Reklama

Canon PowerShot S100: špičkový mrňús s GPS a novým procesorom

Števo Porubský

Japonský Canon pred pár dňami predstavil zaujímavé novinky s úplne novým obrazovým procesorom DIGIC V, ktorý by mal byť opäť rýchlejší a lepší ako jeho predchodca. Zároveň je v novom modeli niekoľko absolútnych noviniek. Jednou z nich je aj GPS čip na geotaggovanie fotografií.

 Canon PowerShot S100

Novinka zo série PowerShot je priamym nástupcom modelu S95 (Canon PowerShot S95: malý, ale výkonný!), ktorý prekvapil minimálnymi rozmermi a výkonom. V tomto duchu je vyrobený aj model S100, ktorý v tele s rozmermi 98,9 x 59,9 x 26,7 mm a hmotnosťou okolo 200 gramov je len mierne väčší ako predchodca. Väčšie je aj rozlíšenie CMOS senzora, ktoré teraz disponuje rozlíšením 12 Mpx a dopĺňa ho najnovší procesor DIGIC 5. Zväčšila sa aj maximálna hodnota ISO – do 6 400 a rovnako narástol aj optický zoom na hodnoty 24 – 120 mm (po prepočte na kinofilm), je teda 5-násobný. Škoda len, že objektív je pomerne tmavý, hodnoty sú f/2.0 až f/5,9. Zlepšením prešla optická a digitálna stabilizácia, ktorú výrobca nazýva Inteligentný IS. Systém rozlišuje chvenie pri konkrétnych situáciách a snaží sa čo najviac potláčať efekt chvenia.

 Canon PowerShot S100

Hľadáčikom je rovnaký displej s uhlopriečkou 3 palce a rozlíšením 461 tisíc bodov. samozrejmosťou sú okrem plnej automatiky i manuálne režimy PASM a samostatný užívateľský režim C či efekty. Pozitívnou zmenou prešlo aj video, ktoré teraz ponúka maximálne rozlíšenie 1 920 x 1 080 bodov, teda známe Full HD pri 24 fps a vo formáte MOV. Okrem toho pribudlo na zadnej strane aj dedikované tlačidlo na okamžité nahrávanie a novinkou je aj nahrávanie videa s rýchlosťou 120 fps pri VGA alebo 240 fps pri rozlíšení QVGA. Na ukladanie dát slúžia maximálne SDXC karty s kapacitou do 64 GB, novinku pripojíte k počítaču cez USB rozhranie, k TV alebo monitoru zas cez HDMI konektor. Čerešničkou na torte je zabudovaný GPS modul, ktorý dovoľuje ukladanie pozícií do EXIF dát, navigovanie teda nečakajte. Cenovka nového PowerShotu S100 bude okolo 450 €, na trhu by sa mal objaviť v priebehu budúceho mesiaca.

 Canon PowerShot S100

Foto: Canon

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.