahrávať HD video (1 280 x 720 px) pri 30 fps a so stereo zvukom. Škoda ale absencie Full HD videa, ktoré je v súčasnosti akoby u vyšších modelov samozrejmosťou. Samozrejmosťou je ale možnosť využitia 14-násobného optického zoomu aj pri nahrávaní. Na rýchle zapnutie nahrávania výrobca pridal samostatné tlačidlo a tak už nie je potrebné manuálne prepínanie režimu na ovládacom koliesku. Novinka má ako prvý model výrobcu režim Smart Auto, ktorý funguje na rovnakom princípe ako pri fotení, no vyberá si z 18 predvolených režimov. Na dosiahnutie čo najlepšieho výsledku výrobca do novinky pridal aj dynamický stabilizátor obrazu (Dynamic IS), ktorý bol doteraz známy len z videokamier. Dynamic IS vie výraznejšie potláčať otrasy kamery napr. počas chôdze a tým zabezpečí ostrý a plynulý obraz. Na prehrávanie obsahu priamo v TV alebo monitore je pod krytom konektor HDMI mini. O dostatok miesta sa stará SD karta, pričom Canon novinku vybavil SDXC slotom. Takéto karty majú možnosť disponovať až 2 TB miesta (teoreticky). V budúcnosti tak nebudete mať absolútne žiadnu starosť o nedostatok pamäti vo fotoaparáte. Aj pri kúpe tejto novinky môžete bezplatne využívať službu CANON iMAGE GATEWAY. Viac o službe sa dozviete v článku o modeli EOS 550D. Cenu ani dostupnosť výrobca zatiaľ neuviedol.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.